Gwałty, okrucieństwa i mordy popełniane przez izraelskich żołnierzy

| 1 marca 2024
Premier Izraela – zbrodniarz wojenny Benjamin Netanjahu.
Premier Izraela – zbrodniarz wojenny Benjamin Netanjahu.

Według informacji otrzymanych przez ONZ palestyńskie kobiety i dziewczęta zostały arbitralnie stracone w Strefie Gazy, często wraz z członkami rodziny, w tym dziećmi.

„Jesteśmy zszokowane doniesieniami o celowym namierzaniu i pozasądowym zabijaniu palestyńskich kobiet i dzieci w miejscach, w których szukały schronienia lub podczas ucieczki. Według doniesień niektóre z nich trzymały białe kawałki materiału, gdy zostały zabite przez izraelską armię lub powiązane z nią siły” – stwierdziły ekspertki ONZ.

Dodały: „Według otrzymanej informacji co najmniej raz palestyńskie kobiety zatrzymane w Strefie Gazy były przetrzymywane w klatce w deszczu i zimnie bez jedzenia.”

„Jesteśmy szczególnie zaniepokojone doniesieniami, że zatrzymane palestyńskie kobiety i dziewczęta były również poddawane różnym formom napaści seksualnej, takim jak rozbieranie do naga i przeszukiwanie przez oficerów armii izraelskiej. Według otrzymanych informacji, co najmniej dwie zatrzymane palestyńskie kobiety zostały zgwałcone.”

Cytowane ekspertki ONZ: Reem Alsalem, specjalna sprawozdawczyni ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt, jej przyczyn i konsekwencji; Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ds. sytuacji praw człowieka na terytoriach palestyńskich okupowanych od 1967 r.; Dorothy Estrada Tanck (przewodnicząca), Claudia Flores, Ivana Krstić, Haina Lu i Laura Nyirinkindi, grupa robocza ds. dyskryminacji kobiet i dziewcząt.

Izraelscy snajperzy umyślnie zabijają dzieci

Amerykański chirurg, który przybył do Strefy Gazy pod koniec stycznia, napisał w Los Angeles Times: „Przy jednej okazji garstka dzieci, wszystkie w wieku od 5 do 8 lat, została zaniesiona przez rodziców na pogotowie. Wszystkie otrzymały pojedyncze strzały snajperskie w głowę. Rodziny te wracały do swoich domów w Chan Junis, około 2,5 mili (4 km) od szpitala, po wycofaniu się izraelskich czołgów. Ale snajperzy najwyraźniej zostali. Żadne z tych dzieci nie przeżyło.”

Kapitalizm, imperializm i Izrael

System kapitalistyczny jest często przedstawiany jako system czysto ekonomiczny – jak przyjazne wiejskie targowisko, na którym wszyscy kupujący i sprzedający mogą dążyć do dobrobytu.

17.02.24 Warszawa. Osoby LGBT+ na demonstracji solidarności z Palestyną.
17.02.24 Warszawa. Osoby LGBT+ na demonstracji solidarności z Palestyną.

Jednak kapitalizm nigdy nie był jedynie gospodarką. Wielkie koncentracje bogactw wynikających z wyzysku idą w parze z wielkimi koncentracjami siły militarnej.

Największe państwa imperialistyczne konkurują ze sobą o to, kto może zagarnąć światowe bogactwo. Jak ujął to rosyjski rewolucjonista Włodzimierz Lenin, prowadzi to do „podziału i ponownego podziału świata”. W tej rywalizacji najwięksi imperialiści potrzebują lokalnych sojuszników. Dlatego właśnie po I wojnie światowej syjonistyczni osadnicy w Palestynie byli wspierani przez Wielką Brytanię i dlatego głównym poplecznikiem Izraela po II wojnie światowej są Stany Zjednoczone.

Co więcej, Izrael znajduje się w strategicznie ważnym regionie, w którym wydobywa się ropę naftową. Nie dziwi więc, że Izrael jest największym odbiorcą pomocy Stanów Zjednoczonych od czasów II wojny światowej, otrzymując od USA 312,5 miliarda dolarów od 1948 roku (według danych opublikowanych w styczniu 2024 r. – skorygowanych o inflację). Liderzy Izraela są więc świadomi tego, jak bardzo na nich polegają USA i wiedzą, że mogą robić, co chcą.

Andrzej Żebrowski

Tags:

Category: Gazeta - marzec 2024

Comments are closed.