OŚWIADCZENIE NURTU MIĘDZYNARODOWEGO SOCJALIZMU W SPRAWIE TRZĘSIEŃ ZIEMI W TURCJI I SYRII

| 13 lutego 2023
06.02.23 Hatay, Turcja.
06.02.23 Hatay, Turcja.

1. Deklarujemy naszą solidarność ze wszystkimi ofiarami straszliwych trzęsień ziemi, które nawiedziły Turcję i Syrię w poniedziałek 6 lutego. Jest to ogromna ludzka katastrofa. Liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła już ponad 33 000, ale firmy ubezpieczeniowe zakładają nawet 200 000 zgonów. Nie jest to jednak „katastrofa naturalna”. Trzęsienia ziemi są nieuniknione w takich regionach, gdzie mają miejsce od starożytności. Straszliwe żniwo śmierci jest jednak konsekwencją ludzkich działań i zaniechań, ukształtowanych przez kapitalistyczny system oparty na wyzysku i napędzany konkurencyjną akumulacją kapitału.

2. Działanie – rząd Recepa Tayyipa Erdoğana, oparty na neoliberalnej islamskiej AKP, ale obecnie w koalicji z faszystowską MHP, sprawuje władzę w Turcji od ponad 20 lat. Wzrost gospodarczy, którym szczyci się Erdoğan, był napędzany przez boom budowlany, który wzbogacił kapitalistycznych zwolenników AKP. W tym boomie systematycznie ignorowano przepisy budowlane, co przyznają nawet ministrowie. W trzęsieniu ziemi w Gölcük w 1999 roku zginęło około 20 000 osób; dzięki środkom zapobiegawczym, w trzęsieniu ziemi w Fukushimie w Japonii w 2022 roku zginęły zaledwie trzy osoby, mimo, że oba były trzęsieniami ziemi o sile 7,4. Bezczynność – po trzęsieniach ziemi w Gölcük i Düzce wprowadzono specjalny podatek od trzęsień ziemi, z którego zebrano 37 mld dolarów. Według jednego z byłych ministrów pieniądze te nie zostały wydane na budowę budynków odpornych na trzęsienia ziemi, ale na „zdrowie, drogi, tunele, mosty”. Jak mówią nasi towarzysze z Rewolucyjnej Socjalistycznej Partii Pracowniczej, to nic innego jak morderstwo.

3. To karygodne zaniedbanie potęguje reakcja tureckiego rządu na katastrofę – wprowadzenie stanu wyjątkowego w celu zwiększenia represyjnych uprawnień państwa, opieszała mobilizacja pomocy i służb ratowniczych, która pozostawiła ludzi, by udusili się pod gruzami, potępianie przez Erdoğana „marudzących” i „szabrowników” oraz oficjalna kampania przeciwko „dezinformacji”. „Nie ma państwa” – powiedział dziennikowi Financial Times chirurg z Adiyaman. Jednak prawda jest taka, że państwo tureckie ma swoje własne priorytety, do których należy ochrona trójcy polityków, wykonawców kontraktów i biurokratów, którzy stworzyli warunki do tej katastrofy. Rząd AKP-MHP, zamiast próbować zrekompensować wszystko, co zrobił i czego nie zrobił, jest zajęty obwinianiem ofiar.

4. Trzęsienia ziemi objęły ogromny obszar, rozciągający się od Trabzonu po Palestynę. Skutki nie tylko przekraczają granice państw, ale stanowią kolejny cios dla regionów dotkniętych wojną – wojną domową w Syrii, rywalizacją regionalnych podimperializmów, wojną państwa tureckiego z Kurdami, interwencjami imperializmu amerykańskiego i rosyjskiego. Katastrofa jest szczególnym ciosem dla mieszkańców Syrii, gdzie ich życie zostało zdewastowane przez lata imperialistycznych interwencji i brutalność reżimu Baszara al-Asada, a ogromna liczba uchodźców jest rozproszona po kraju i w krajach sąsiednich.

5. Skala tego kryzysu przekracza zasoby dotkniętych nim państw. Obecnie zachodnie potęgi imperialistyczne mają trzy priorytety – zmuszanie własnych ludzi pracy do płacenia za kryzys inflacyjny poprzez podnoszenie stóp procentowych i bezrobocia przy obniżaniu płac, wysyłanie broni na Ukrainę w celu pokonania rosyjskich rywali oraz zamykanie granic dla migrantów i uchodźców. Ostatni szczyt UE, na którym wylewano krokodyle łzy nad trzęsieniem ziemi, został zdominowany przez dążenie do wzmocnienia Twierdzy Europa. Zatwierdzono na nim kolejne 500 mln euro pomocy wojskowej dla Ukrainy i 6,5 mln euro „nadzwyczajnej pomocy humanitarnej” dla Syrii i Turcji.

6. W przeciwieństwie do tego zwykli ludzie w całym regionie i poza nim sami wskazali, co robić, zbierając pomoc dla dotkniętych obszarów. Solidarność ta przejawia się m.in. we wsparciu udzielanym przez obywateli państw, które ogłaszają się „wrogami” Turcji, takich jak Armenia i Grecja.

7. Żądamy od wszystkich państw:

– pospieszenia z pieniędzmi, żywnością, lekami i służbami ratowniczymi do regionu, aby pomóc ofiarom;

– zniesienia sankcji wobec Syrii na stałe, a nie tylko na pół roku – bez dyskryminacji co do tego, komu się pomaga;

– udzielenia pełnego wsparcia dla uchodźców i migrantów w regionie i pochodzących z regionu – otworzyć granice!

– rozpoczęcia postępowania karnego wobec tych polityków, wykonawców kontraktów i biurokratów, którzy są odpowiedzialni za tandetne budynki i brak przygotowania się do przewidywanych trzęsień ziemi oraz nieudzielenia szybkiej pomocy, co zabiło tak wielu ludzi.

– obcięcia wydatków na broń i przekierowania środków na zaspokojenie rzeczywistych potrzeb ludzkich.

8. Choć zmiany klimatyczne prawdopodobnie nie odegrały roli w bezpośrednim spowodowaniu tej katastrofy, to co się stało, daje nam wgląd, jak będzie traktowana katastrofa klimatyczna – z zaniedbaniami, represjami i potępianiem ofiar. Rewolucja socjalistyczna jest potrzebna pilniej niż kiedykolwiek, aby uwolnić świat od systemu kapitalistycznego z jego wypaczonymi priorytetami oraz skorumpowanymi i bezdusznymi klasami panującymi.

Koordynacja Nurtu Międzynarodowego Socjalizmu (IST)
12 lutego 2023 r.

(IST jest nurtem, przy którym jest afiliowana Pracownicza Demokracja.)

Tags:

Category: Wydarzenia i spotkania

Comments are closed.