Co słychać? Cytaty z prasy.

| 1 października 2022

Stop push-backom! Wpuścić uchodźców!

W środę (28 września) wieczorem Grupa Granica podała, że 30-letnia Kongijka Arlette przeżyła push-back do granicznej rzeki. Straż Graniczna nie miała dla opinii publicznej żadnych informacji o stanie grupy migrantów w zagrożeniu ? w komunikatach skupiła się na atakowaniu aktywistów i aktywistek, którzy ich zdaniem ?godzą w dobre imię służb polskich?.

Ta niebezpieczna sytuacja dotyczyła grupy Kongijek i Kongijczyków, którzy w nocy z 25 na 26 września prosili polskich aktywistów o pomoc humanitarną. Relacjonowali, że zostali wepchnięci przez służby do rzeki Świsłocz i zmuszeni do przeprawy przez nią. Wszystko to działo się w nocy, przy niskiej temperaturze. Grupa wydostała się z rzeki, jednak straciła kontakt z 30-letnią Arlette i obawiała się, że kobieta utonęła. (?)

Jak dodają aktywiści ? byli w ogromnym stresie ze względu na przemoc, której wcześniej doświadczyli ze strony służb polskich i białoruskich.

bialystok.wyborcza.pl 29.09.2022


Uwielbienie królów

James Connolly. Elżbieta II i Karol w tle.

Z okazji śmierci królowej brytyjskiej możemy tylko zacytować Jamesa Connolly’ego, irlandzkiego socjalistę, rewolucjonistę, który został rozstrzelany po upadku antybrytyjskiego powstania w 1916 r. Connolly pisał tak:

„Lud psychicznie zatruty uwielbieniem rodziny królewskiej nigdy nie może osiągnąć tego ducha samowystarczalnej demokracji, który jest niezbędny do osiągnięcia wolności społecznej. Umysł przyzwyczajony do królów politycznych łatwo może zostać pogodzony z królami społecznymi ? kapitalistycznymi królami warsztatu, kopalni, kolei, statków i doków.”

Facebookowy wpis Pracowniczej Demokracji 09.09.2022

Tags:

Category: Gazeta - październik 2022, Gazeta - październik 2022 - cd.

Comments are closed.