Demonstracja ws. klimatu – Oburzeni brakiem działań

| 1 stycznia 2019
08.12.2018 Katowice
08.12.2018 Katowice

8 grudnia ok. 4 tys. osób przeszło ulicami Katowic w Marszu dla Klimatu, w związku z trwającymi w tym mieście obradami szczytu klimatycznego COP24. Demonstracja była głośna i kolorowa.

Uczestniczyli w niej aktywiści i aktywistki z całego świata. Z Polski obecna była duża grupa ludzi z różnych kampanii działających w sprawie klimatu. Z politycznych organizacji, najliczniejszą reprezentację miały Partia Zielonych, Partia Razem i Pracownicza Demokracja.

Mówcy dzielili się na takich, którzy bardziej podkreślali potrzebę ograniczenia konsumpcji zwykłych ludzi, szczególnie w zamożniejszych krajach globalnej północy, i tych, którzy bardziej wskazywali na winę wielkich korporacji w sektorze paliw kopalnych i konieczność budowania sprzeciwu wobec nich. Jednak wszyscy byli zgodni co do tego, że brak działań polityków na rzecz redukcji emisji CO2 doprowadza do globalnej katastrofy.

Pokojowa demonstracja spotkała się z przesadną do absurdu reakcją władz. Policja ministra Brudzińskiego była uzbrojona po zęby – maski, kaski, pałki, widoczne dla wszystkich pociski, broń gładkolufowa i armatka wodna. Obok nas „maszerowało” też (co najmniej) kilkudziesięciu niezbyt tajnych tajniaków.

Żeby usprawiedliwić te karykaturalne działania, policja zatrzymała trzy osoby – zostali wypuszczeni, po tym jak część demonstrantów pikietowała komisariat. Zatrzymani mają zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy – zarzuty dobre na każdą okazje i o tyle śmieszne, że to tajniacy zaatakowali grupę pokojowo demonstrujących uczestników Marszu. Przynajmniej jedna osoba – Michał Goworowski, student i członek Partii Razem – została w czasie tego ataku dotkliwie poturbowana.

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2019, Gazeta - styczeń 2019 - cd.

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku