Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 października 2020

DCT Gdańsk
Pikietują o covidowe bezpieczeństwo

Około 100 pracowników DCT Gdańsk S.A. demonstrowało 4 września pod budynkiem zarządu terminalu. Protest zorganizował NSZZ Solidarność. Zebrani domagali się zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznych warunków pracy i stabilizacji zatrudnienia.

Chodzi o przerwy sanitarne, wprowadzone na początku pandemii, by zmniejszyć ryzyko zarażenia. Później zostały zawieszone i nie przywrócono ich mimo tego, że w sierpniu u trzech pracowników DCT wykryto koronawirusa. Drugi postulat związkowców dotyczył nowego układu zbiorowego pracy. Ten, który obowiązywał do tej pory, wygasł w sierpniu tego roku, a pracodawca ociąga się w negocjacjach nowego.


Skarbówka
Pracownicy wyłączyli komputery

30 września pracownicy skarbówki na 20 minut wyłączyli swoje komputery. Termin akcji nie jest przypadkowy. Tego dnia o godz. 14 odbyły się negocjacje płacowe komitetu protestacyjnego z ministrem finansów.

Pracownicy skarbówki nie zgadzają się na zamrożenie płac w sferze budżetowej, likwidację 3 proc. odpisu na fundusz nagród oraz innych świadczeń. Nie godzą się też na zapowiadane redukcje zatrudnienia w KAS.

Gdy KAS powstawał w 2017 roku, zmniejszono zatrudnienie o około 8 proc. Dalsze zmniejszanie zatrudnienia spowoduje pogorszenie jakości wykonywanych zadań, uważają reprezentujący skarbówkę związkowcy. Ponadto są duże dysproporcje płacowe między administracją państwową a resztą gospodarki. Przez 9 lat nie było podwyżek kwot bazowych w administracji, w latach 2009–2017 płace w gospodarce narodowej wzrosły o 25 proc., a w korpusie służby cywilnej o niecałe 10 proc.


Gryfia S.A – Świnoujście
Demonstracja pod Ministerstwem

Pikieta pracowników Gryfii S.A.

W dniu 22 września o godz. 12.00, pod Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie, odbyła się demonstracja Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce.

Związkowcy protestowali przeciwko planom sprzedaży stoczni w Świnoujściu, należącej do Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. Zarząd Spółki stawia na rozwój oddziału stoczni w Szczecinie, a części świnoujskiej chce się pozbyć, nie zważając na to, że 200 pracowników ze Świnoujścia może stracić pracę. Protestujący wyrażali swoje rozczarowanie polityką rządu, który jeszcze kilka lat temu zapowiadał, że rozwój przemysłu stoczniowego stanie się kołem zamachowym dla województwa zachodniopomorskiego.


Poczta Polska
Szefowie wstrzymują premie – pracownicy zapowiedzieli protest

Zarząd Poczty Polskiej, biorąc pod uwagę złą sytuację finansową spółki, między innymi z powodu pandemii koronawirusa, zdecydował o niewypłaceniu premii za sierpień. Dla wielu oznacza to pensję niższą o kilkaset złotych. W związku z tym część pracowników, głównie listonoszy, zapowiedziało, że będą w ramach protestu będą wykonywać swoją pracę dużo wolniej.


MOPR – Opole
Domagają się 1000 zł podwyżki

Trwa spór zbiorowy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu, którzy żądają podniesienia miesięcznego wynagrodzenia o 1000 złotych dla wszystkich pracowników.


Ratownicy medyczni
Protest wznowiony

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych poinformował, że „w związku z brakiem realizacji większości zapisów porozumienia” zawartego w październiku 2019 z Ministerstwem Zdrowia od 16 września odwiesza swój protest.

Zgodnie z porozumieniem, którego sygnatariuszami oprócz Komitetu Protestacyjnego była też Sekcja Krajowa Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”, od początku 2020 r. średnie miesięczne wynagrodzenie ratowników medycznych miało wzrosnąć o 1600 złotych (podwyżka po 400 złotych miesięcznie). Zawarte tam były też inne postulaty, które nie zostały do tej pory spełnione.

Komitet w piśmie do Ministerstwa Zdrowia domaga się realizacji pozostałych zapisów porozumienia, m.in. nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych, wprowadzenia pracy na etacie jako podstawowej formy zatrudnienia ratowników i 6-dniowego urlopu szkoleniowego.


H. Cegielski – Poznań S.A.
Pracownicy pikietowali przed firmą

“Żądamy pracy i płacy” – pod takim hasłem pikietowali 7 września przed bramą zakładu pracownicy HCP. Protest zorganizowały związki zawodowe działające w zakładach Cegielskiego; Solidarność, Solidarność`80, NSZZ “Metalowcy”, ZZ Inżynierów i Techników oraz Inicjatywa Pracownicza.

Kiedy nastał kryzys, szefowie zaproponowali zmiany zasad wynagradzania niekorzystne dla załogi. Ponadto majątek spółki jest wyprzedawany i trwają zwolnienia. Pracownicy mają też pretensje do rządu o brak zaangażowania w pomoc zakładowi. Protest był pierwotnie zaplanowany jeszcze przed wyborami prezydenckimi, jednak wspólny front złamała „Solidarność”, która nie chciała wywoływać złych nastrojów społecznych przez wyborami.


Zakłady przemysłu zbrojeniowego
Pogotowie strajkowe

Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność 23 września ogłosiła pogotowie strajkowe we wszystkich polskich zakładach tego sektora. Według związkowców sytuacja w branży jest trudna ze względu na niedostateczną ilość zamówień płynących do polskich zakładów ze strony armii. Związkowcy uważają, że brakuje jasno zdefiniowanego programu funkcjonowania i rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Zadaniem związku zawodowego jest obrona praw pracowników, walka o ich miejsca pracy, o godne wynagrodzenia. Niestety w tym przypadku związkowcy domagają się, by fabryki produkowały więcej broni i sprzętu, który może być przecież użyty przeciwko innym pracownikom. Może zamiast uzbrojenia, powinni żądać produkcji urządzeń dla szpitali, np. respiratorów?


PKP Cargo
Niepotrzebnie odwołano protest związkowców

Związki zawodowe działające w PKP Cargo przełożyły planowaną na 21 września pikietę pod siedzibą PiS w sprawie trudnej sytuacji w spółce.11 września centrale największych związków zawodowych poinformowały o powołaniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego w PKP Cargo. Związkowcy alarmowali, że sytuacja spółki jest dramatyczna, a zarząd prowadzi ją do bankructwa.

Na 21 września zaplanowali protest pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie chcąc w ten sposób wymusić na rządzie rozpoczęcie działań na rzecz obrony miejsc pracy i rozwoju spółki. 18 września, po spotkaniu mediacyjnym, Komitet Protestacyjny zdecydował o odwołaniu pikiety i przystąpieniu do rozmów z zarządem PKP Cargo. Podjęte zostaną też próby zorganizowania spotkania z kierownictwem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jednak szkoda, że pikieta się nie odbyła. Pokazanie mobilizacji środowiska jest ważnym argumentem w negocjacjach.

Joanna Puszwacka

Category: Gazeta - październik 2020, Gazeta - październik 2020 - 2cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku