Margaryna pogardy

| 1 kwietnia 2014

logo Bielmar

Producent margaryny Bielmar wypuścił na rynek “specjalną edycję”, na której opakowaniu widnieje obrazek stereotypowego “Murzynka” z wydętymi ustami. Społeczność afrykańska w Polsce (między innymi fundacja Afryka Inaczej) zaprotestowała przeciwko takiej kolonialnej retoryce, nawołując do bojkotu produktu.

Protest ten wywołał burzę i nacjonalistyczny odruch polskiej prawicy w stylu “żaden Afrykanin nie będzie nam mówił co mamy kupować”. Poseł PiS-u Stanisław Pięta umieścił na Twitterze nastepujący wpis: Polityczna poprawność kompromituje swoich wyznawców. Od dzisiaj wszyscy kupujemy “palmę z murzynkiem” z bielskiego “Bielmaru” 🙂

Tyle tylko, że w Polsce bardzo potrzebna jest “polityczna poprawność”. Słowo “murzynek” w najlepszym razie kojarzone z popularnym ciastem czekoladowym, niesie jednak bardzo protekcjonalny i pogardliwy przekaz.

Najczęściej bowiem za słowem “murzyn” kryje się stos uprzedzeń rasowych, negatywnych skojarzeń i stereotypów. Kolokwialne idiomy “sto lat za murzynami” czy “nie będę robił za murzyna” – nie wspominając już nawet o tych bardziej wulgarnych, bo są i takie – nie spadły z nieba.

W Polsce instytucjonalny rasizm ma się całkiem dobrze. W 2010 roku policjant zastrzelił czarnoskórego Maxwela Itoyę na stadionie dziesięciolecia i został uniewinniony. PZPN nie reaguje na rasizm wielu kibiców (którzy między innymi rzucających w czarnoskórych piłkarzy bananami lub wydających charakterystyczne dźwięki imitujące te wydawane przez małpy). Ojciec Tadeusz Rydzyk przed dziesiątkami tysięcy wiernych zgromadzonych na Jasnej Górze zwrócił się do czarnoskórego zakonnika: ‘Murzyn, on się nie mył wcale!’. Poseł PiS-u, Artur Górski skomentował wybór Baracka Obamy na fotel prezydencki słowami: “koniec ery białego człowieka”, jeszcze inny Poseł PiS-u Marek Suski podczas posiedzenia sejmowej komisji robiąc aluzję do czarnoskórego posła PO, Johna Godsona – “Wasz murzynek głosuje razem z wami”. Wreszcie, rasizm jest powszechny wśród niektórych naukowców. Ostatnio Krystyna Igilicka, znana ekonomistka i  demografka, stwierdziła, że Polska jest ostatnią szansą dla białego człowieka w Europie.

Sprawa opakowania margaryny z “Murzynkiem” mogłaby się wydawać trzecioplanową, banalną i rozdmuchaną, ale … w kraju, gdzie elity ciągle przyzwalają na rasizm i chełpią się wyższością białej rasy; w kraju, gdzie nikt nie usuwa z forów internetowych rasistowskich komentarzy; w kraju, którego obywatele nie są rasistami, ale… jest to wciąż sprawa pierwszoplanowa.

Maciej Bancarzewski

Category: Gazeta - kwiecień 2014

Comments are closed.

WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2019

Plakat – Weekend Antykapitalizmu 2019
Weekend Antykapitalizmu 2019 – 31 maja–2 czerwca Warszawa
Wydarzenie na Facebooku – "Weź udział" i zaproś znajomych!

Dość rasizmu i faszyzmu! 16.03.2019

Plakat - demonstracja antyrasistowska 16 marca 2019
Demonstracja antyrasistowska w związku z Międzynarodowym Dniu Walki z Rasizmem – sob. 16 marca 2019, godz. 12.00, Pomnik Kopernika, Warszawa.
Wydarzenie na Facebooku gdzie znajdziesz info nt. demonstracji również w innych miastach

CZARNY PIĄTEK – Przeciw barbarzyńskiej ustawie

Czarny Piątek 23.03.2018
Wielki protest przeciw ustawie antyaborcyjnej
Wydarzenie na Facebooku

DZIEŃ SPOTKAŃ Z OKAZJI 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

 Wiec w Zakładach Putiłowskich w 1917 r.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkania – – sobota, 4 listopada 2017 w Warszawie g. 15.00-19.00

Wydarzenie na Facebooku