Po protestach grecki rząd zmuszony uderzyć w nazistów ze Złotego Świtu

| 1 października 2013
Ateny 25.09.13. Ponad 60 tys. osób  w manifestacji przeciw Złotemu Świtowi. Większość poszła pod samą siedzibę nazistów.

Ateny 25.09.13. Ponad 60 tys. osób
w manifestacji przeciw Złotemu Świtowi. Większość poszła pod samą siedzibę nazistów.

Masowe protesty i strajki (patrz http://goo.gl/ozgiOw) wymusiły na greckim rządzie  zwrot o 180 stopni w stosunku do nazistów ze Złotego Świtu. Po 15 miesiącach ochrony tego faszystowskiego gangu greckie władze teraz przyznają , że jest ona ? organizacją przestępczą ?. Lider i niektórzy Złotego Świtu trafili do więzienia pod zarzutem organizowania morderczych napaści.

Rząd wyraźnie się obawiał, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli i musiał działać szybko przeciwko nazistowskim bandytom. Strajki połączone z antyfaszystowskimi demonstracjami to ostatnia rzecz, której chcieli.

Strajki odegrały kluczową rolę także z innego powodu.

Do niedawna Złoty Świt skupiał się na atakach na imigrantów jako sposobie na budowanie  bojówek terrorystycznych w dzielnicach robotniczych. Ośmieleni ochroną policji podczas tych rasistowskich działań, postanowili zaatakować związkowców i lewicę jako pokaz siły w czasie fali strajków.

Dwa tygodnie przed morderstwem Pawlosa napadli na grupę członków KKE (partii komunistycznej), którzy plakatowali niedaleko portu Pireus – wśród nich byli stoczniowcy i związkowcy.

Ta eskalacja ze strony Złotego Świtu była o jeden most za daleko.

Słaby rząd walczący o przetrwanie, w obliczu oporu pracowników przeciw jego atakom ?oszczędnościowym?,  nie mógł sobie pozwolić na kontynuowanie ochrony nazistów w morderczym amoku.

Lewica ma obecnie szansę wszcząć kontratak.

Musimy zapewnić, że areszty przywództwa Złotego Świtu doprowadzą do wyroków i że wszystkie nazistowskie bojówki, ich zwolennicy i protektorzy zostaną schwytani.

 

Panos Garganas

Category: Gazeta - październik 2013

Comments are closed.