„Nie będę płakał, nie będę się bał” – Pawlos Fyssas (1979-2013)

| 1 października 2013

pawlos.fyssas

Łukasz Chmielewski z Aten o zamordowanym przez nazistę Pawlosie Fyssasie.

Pawlosa znałem ostatnie 3 lata. Poznaliśmy się, jak pracował w kawiarni jego znajomego na Korydallo, do której chodziłem. Pamiętam, jak jednego ranka byliśmy na kawie ze znajomym. Wszyscy klienci byli hiphopowcami w wieku 17-20 lat. Kiedy się spytaliśmy, jak się czuje jako jedyny po trzydziestce zaśmiał sie i powiedział, że jest młodszy od nas.

Był to człowiek bardzo otwarty i nienawidził dyskryminacji. Pamiętam, kiedy go zaprosiliśmy, żeby zagrał z nami koncert. Bez drugiego zdania zgodził się – nie ważne, że byliśmy nieznani i mieliśmy po 17 lat… Innym razem w klubie na Eksarchia robiliśmy razem freestyle na scenie. Był zawsze uśmiechnięty i z dobrym poczuciem humoru –  każdy go lubił.

Jego utwory były antyfaszystowskie, wyrażał też hołd dla alterglobalistów zabitych przez policję,  jak Carlos Giuliani w Genui w 2001 r. czy Alexis Grigoropoulos w 2008 r. w Atenach.

W jednym z jego utworów śpiewał ?nie będę płakał, nie będę sie bał? i tak się stało do ostatniej sekundy jego życia – ani nie płakał, ani się nie bał. Będziemy zawsze go pamiętać. Uwaga faszyści, nadchodzą HipHopowcy!

 

Łukasz Chmielewski jest raperem i członkiem SEK – naszej siostrzanej organizacji w Grecji.   

Category: Gazeta - październik 2013

Comments are closed.