KLIMAT. Upały i pożary niszczą życie ludzi na całym świecie

| 1 września 2023
21.08.23 Ewros, Grecja. Największe pożary, jakie kiedykolwiek
odnotowano w Unii Europejskiej, zabiły 27 uchodźców w regionie
przygranicznym z Turcją.

Brak pilnego działania przywódców politycznych oznacza, że zwykli ludzie cierpią z powodu suszy, pożarów i powodzi

Egipt i Sudan

Chaos klimatyczny powoduje niepotrzebną śmierć zwykłych ludzi i zmusza niezliczoną liczbę osób do ucieczki ze swoich domów. Na granicy egipsko-sudańskiej w 35-stopniowym upale zginęło 15 kierowców ciężarówek. Nie ma żadnej infrastruktury, która mogłaby pomóc kierowcom – ani żywności, ani wody.

Co najmniej 4000 kierowców zostało zmuszonych do stania w kolejce w swoich ciężarówkach w upale z powodu opóźnień spowodowanych wojną w Sudanie. Jeden z kierowców zamieścił w Internecie gniewne wideo, w którym błaga prezydenta Egiptu Abdel-Fattaha es-Sisiego, aby zrobił coś z 60-kilometrową kolejką ciężarówek.

W nagraniu powiedział: “Większość ludzi na przejściu granicznym to osoby starsze, które opuściły swoje domy, aby pracować. Na litość boską, ludziom zabrakło wody i gazu, powinieneś przyjechać i odwiedzić tych biednych ludzi”.

Nie minął nawet rok, odkąd państwo egipskie było gospodarzem konferencji klimatycznej Cop27.

Konferencja była dla Sisiego sposobem na uprawianie greenwashingu, aby ukryć łamanie praw człowieka przez jego państwo i zatuszować jego fatalne wyniki klimatyczne. Śmierć kierowców ciężarówek pokazuje, że zawsze była to fasada.

Teneryfa

Tymczasem na Teneryfie, części hiszpańskich Wysp Kanaryjskich, pożary spaliły prawie 8500 hektarów lasów sosnowych. Stanowi to około 4 procent całkowitej powierzchni wyspy. Pożar został opisany jako najgorszy na Teneryfie od ponad dekady.

Jeden z mieszkańców powiedział: „Widać to na całym świecie, a teraz ta wyspa płonie. Widok zbliżającego się dymu jest bardzo trudny. Nie mam żadnych emocji. Nie mam słów na to, co się dzieje”.

Meksyk i USA

Oczekuje się, że burza tropikalna Hillary przyniesie więcej zniszczeń po tym, jak przetoczyła się przez część Meksyku i Kalifornii oraz San Diego w Stanach Zjednoczonych. Eksperci przewidują, że burza może doprowadzić do zagrażających życiu powodzi i osunięć ziemi.

Pod koniec sierpnia prawie 25 milionów ludzi, od Kalifornii po część północnego Idaho, było objętych ostrze- żeniami powodziowymi.

Jedna osoba zginęła już w Meksyku po tym, jak jej samochód został zepchnięty do strumienia, który wystąpił z brzegów. W tym samym czasie w hrabstwie Siskiyou w północnej Kalifornii wybuchł pożar, w wyniku którego zginęły cztery osoby.

Kanada

W Kanadzie szalało ponad 400 pożarów, które zmusiły 30 tys. gospodarstw domowych do ewakuacji.

W Kolumbii Brytyjskiej pożary stały się tak duże, że połączyły się, zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do ucieczki. Informacje o pożarach nie były łatwo dostępne dla członków rdzennych społeczności Ndilo i Dettah.

Zniszczenia w Kanadzie pogorszył kryzys klimatyczny, który doprowadził do znacznie gorętszego i bardziej suchego lata.

Bezczynność przywódców politycznych pozwala na dalsze niszczenie środowiska. Brak pilnego działania z ich strony oznacza, że zwykli ludzie na całym świecie cierpią z powodu suszy, pożarów i powodzi.

Sophie Squire

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2023, Gazeta - wrzesień 2023 - cd.

Comments are closed.