Walka z rasizmem. Strajk głodowy – uchodźcy walczą o swoje prawa

| 1 maja 2023
Strajki głodowe uchdźców

W tym tygodniu rozpoczęły się trzy strajki głodowe w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców – w Białymstoku, Lesznowoli i Przemyślu. Osadzone osoby mają dość łamania ich praw!

Pierwszy ze strajków rozpoczął się w poniedziałek [24 kwietnia] w Białymstoku – podjęło go 6 osób. Wedle najnowszych informacji, zakończył się on w środę [26 kwietnia].

Drugi strajk rozpoczął się 25 kwietnia w Przemyślu. Biorą w nim udział 3 osoby, z czego 2 są przetrzymywane w izolatkach. (…)

Trzeci strajk rozpoczął się 26 kwietnia w Lesznowoli. Bierze w nim udział 13 osób. (…)

Pośród głodujących w Lesznowoli jest dwóch obywateli Iraku, którzy w więzieniu spędzili już 21 miesięcy.

Przypominamy: nieregularne przekroczenie granicy to nie przestępstwo (…). Nie może być karane wielomiesięcznym uwięzieniem. (…).

W Przemyślu protestujący proszą o pomoc psychiatryczną. W odpowiedzi na zgłoszoną potrzebę, władze ośrodka zamknęły strajkujących w izolatce. Niedawno zmarł jeden z uprzednio tam osadzonych.

W SOC-ach dochodzi do systemowego, nagminnego łamania prawa przez Straż Graniczną.

Treść listu jednego ze strajkujących w Przemyślu:

„Informuję, że w dniu 25.04.2023 roku rozpocząłem strajk głodowy, w ramach protestu przeciw nieuzasadnionemu pozbawieniu mnie wolności. Jestem człowiekiem szukającym ochrony międzynarodowej, a nie przestępcą. Ze względu na śmierć, do której doszło w tym ośrodku, boję się tu przebywać. Przedłużanie mojego pobytu w ośrodku, w warunkach więziennych, jest dla mnie niezrozumiałe i w moim odczuciu niesprawiedliwe.

Wyżywienie w ośrodku jest niewystarczające i niesmaczne. Brak możliwości swobodnych zakupów powoduje, że muszę żebrać o paczki od obcych osób. Nie ma wystarczającej opieki medycznej, co spowodowało śmierć współosadzonego w połowie marca. Brak możliwości swobodnego korzystania z internetu powoduje problemy w kontakcie z najbliższymi, a także z prawnikami.

Nie jestem przestępcą, chcę ochrony międzynarodowej i wolności. Strajk będę kontynuował do skutku. Wyjdę stąd żywy lub martwy.”

Facebookowy wpis Grupy Granica 28.04.2023

Tags:

Category: Gazeta - maj 2023, Gazeta - maj 2023 - cd.

Comments are closed.