Grecki strajk przeciw nazistom

| 1 października 2013
Ateny.25.09.13.Ponad 60 tys. osób w manifestacji przeciw nazistowskiemu Złotemu Świtowi. Większość poszła pod samą siedzibę nazistów.

Ateny 25.09.13. Ponad 60 tys. osób w manifestacji przeciw nazistowskiemu Złotemu Świtowi. Większość poszła pod samą siedzibę nazistów.

Oburzenie spowodowane morderstwem rapera Pawlosa Fyssasa pcha pracowników sektora publicznego do strajku przeciw faszystowskiej partii Złoty Świt.

Około 600 tys. ludzi przystąpiło 25 września do strajku przeciwko faszystowskiej partii Złoty Świt ? wszyscy pracownicy greckiego sektora publicznego. Po strajku miała miejsce masowa demonstracja, wspierana przez obydwie główne federacje greckich związków zawodowych. Jest to ciąg dalszy gwałtownych protestów przeciwko zamordowaniu antyfaszystowskiego rapera Pawlosa Fyssasa przez jednego z członków Złotego Świtu. Jest on również częścią wzbierającej fali strajków przeciwko masowym zwolnieniom w sektorze publicznym.

Pawlos został zaatakowany 24 września późnym wieczorem w robotniczej dzielnicy Keratsini, na kilka godzin przed rozpoczęciem strajku sektora publicznego. Napastnicy nosili charakterystyczne stroje maskujące i czarne ubrania Złotego Świtu. Świadkowie twierdzą, że raper został dwukrotnie ugodzony w serce i raz w brzuch, i że policja nie zrobiła nic, aby mu pomóc. Członek Złotego Świtu przyznał się później do morderstwa.

 Inspiracja

Socjalistyczny raper Lukas Chmielewski mówi, że ?Pawlos był pełnym poświęcenia działaczem, którego antyfaszystowskie piosenki były dla wielu ludzi wielką inspiracją. Znałem go i występowałem wraz z nim od 3 lat. Pawlos zawsze był świadom niebezpieczeństwa, jednak nie sądziliśmy że może się zdarzyć coś takiego.?

Ogromne zgromadzenia w czasie strajku 18 września stały się okazją do zorganizowania odpowiedzi. Petros Constantinou z antyfaszystowskiej organizacji Keerfa otworzył wiec w Atenach, wzywając ludzi do wzięcia udziału w antyfaszystowskich demonstracjach. ?To był największy wiec strajkowy pracowników sektora publicznego jaki kiedykolwiek widzieliśmy? ? mówi Panos Garganas, redaktor gazety Solidarność Pracownicza. ?Przemarsz samych tylko nauczycieli zajął ponad godzinę. Za nimi szli urzędnicy, pracownicy służby zdrowia i studenci, wspierający strajki na uniwersytetach. Pawlos był dobrze znany i uwielbiany przez działaczy antyfaszystowskich ? również doskonale znany nazistom, i głęboko przez nich znienawidzony. Jego morderstwo musiało wywołać wielki gniew.?

Tej nocy cała Grecja była świadkiem pełnych oburzenia demonstracji i starć z policją. Jeden z największych protestów miał miejsce w Keratsini. Lokalni mieszkańcy stawili się bardzo licznie. Demonstracja połączyła całą lewicę ? Socjalistyczną Partię Pracownicza, parlamentarną opozycję z Syrizy, anarchistów, a nawet reprezentantów Greckiej Partii Komunistycznej (KKE). Ci ostatni uprzednio woleli zawsze maszerować oddzielnie.

Kolejne demonstracje odbyły się w 19 i 21 września. Setki ludzi zjawiły się również na pogrzebie Pawlosa 19 września. Członkowie Złotego Świtu do tej pory atakowali imigrantów. Jednak na tydzień przed zabójstwem Pavlosa duża ich grupa zaatakował również związkowców powiązanych z KKE.

Władze nawet wszczęły śledztwo w sprawie zarzutów mówiących o tym, że funkcjonariusze wojska pomagali w szkoleniu bojówek paramilitarnych Złotego Świtu. Rząd zmienił swą dotychczasową retorykę, mówiącą o skrajnej prawicy i lewicy jako o ?dwóch ekstremizmach?, które żywią się nawzajem. Obecnie wzywa on wszystkie partie oddane sprawie ?demokracji? i ?konstytucji?, by zjednoczyły się przeciwko Złotemu Świtowi.

 

Zakaz

Pojawiły się sugestie, by uznać Złoty Świt za organizację terrorystyczną, co umożliwiłoby wprowadzenie zakazu jej działalności. Na tych postulatach skupia się głównie Syriza. Jednak to rządowa polityka cięć budżetowych wykreowała rozpacz, na której wyrósł Złoty Świt. Dlatego też prawdziwą nadzieję niesie fala strajków.

?Słusznie krytykuje się rząd za to, że nie przeciwstawił się nazistom? ? mówi Panos. ?Jednak błędem jest popadanie w złudzenie, że można ich powstrzymać środkami prawnymi i stworzeniem wspólnego frontu z rządem. Nie możemy wycofać się z ruchu strajkowego po to, by się jednoczyć z rządem?.

Według Lukasa ?reakcja jaka nastąpiła była dokładnie taka, jakiej chciałby sam Pawlos. Nawet ludzie, którzy głosowali na Złoty Świt, zaczynają postrzegać tę organizację jako nazistowską. Ludzie są również wystraszeni, bo wiedzą że każdy może zostać zaatakowany. Jednak mimo to organizujemy strajki i protesty. Nasze działania mogą być bardzo efektywne w pokonaniu nazistów i Pawlos na pewno chciałby, abyśmy je kontynuowali.?

  Akcja przeciw cięciom budżetowym

Nauczyciele i urzędnicy zastrajkowali w całej Grecji 23 września, zaś następnego dnia rozpoczął się 48-godzinny strajk generalny całego sektora publicznego. Tydzień wcześniej przez 5 dni strajkowali nauczyciele akademiccy, zaś sektor publiczny stanął na 2 dni. Rząd planuje zwolnienie dziesiątek tysięcy pracowników, by zadowolić swych wierzycieli.

Jak mówi Dina Garane, nauczycielka z Aten: ?Mój lokalny związek zawodowy ma 3 komitety strajkowe ? każdego ranka pikietujemy szkoły razem z rodzicami. Strajkujący przygotowują transparenty i plakaty, i umieszczają je na każdej szkole. Zwołujemy zgromadzenia studentów i nauczycieli, by razem się organizować. Jesteśmy w konfrontacji z rządem i siła naszego strajku może go obalić.?

Dave Sewell

Tłumaczył Jacek Szymański

 Patrz też : Po protestach grecki rząd zmuszony uderzyć w nazistów ze Złotego Świtu           

 

Category: Gazeta - październik 2013

Comments are closed.