„Dojrzewanie”: Zagubiony chłopiec wplątany w sieć seksistowskiej nienawiści

| 1 kwietnia 2025
Stephen Graham (Eddie) i Owen Cooper (Jamie).
Stephen Graham (Eddie) i Owen Cooper (Jamie).

Dojrzewanie pokazuje nam, że w seksistowskim, kapitalistycznym społeczeństwie te problemy nie rozwiążą się same.

Czteroczęściowy dramat kryminalny Dojrzewanie przedstawia toksyczną męskość i brutalną mizoginię, która nadal wpływa na młodych chłopców nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Serial opowiada o rodzinie Millerów po tym, jak ich 13-letni syn Jamie, grany przez Owena Coopera, zostaje aresztowany za pchnięcie nożem swojej koleżanki z klasy, Katie.

Scenarzystami serialu są Jack Thorne i Stephen Graham, a reżyserem Philip Barantini. Każdy odcinek jest znakomicie nakręcony w jednym ujęciu.

Inspiracją do jego powstania była prawdziwa plaga przestępstw z użyciem noży oraz rozwój internetowej manosfery.

Dojrzewanie pokazuje, w jaki sposób mizoginia i przemoc w Internecie narażają młodych ludzi z klasy robotniczej na reakcyjne idee.

Dojrzewanie jest dziś niezwykle aktualny. W zeszłym roku Axel Rudakubana zadźgał trzy młode dziewczyny na zajęciach tanecznych w Southport koło Liverpoolu (kłamliwy opis tych zabójstw przez skrajną prawicę doprowadził do antyimigracyjnych zamieszek w sierpniu ub.r. w wielu brytyjskich miastach). Kyle Clifford oglądał filmy słynnego seksisty oskarżonego o gwałt Andrew Tate’a przed zabiciem trzech kobiet z kuszy w Londynie.

Dojrzewanie przygląda się warunkom, które pozwalają na wzrost tego rodzaju przemocy – rozpadającemu się systemowi opieki społecznej, cyberprzemocy i rosnącej popularności ideologii seksistowskiej w Internecie.

Serial porywa od samego początku. Dwóch policjantów wdziera się do domu Millerów, aresztując Jamiego i przesłuchując go na komisariacie.

Drugi odcinek rozgrywa się w szkole Jamiego, niedofinansowanej i przeciążonej instytucji, w której nauczyciele po prostu nie mogą zapewnić uczniom wsparcia, którego ci rozpaczliwie potrzebują.

Przestępstwo Jamiego nie sprowadza się do jego indywidualnej inteligencji lub osobistych niepowodzeń. Zamiast tego serial podkreśla, jak młodzi, wyobcowani chłopcy są łatwym łupem dla mizoginistycznej ideologii, która rozprzestrzenia się w Internecie. Te przestrzenie internetowe zyskują na popularności wśród samotnych, gniewnych młodych mężczyzn, takich jak Jamie, czujących się opuszczonymi przez społeczeństwo, które nic im nie oferuje.

Kiedy jeden z policjantów, Luke Bascombe, odrzuca te idee jako „gówno Andrew Tate’a”, obnaża to ignorancję policji, która nie traktuje poważnie radykalizacji młodych mężczyzn.

Jak mówi jego kolega sierżant Frank: „Wszyscy będą pamiętać Jamiego – nikt nie będzie pamiętał jej”.

Akcja trzeciego odcinka rozgrywa się w ośrodku detencyjnym. W napiętych scenach z psychologiem dziecięcym wściekłość i dezorientacja Jamiego ujawniają, jak chłopcy są uczeni tłumienia emocji, postrzegania kobiet jako wrogów i przekonania, że przemoc to siła.

Ostatni odcinek jest najbardziej druzgocący, gdy kochający rodzice Jamiego próbują zrozumieć, co się stało. Serial jasno pokazuje, że nie chodzi o upadające rodziny – chodzi o społeczeństwo, które porzuca młodych mężczyzn, by byli indoktrynowani we własnych sypialniach.

Głęboko wstrząsające, emocjonalnie surowe i politycznie aktualne, Dojrzewanie pokazuje nam, że w seksistowskim, kapitalistycznym społeczeństwie problemy te nie rozwiążą się same.

Demontaż systemów, które umożliwiają rozwój mizoginii i przemocy, będzie wymagał podjęcia wspólnych działań.

Dojrzewanie, serial produkcji brytyjskiej dostępny na Netfliksie od połowy marca.

Maciej Bancarzewski na podstawie artykułu Danae Rowbotham

Polscy skrajnie prawicowi politycy pokroju Konrada Berkiewicza (Konfederacja) próbują wykorzystać serial Dojrzewanie do nakręcania rasistowskiej i antyimigracyjnej nagonki. Zainspirowani zostali najprawdopodobniej tweetem Elona Muska, który napisał, że Dojrzewanie to „propaganda przeciwko białej rasie” (zabójca w serialu jest „biały”).

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2025, Gazeta - kwiecień 2025 - 2cd.

Comments are closed.