Antypracowniczy Gowin

| 1 października 2020
Gowin
Gowin

Po rekonstrukcji rządu wrócił do niego Jarosław Gowin – i to od razu w charakterze wicepremiera i szefa superministerstwa rozwoju, pracy i technologii. W jego ramach będzie odpowiedzialny także za budownictwo i turystykę. Co kluczowe, pracę odłączono od ministerialnego związku z polityką społeczną i włączono w „rozwój”.

A na czele postawiono neoliberała Gowina, który, już będąc ministrem w czasach rządów PO, wsławił się „szajbą, jeśli chodzi o deregulację” (jak to ujął ówczesny premier Tusk). Wtedy szefował w ministerstwu sprawiedliwości. W okresie władzy PiS odpowiadał za naukę i szkolnictwo wyższe – zostawiając po sobie ustawę pogłębiającą traktowanie uczelni jak korporacji biznesowych.

Teraz wieczny minister od wszystkiego ma zająć się rozwojem i pracą…

Ktoś jeszcze pamięta obietnice Kaczyńskiego dotyczące skokowego wzrostu płacy minimalnej? Skończyło się na realizacji obietnicy z pierwszego roku.

Z Gowinem jako ministrem „od pracy”, realizacja tych obietnic będzie jeszcze bardziej odległa.

O powołaniu Gowina bardzo krytycznie wypowiadają się wszystkie związki zawodowe. – „Gowin to liberał. Zwolennik deregulacji i wspierania pracodawców kosztem pracowników” – uznał Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych (money.pl, 30.09). Piotr Ostrowski z OPZZ stwierdził: „Obawiam się radykalnego powiązania pracy z rozwiązaniami wolnorynkowymi. A to zawsze zła wiadomość dla pracowników.” (OKO.press, 30.09)

Piotr duda
Piotr Duda

Co ciekawe, bardzo krytycznie o Gowinie wypowiedział się także szef „Solidarności” Piotr Duda. „Jestem zszokowany, że PiS przygotowało nam, Solidarności, polskim pracownikom taki, można powiedzieć w cudzysłowie, wspaniały prezent na czterdziestolecie związku, czyli oddano pracę skrajnemu liberałowi, panu Gowinowi, który głosował za podwyższeniem wieku eme- rytalnego, którego działania, jak był w Platformie Obywatelskiej, szły w tym kierunku, żeby jeszcze bardziej uelastycznić pracę” – mówił.

„Dzisiaj, ten który w Platformie działał i dołożył się do umów śmie- ciowych, dołożył rękę do podwyższenia wieku emerytalnego, jemu oddaje się tę pracę. Powiem po związkowemu. To jest tak, jakby napluto komuś w twarz, i PiS zrobiło to Solidarności” – stwierdził Duda. Dodając także: „Jeżeli PiS chce iść w tym kierunku i chce otwartego konfliktu ze związkiem zawodowym Solidarność, to powiem tak: zrobił ku temu wielki krok”.

Kierownictwo „Solidarności” wielokrotnie kompromitowało się z powodu roztaczania parasola ochronnego nad pisowskim rządem, który nie od dziś „pluje w twarz” pracownikom, szczególnie gdy któraś z grup zawodowych zaczyna walczyć o swoje.

Czas, by wszystkie związki stały tam, gdzie pracownicy, a nie tam gdzie stoi Gowin.

Filip Ilkowski

Tags:

Category: Gazeta - październik 2020

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku