Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 maja 2013

Ochrona zdrowia ? OZZPiP

Będzie strajk pielęgniarek

Przewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Iwona Borchulska w wywiadzie z 25 kwietnia zapowiedziała rozpoczęcie przygotowań do strajku generalnego pielęgniarek.

Trzeba domagać się od rządu konkretnych decyzji poprawiających sytuację pielęgniarek, która jest tragiczna. Pracują one w ekstremalnie trudnych warunkach nawet po 250 godzin miesięcznie, często na dwóch etatach, a zarabiają średnio od 1500-2200 zł. W szpitalach zaczyna brakować pielęgniarek, co zagraża bezpieczeństwu pacjentów.

Komunikacja miejska ? Warszawa

Związki zapowiadają protest

Pracownicy warszawskiej komunikacji nie zgadzają się na plany władz miasta odebrania im prawa do darmowych przejazdów. 15 kwietnia blisko 20 związków zawodowych działających w stołecznych przedsiębiorstwach komunikacyjnych utworzyło Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny. Jego zadaniem jest obrona uprawnień pracowniczych i poziomu wynagrodzeń.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny ogłosił pikietę, która odbędzie się 14 maja o godz. 15.00 przed warszawskim Ratuszem.

Nexteer ? Tychy

W obronie związkowca

Kilkaset osób pikietowało 25 kwietnia przed siedzibą firmy w Tychach w obronie bezprawnie zwolnionego przewodniczącego zakładowej Solidarności. Związkowiec został dyscyplinarnie zwolniony z pracy za zorganizowanie strajku ostrzegawczego w 2011 roku. Gdy po przywróceniu do pracy wyrokiem sądu stawił się w zakładzie otrzymał kolejne wypowiedzenie. Obecni na pikiecie związkowcy apelowali o solidarność pracowniczą i nie poddawanie się zastraszaniu ze strony pracodawcy. Zapowiedzieli też kolejne bardziej radykalne protesty, jeżeli zarząd spółki nie przywróci zwolnionego związkowca do pracy.

PUP – Kutno

Przywrócić do pracy!

17.04.2013.demonstracja.pup.kutno

17 kwietnia ponad 500 osób demonstrowało pod Starostwem Powiatowym w Kutnie żądając przywrócenia do pracy zwolnionych związkowców. Zebrani domagali się także stworzenia godnych warunków pracy i płacy, zaprzestania szykanowania pracowników i działaczy związkowych i przestrzegania prawa pracy.

ADO ? Legnica

Walka o zwolnioną koleżankę

Ponad 200 osób – związkowców z regionu zebrało się 25 kwietnia pod fabryką firanek ADO. Zebrani żądali od właścicieli firmy przywrócenia do pracy zwolnionej dyscyplinarnie szwaczki, zaprzestania łamania praw związkowych oraz podwyżki wynagrodzeń. Protest ten był poprzedzony serią codziennych pikiet pod zakładem, które zwoływano w obronie związkowczyni zwolnionej za wywieszenie flagi Solidarności na terenie zakładu w czasie strajku generalnego na Śląsku 26 marca.

ArcelorMittal ? Dąbrowa Górnicza

Europejski Dzień Protestu

Kilkaset osób pikietowało 4 kwietnia przed siedzibą dyrekcji firmy w Dąbrowie Górniczej. Zebrani pracownicy domagali się zaprzestania likwidacji miejsc pracy i zamykania linii produkcyjnych, podkreślali, że tylko w 2012 roku w zakładach ArcelorMittal w Polsce pracę straciło blisko 1,5 tys. osób.

Demonstracja zorganizowana została w ramach europejskiego solidarnego Dnia Protestu ogłoszonego przez IndustriAll – Federację Europejskich Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu. Podobne pikiety odbyły się przed wszystkimi zakładami ArcelorMittal w Europie. Dwugodzinny strajk ogłosiły dwa zakłady w Niemczech i jeden we Francji, natomiast pracownicy huty w Liege w Belgii wstrzymali pracę na 24 godziny.

BV Call Center Września

Strajk pracowników na śmieciówkach

Oszukani pracownicy ogłosili strajk po tym, gdy okazało się, że ich pracodawca nie ma zamiaru wypłacić im należnych pensji. Większość z nich nie otrzymała jeszcze wypłaty za luty, chociaż mieli ją otrzymać najpóźniej 20 marca. 19 kwietnia po burzliwej rozmowie z prezes firmy zdesperowani telemarketerzy odmówili dalszej pracy, żądając zapłaty za wykonaną pracę.

