Izraelskie państwo wspiera śmiercionośne zamieszki osadników

| 1 marca 2023

Izraelscy osadnicy atakują Palestyńczyków zachęcani przez brutalną politykę państwa, donosi Nick Clark

27.02.03 Hawara. Doszczętnie spalone samochody po zamieszkach wywołanych przez osadników.
27.02.03 Hawara. Doszczętnie spalone samochody
po zamieszkach wywołanych przez osadników.

26 lutego setki Izraelczyków napadły na palestyńskie miasta, zabijając co najmniej jedną osobę, raniąc około 400 i podpalając dziesiątki domów.

Napastnicy byli osadnikami – obywatelami Izraela mieszkającymi na ukradzionej palestyńskiej ziemi na okupowanym przez wojsko Zachodnim Brzegu.

Ich antypalestyńskie zamieszki – opisane przez jedną z lewicowych organizacji izraelskich jako “pogrom” – miały miejsce po tym, jak tydzień wcześniej izraelska armia zabiła około 11 osób w pobliskim mieście Nablus.

Są to najnowsze przykłady tego, jak nowy prawicowy rząd Izraela zintensyfikował dążenie państwa do wyparcia Palestyńczyków. Jeden z mieszkańców Hawary, będącej w centrum ataku osadników, powiedział stronie Middle East Eye, że ledwo zdążył uratować swoją rodzinę, zanim jego dom został podpalony.

Zijad Dmaidi wracał z pracy, kiedy zobaczył grupę osadników zmierzających w kierunku jego domu i pośpieszył do wnętrza, aby zebrać rodzinę. W ciągu kilku minut kilkadziesiąt osadników zaczęły rozbijać okna, włamując się do domu. Rodzina uciekła, gdy do środka wrzucono płonące gumowe opony. Dom został całkowicie zniszczony.

„Wydostaliśmy się z domu w bezpieczne miejsce za pomocą załóg karetek pogotowia, którzy również zostali zaatakowani podczas próby ewakuacji nas” – powiedział. „Nasze życie jest w niebezpieczeństwie, a wszystko to dzieje się, podczas gdy izraelscy żołnierze stoją w pobliżu gotowi tylko chronić osadników”.

Izraelskie media przedstawiły antypalestyńskie zamieszki jako “zemstę” za zastrzelenie dwóch osadników wcześniej tego dnia.

Osadnicy mieszkają w szeregu przypominających twierdze miasteczek i “posterunków” na wzgórzu z widokiem na Hawarę i inne palestyńskie wioski. Są one charakterystyczne dla izraelskiej okupacji na Zachodnim Brzegu, wciskającej Palestyńczyków w coraz mniejsze obszary ziemi.

Izraelczycy wypędzają palestyńskich rolników z ziemi pod osiedlami. Osadnicy są pod ochroną żołnierzy, którzy ustawiają punkty kontrolne i zamykają okoliczne tereny. Przemoc osadników i żołnierzy wobec Palestyńczyków rośnie od czasu, gdy w grudniu władzę przejął prawicowy rząd izraelski. Rząd jest kierowany przez podżegacza wojennego Binjamina Netanjahu i wspierany przez partie zakorzenione w ruchach nacjonalistycznych i osadniczych.

Rząd ma nadzieję rozwiązać długotrwały kryzys w izraelskim społeczeństwie wynikający z okupacji i rasizmu w samym sercu państwa. Izraelska okupacja Zachodniego Brzegu jest głęboko ugruntowana i prawie żadna partia w Izraelu nie chce oddać osiedli Palestyńczykom. Większość chce, aby te ziemie Zachodniego Brzegu stały się oficjalnie częścią Izraela. Jednak żadna z nich nie chce żyć obok większej liczby Palestyńczyków.

Państwo zostało założone na podstawie obietnicy, że obywatele żydowscy zawsze będą w etnicznej większości nad Arabami. Dlatego też państwo izraelskie – bez względu na to, jaki jest jego rząd – utrzymuje Palestyńczyków pod brutalnym systemem apartheidu. Sposobem rozwiązania jego kryzysu przez najnowszy rząd jest nasilenie tego kryzysu.

Tags:

Category: Gazeta - marzec 2023, Gazeta - marzec 2023 - 2cd.

Comments are closed.