Co słychać

| 1 marca 2024

„Trzeba marzenia szyć na miarę” – mówi Trzecia Droga w sprawie aborcji

Tusk, Kosiniak-Kamysz i Hołownia w opozycji. Dziś są współodpowiedzialni za brak liberalizacji prawa aborcyjnego.
Tusk, Kosiniak-Kamysz i Hołownia w opozycji.
Dziś są współodpowiedzialni za brak liberalizacji prawa aborcyjnego.

Projekt Trzeciej Drogi to nowelizacja ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku. Głównym jego punktem jest przywrócenie trzeciej, usuniętej przez TK Przyłębskiej przesłanki do legalnej ciąży, czyli tej mówiącej o nieodwracalnej wadzie płodu.

Wbrew temu, co powiedziały posłanki podczas konferencji prasowej, to nie przywróci godności kobietom. Do godności kobiet jeszcze daleko. Przywrócenie tzw. Kompromisu aborcyjnego z 1993 roku jako osobny etap ustawodawczy nie odpowiada na postulaty wyborczyń i wyborców, także Trzeciej Drogi. A opisywanie go jako „ratunek” dla Polek, nazywanie „ustawa ratunkową” jest także obraźliwe. Ustawa z 1993 roku jest przestarzała i nie spełnia niczyich oczekiwań…. A to wypowiedź Urszuli Pasławskiej z PSL: „80 proc. społeczeństwa generalnie chce liberalizacji prawa aborcyjnego, [ale] często trzeba marzenia szyć na miarę.”

OKO.press 26.02.2024


Sikorski: jesteśmy gotowi podwoić wydatki zbrojeniowe

Polska wydaje 2 proc. od 15 lat, teraz doszliśmy do obowiązkowych 3 proc. i w rzeczy samej będziemy wydawać blisko 4 proc. PKB. I powiem więcej, jeśli będzie taka konieczność, jeśli Putin naprawdę nam zagrozi, podwoimy to, bo nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN. (Patrz s. 6).

Money.pl 26.02.2024


Ubóstwo energetyczne może dotyczyć aż 40 proc. osób.

Z ostatnich dostępnych danych przekazanych przez GUS wynika, że z ubóstwem energetycznym w Polsce mierzy się aż 10,8 proc. gospodarstw domowych.

ośniki energii (prąd, gaz, energia cieplna i opał) stanowiły 11,8 proc. przeciętnych wydatków w Polsce w 2022 r., z czego na prąd i gaz wydawaliśmy 7,05 proc.

Według wyników badania przeprowadzonego w tym roku przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej 7,1 proc. badanych nie było w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb energetycznych, za to aż 38,1 proc. spełnia te potrzeby, ale musi je realizować w sposób bardzo oszczędny. Jeśli ceny pójdą ostro w górę, ta druga grupa może dołączyć do osób wymagających wsparcia na pokrycie cen prądu i ogrzewania.

Businessinsider.com.pl 02.02.2024

Tags:

Category: Gazeta - marzec 2024, Gazeta - marzec 2024 - 2cd.

Comments are closed.