WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2013 – Alternatywa w świecie kryzysu i buntu

| 1 maja 2013
Żebrowski, Grzybek, Ikonowicz, Puszwacka, Kowalewski, Dargakis, Ilkowski.

Żebrowski, Grzybek, Ikonowicz, Puszwacka, Kowalewski, Dargakis, Ilkowski.

W dniach 19-21 kwietnia coroczny Weekend Antykapitalizmu odbył się w Warszawie. Pracownicza Demokracja organizuje ten cykl spotkań by zgromadzić ludzi zainteresowanych dyskusją na temat walki z kapitalizmem i alternatywy wobec niego.

W tym roku Weekend był bardzo udany ? przybyło 165 osób z różnych miast.

Specjalnym gościem zza granicy był Nektarios Dargakis z Aten. Nektarios jest członkiem Socjalistycznej Partii Pracowników, sios­- trzanej organizacji Pracowniczej Demokracji w Grecji.

Weekend otworzyło spotkanie pt.: Antyfaszyzm wczoraj i dziś: Powstanie w getcie 1943 r. – walka ze Złotym Świtem w Grecji 2013 r.

W trakcie 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim oglądaliśmy część przerażającego filmu ?dokumentalnego? nt. getta zrealizowaneego na zlecenie Józefa Goebbelsa. Sceny były tak drastyczne, że nie pokazano go w wojennych Niemczech, by nie wzbudzić współczucia i oburzenia wśród zwykłych ludzi.

Następnie historyk literatury prof. Michał Głowiński opowiadał o swoich doświadczeniach. Jako 8-letnie dziecko udało mu się uciec z getta z rodzicami. Na tzw. ?aryjskiej strony? otrzymał pomoc od Ireny Sendler, znajomej rodziny Głowińskich.

Nektarios Dargakis mówił o szybkim wzroście poparcia w ostatnich latach dla greckich nazistów Złotego Świtu. Na szczęście opisał także, jak w Grecji ruch sprzeciwu rośnie w siłę. Imigranci, związkowcy, studenci i inni jednoczą się w szeroki ruch antyfaszystowski, który organizuje uliczne protesty i którego hasła są obecne na wielkich demonstracjach przeciw rządowym cięciom.

Nektarios uczestniczył w jeszcze dwóch panelach Weekendu. Opisał, jak samoorganizacja szeregowych pracowników rozwija się podczas kolejnych, niemal 30 strajków generalnych w Grecji w ostatnich latach. Zaznaczył, że budowa rewolucyjnej organizacji jest niezbędnym elementem strategii wzmocnienia niezależności pracowników od prokapitalistycznych polityków.

Podczas Weekendu podkreślono, że trwa kryzys kapitalizmu, który wybuchł z taką siłą w 2008 roku. Kryzys w różnym stopniu obejmuje kraje świata, wszędzie rządy starają się zrzucić jego koszty na barki zwykłych ludzi. To z kolei wywołuje masowe protesty, które często inspirują ludzi w innych krajach. Masowy ruch oporu wobec rządowych ataków ma swoje wzloty i upadki i wciąż trwa. Potrzebna jest strategia, która może doprowadzić ten ruch do zwycięstwa ? stąd konieczność marksistowskiej polityki socjalizmu oddolnego.

Omówiono powstanie i dalsze losy Arabskiej Wiosny, ruchów Oburzonych, i masowych strajków na całym świecie. W Polsce pierwszy strajk generalny od 32 lat (na Śląsku w marcu) przy wszystkich jego słabościach jest ważnym krokiem naprzód dla ruchu pracowniczego.

Ludzie z różnych politycznych i związkowych organizacji uczestniczyli w panelach. Z lewicowych wydawnictw był Kamil Piskała z Praktyki Teoretycznej, Adam Ostolski z Krytyki Politycznej, Przemysław Wielgosz z Le Monde Diplomatique – edycja polska.

Z lewicowych organizacji przybyli Małgorzata Danicka z Porozumienia Kobiet 8 Marca, oboje współprzewodniczący Zielonych Agnieszka Grzybek i Adam Ostolski, Zbigniew Marcin Kowalewski z Polskiej Partii Pracy i Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Inaczej niż w 2012 r. Ikonowicz ostro skrytykował Janusza Palikota i promował ideę tworzenia politycznej organizacji, by zjednoczyć ludzi o auten- tycznie lewicowych poglądach – pomysł, pod którym mogą się podpisać organizatorzy Weekendu. Z Pracowniczej Demokracji w panelach uczestniczyli Filip Ilkowski, Joanna Puszwacka, Ellisiv Rognlien i Andrzej Żebrowski.

 

Panel związkowy

Z ruchu związkowego przemawiali Małgorzata Sokalska z NSZZ ?Solidarność?, walcząca od dwóch lat o przywrócenie do pracy, Sławomir Ciesielski z ZZ Pracowników Przemysłu Poligraficznego, który od zera stworzył 160-osobową organizację związkową w zakładzie. Elżbieta Fornalczyk z WZZ ?Sierpień 80?, która stała na czele pierwszego w Polsce strajku w hipermarkecie, nie mogła uczestniczyć w Weekendu ze względu na obowiązki związkowe. Wysłała jednak bardzo ciepły list do uczestniczek i uczestników Weekendu. Fornalczyk podkreśliła, że trzeba rozpowszechnić na cały kraj przykład jedności wszystkich central podczas marcowego strajku generalnego na Śląsku.

Róża Luksemburg, wielka marksistka, praktyczka i teoretyczka zastąpienia kapitalizmu przez demokrację pracowniczą była tematem jednego spotkania.

Obecnie w Polsce Luksemburg wzbudza rosnące zainteresowanie? ważne zjawisko zważywszy, że na uniwersytetach i w mediach jest ona odsunięta na marginesy historii. Dziś w dobie masowych strajków i rewolucji Luksemburg staje się coraz bardziej aktualna.

Na Weekendzie podkreślano także, że walka z dyskryminacją nie jest tematem zastępczym, lecz niezbędną częścią walki z systemem wyzysku i tworzenia nędzy jakim jest kapitalizm.

Głównym przesłaniem Weekendu było to, że kapitalizm nie jest jedynym możliwym systemem ? dzisiaj coraz więcej osób na całym świecie szuka wobec niego alternatywy. Trzeba włączyć się do działania.

 

Napisz do nas jeśli chcesz się dowiedzieć o kolejnych spotkaniach Pracowniczej Demokracji w całym kraju ? pracdem@go2.pl

Category: Gazeta - maj 2013

Comments are closed.