Wybory w USA. Wzlot skrajnej prawicy w Stanach Zjednoczonych

| 1 listopada 2024
06.01.2021 Waszyngton. Atak na Kapitol przeprowadzony przez zwolenników Trumpa.
06.01.2021 Waszyngton. Atak na Kapitol przeprowadzony przez zwolenników Trumpa.

Nowa książka Mike’a Wendlinga przedstawia mrożącą krew w żyłach historię o tym, jak skrajna prawica – i teorie spiskowe – ogarnęły Stany Zjednoczone.

Nowa książka Mike’a Wendlinga: Dzień rozliczenia: Jak skrajna prawica wypowiedziała wojnę demokracji (Day of Reckoning: How the Far Right Declared War on Democracy), nie mogła pojawić się w bardziej kryzysowym czasie w polityce Stanów Zjednoczonych.

Ani Joe Biden, ani Kamala Harris nie oferują żadnych rozwiązań poważnych problemów, z którymi boryka się wielu ludzi w USA. Nic dziwnego, że wielu szuka nadziei gdzie indziej.

W ostatnich latach widzieliśmy wzrost liczby ludzi z klasy pracowniczej podejmujących walkę – od Black Lives Matter po bunty na kampusach. Jednak wiele ludzi spogląda też w prawo, w miarę jak pogłębia się ogarniający ich kryzys.

Wendling z mrożącymi krew w żyłach szczegółami opisuje, jak wcześniej marginalne idee prawicowe stały się częścią dyskursu głównego nurtu.

Wybór Donalda Trumpa w 2016 roku był momentem jednoczącym różne części skrajnej prawicy. Demonizacja migrantów, muzułmanów i lewicy zwiększyła jej pewność siebie.

Podczas niedawnej debaty telewizyjnej z kandydatką na prezydenta z ramienia Demokratów, Kamalą Harris, Trump stwierdził, że nielegalni imigranci zjadają domowe zwierzęta, jak psy czy koty. Kłamstwo to wywołało śmiech na lewicy, ale rozprzestrzeniło się jako prawda w kręgach skrajnej prawicy.

Wendling identyfikuje trzy ważne momenty w trajektorii wzrostu amerykańskiej skrajnej prawicy.

Po pierwsze, wiec pod nazwą: „Zjednoczyć prawicę”, który miało miejsce w sierpniu 2017 r. i doprowadził do zabójstwa kontrmanifestantki Heather Hayer.

Wydarzenie to wywołało masowe oburzenie prawicowymi marszami, na których nie brakło zapalonych pochodni i nazistowskich pozdrowień. Trump oświadczył jednak, że „po obu stronach byli bardzo dobrzy ludzie”.

Drugim wydarzeniem była pandemia Covid, która ujawniła nierówności w ochronie zdrowia w USA. Skrajna prawica wykorzystała ten moment, aby szerzyć nieufność wobec masek i szczepionek oraz poddawać w wątpliwość samo istnienie wirusa Covid.

Trzecim wydarzeniem były zamieszki 6 stycznia 2021 roku. Wówczas 2000 osób próbowało zaatakować budynek Kapitolu w Waszyngtonie, aby obalić wynik wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Skrajna prawica skorzystała z okazji, aby argumentować, że uczestnicy za- mieszek byli pokojowymi bohaterami broniącymi konstytucji USA. Twierdzono, że zamieszki zostały wywołane przez tajnych agentów federalnych lub „Antifę”.

Teorie spiskowe krążące wokół tych wydarzeń były obecne już nie tylko na obrzeżach mediów społecznościowych. Teraz znalazły się w głównym nurcie.

Prezenterzy wiadomości Fox zaczęli je popularyzować. Członkowie „Klubu Wolności” (Freedom Caucus), grupy skrajnie prawicowych republikanów w Izbie Reprezentantów, również rozpowszech- niali te teorie.

Wendling podróżował po Stanach Zjednoczonych, rozmawiając z ludźmi, którzy propagują teorie spiskowe. Jego próba zrozumienia tego, w co wierzą, okazała się niezwykle trudna ze względu na zakres i rozbieżność ich przekonań.

17.10.24. Protest na kampusie Uniwersytetu Wisconsin w Milwaukee podczas wizyty Kamali Harris.
17.10.24. Protest na kampusie Uniwersytetu Wisconsin w Milwaukee podczas wizyty Kamali Harris.

Kiedy myślimy o skrajnej prawicy w amerykańskiej polityce, często przychodzi na myśl grupa QAnon, która wierzy, że globalna szajka pedofilów manipuluje rządem USA.

Możemy też pomyśleć o Proud Boys, rasistowskiej grupie, która przeorientowała się na celowanie w osoby transpłciowe.

Spektrum skrajnej prawicy jest jednak znacznie szersze. Obejmuje ono zarówno chrześcijańskich nacjonalistów, jak i ruch „radykalnych mam” – a także internetowych influencerów, takich jak Jordan Peterson i Ben Shapiro.

Rozwój skrajnej prawicy jest alarmujący. Próba zrozumienia, w jaki sposób się organizuje, jest ważna, a książka Wendlinga jest narzędziem w tej walce.

Czasami jednak książka zrównuje przemoc ze strony prawicy z ruchami lewicowymi, które właśnie walczą z ową skrajną prawicą. Umyka jej istotna kwestia, że gdziekolwiek skrajna prawica maszeruje lub wiecuje, należy jej stanowczo stawać na drodze.

Wybory

Książka kończy się ostrym ostrzeżeniem dotyczącym listopadowych wyborów prezydenckich. Dla Trumpa i jego zwolenników te wybory to walka na śmierć i życie.

Wendling argumentuje, że jeśli Trump przegra, jego zwolennicy nie zapadną spokojnie w sen w powyborczą noc.

Zamiast tego przeniosą swoją reakcyjną walkę na ulice.

A jeśli Trump wygra, jego polityka ośmieli skrajną prawicę i popchnie główny nurt polityki na prawo.

Ostatecznie książka Wendlinga nie podejmuje ostatniego kroku i nie wzywa do masowych działań w celu pokonania Trumpa. Przy braku rozwiązań ze strony Partii Demokratycznej, to ludzie z klasy pracow- niczej będą musieli walczyć z Trumpem i skrajną prawicą.

Hope Ryan
Tłumaczył Marek Uchan

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2024

Comments are closed.