Szpitala SP ZOZ w Kostrzynie

Przeciw prywatyzacji ochrony zdrowia

12 kwietnia w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się kilkusetosobowa demonstracja ?Przeciwko prywatyzacji usług publicznych?. Zorganizowali ją byli pracownicy sprywatyzowanego szpitala, którym nie płacono pensji a następnie zwolniono. Schemat prywatyzacji jest zawsze podobny mówili protestujący: zwolnienia, obniżanie pensji, limitowanie usług medycznych. To kolejny dowód na to, że prywatyzacja korzystna jest dla firm, a nie dla pacjentów czy pracowników. Szpital staje się maszynką do zarabiania pieniędzy, a nie placówką dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

W Lubinie i Kościerzynie

Protesty w szpitalach

Związki zawodowe działające przy Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie przystąpiły 15 kwietnia do akcji protestacyjnej. Jest to odpowiedź na plany pracodawcy narzucenia nowych, gorszych warunków płacy i pracy pracownikom.

Około 80 pracowników Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie przez dwie godziny manifestowało 8 kwietnia przed Urzędem Marszałkowskim domagając się gwarancji wypłat pensji oraz programu, który pozwoli uratować zadłużoną na 96 mln zł placówkę. W placówce od 2 kwietnia trwa pogotowie strajkowe.

Ochrona zdrowia

Nie chcemy ponosić odpowiedzialności za wasze błędy

Pod takim hasłem 8 kwietnia odbyła się pikieta przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia zorganizowana przez NSZZ ?Solidarność?. Wzięło w niej udział kilkaset osób, które protestowały przeciwko degradacji polskiej służby zdrowia. Domagano się m.in. zaprzestania prywatyzacji placówek ochrony zdrowia, usprawnienia systemu ratownictwa medycznego, dofinansowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zebrani oburzali się na próby rządu obarczenia szeregowych pracowników ochrony zdrowia odpowiedzialnością za błędne decyzje polityków.

PKN ORLEN

Pracownicy żądają podwyżek

Związkowcy z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno ? Strajkowego domagają się 400 zł podwyżki do płacy zasadniczej oraz 2400 złotych jednorazowej nagrody. Odrzucają argumenty o wysokich zarobkach w spółce – to dotyczy szefów np. prezes zarabia rocznie ponad 3 miliony złotych, płace zwykłych pracowników są znacznie niższe.

W firmie trwa pogotowie strajkowe, związkowcy nie wykluczają strajku. 9 kwietnia w Płocku odbyła się pikieta pracowników PKN ORLEN S.A. i spółek powiązanych. Wzięło w niej udział około 3 tys. osób. Związkowcy przyjechali też do Warszawy i zorganizowali protest 21 kwietnia podczas maratonu warszawskiego.

Bałtycki Terminal Drobnicowy – Gdynia

Podwyżki albo strajk

Podwyżek płac w wysokości 15 proc. pensji domagają się przedstawiciele załogi od zarządu firmy. Jeśli pracodawca nie przystanie na ich żądania, związkowcy grożą strajkiem.

Kolejarze – Białystok

W obronie przewozów kolejowych

26 kwietnia kilkadziesiąt osób, w tym kolejarscy związkowcy, wzięło udział w zorganizowanym w Białymstoku proteście przeciwko ograniczaniu przewozów kolejowych w Podlaskiem. W petycji do władz regionu protestujący domagają się m.in. większej liczby połączeń.

ZUS-owska pikieta

Protest w Warszawie

26 kwietnia związkowcy z ZUS przyjechali do stolicy, aby wyrazić swoje niezadowolenie związane z polityką płacową i organizacyjną w ich zakładach pracy. Blisko 300 pracowników manifestowało przeciwko nadmiernemu obciążeniu pracą, wprowadzaniu ciągłych zmian organizacyjnych oraz braku podwyżek. 

Darłowo ? okupacja

Głodówka w obronie szkoły

Rodzice wspierani przez Solidarność i ZNP bronią szkoły w Dąbkach (jedynej publicznej placówki oświatowej w zachodniej części gminy), którą chcą zamknąć gminne władze. 23 kwietnia przed urzędem gminy pikietowali związkowcy, przedstawiciele ZNP, nauczyciele, uczniowie i rodzice, w tym samym czasie kilkoro zdesperowanych rodziców okupowało urząd gminny prowadząc głodówkę.

 Joanna Puszwacka

Category: Gazeta - maj 2013

Comments are closed.