Serial TV – Filmy

| 1 września 2022

Sandman
Świetna adaptacja wspaniałego komiksu

Serial "Sandman"

Sandman w końcu doczekał się adaptacji filmowej na jaką zasługuje. Serial również zasługuje na uznanie za zróżnicowaną etnicznie i płciowo obsadę postaci.

Prawie trzydzieści lat zajęło, aby zekranizować przełomową serię komiksów Sandman stworzoną przez brytyjskiego pisarza Neila Gaimana (dla polskiego czytelnika Gaiman może być znany również z Dobrego omenu ? powieści napisanej wspólnie z Terry Prachettem w 1990 roku). Komiksy Sandman początkowo publikowane były w 75 miesięcznych odcinkach pomiędzy listopadem 1988 i marcem 1996 roku.

Sandman był pierwotnie przedstawiany jako horror. W przedpremierowej reklamie można było przeczytać cytat T. S. Eliota z Ziemi jałowej: ?Pokażę ci strach w garści prochu?. Sandman wyrwał się jednak ze schematów gatunku, aby odkrywać nieznane przez mainstreamowe komiksy rejony.

Sandman był o bogach, potworach, kotach i Szekspirze. Akcja jednego z komiksów rozgrywała się w starożytnym Rzymie, innego w piekle, jeszcze innego na zjeździe we współczesnej Kalifornii, gdzie grasował seryjny morderca.

Duża liczba bohaterów napisanych przez Gaimana była różnorodna zarówno etnicznie, jak i płciowo. Gaiman zasługuje również na uznanie za stworzenie pozytywnej postaci transpłciowej w latach dziewięćdziesiątych. Grała ona jedną z głównych ról serii, posiadała godność i determinację.

Głównych bohaterem telewizyjnej serii jest Sandman (Tom Sturridge), zwany także jako Sen albo Morfeusz. Jest on jednym z siedmiu członków rodziny zwanej Nieskończonymi, wszyscy reprezentują ludzkie doświadczenia. Jego bracia to także Śmierć, Pożądanie, Rozpacz i Przeznaczenie.

Nieskończeni przeżywają bogów, a także zamkną drzwi do wszechświata, kiedy ostatnie stworzenie umrze. Mimo ich długowieczności, seria Sandman jest tak naprawdę o tym jak wszystko ulega procesowi transformacji. Mogą być oni Nieskończeni, ale tak jak wszyscy pozostali zmieniają się.

Po licznych nieudanych próbach ekranizacji Sandmana, Gaiman postanowił zostać producentem serialu, aby mieć pewność, że jego produkcja będzie dokończona. Warto było czekać. To świetna adaptacja wspaniałego komiksu, wierna oryginałowi, ale nie trzyma się go w sposób niewolniczy.

Sasha Simic
Tłumaczył Maciej Bancarzewski

Sandman
Produkcja: USA
Twórcy serialu: Neil Gaiman, David S. Gorey i Allan Heinberg
W rolach głównych: Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Vivienne Acheampong, Boyd Holbrook, Charles Dance, Asim Chaudhry i Sanjeev Bhaskar
Liczba odcinków: 11
Serial dostępny w serwisie Netflix od początku sierpnia.


Ukryte działania
Realia segregacji rasowej w USA

Film "Ukryte działania""

Ukryte działania (ang. Hidden Figures) to amerykański film zrealizowany już pięć lat temu, ale dopiero od niedawna dostępny w Polsce (na DVD a także na platformie HBO max od początku sierpnia).

Obraz przedstawia realia segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych.

Ukryte działania to sfabularyzowane losy trzech utalentowanych czarnoskórych naukowczyń- matematyczek pracujących dla NASA podczas wyścigu kos- micznego między USA i ZSRR.

Film w świetny sposób ukazuje absurd rasistowskiej polityki: w jednej ze scen czarnoskóra bohaterka podczas pracy nad budową rakiet musi przebiec kilkaset metrów, aby skorzystać z ?właściwej? toalety i wrócić na swoje miejsce pracy. Warto pamiętać, że to nie jest rzeczywistość Przeminęło z wiatrem, tylko drugiej połowy dwudziestego wieku. Walka z rasizmem w USA nadal trwa.

Maciej Bancarzewski

Reżyseria: Theodore Melfi
Produkcja: USA 2017
W rolach głównych: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe, Kevin Costner, Kirsten Dunst i Jim Parsons
Czas trwania filmu: dwie godziny


Thor: Miłość i grom
Niesamowite widowisko

Film "Thor: Miłość i Grom"

Reżyser Taika Waititi powraca do świata Marvela ze swoją kontynuacją Ragnoraka z 2017 roku. Jego ostatni film tknął nowe życie w serię o Thorze i w idealnym stylu miesza samokrytyczny humor z niesamowitym widowiskiem.

Powracamy do przygód Thora Odinsona (Chris Hemsworth), kiedy znajduje się na dnie, stracił ojca, brata i przyjaciół ? wszyscy zostali zamordowani przez jego siostrę Helę.

Jego dom, kosmiczne miasto Asgard, zostało zmniejszone do ckliwej norweskiej wioski, której byt zależny jest od disneyowskiej turystyki. Thor także rozstał się ze swoją dziewczyną, Jane Foster (Natalie Portman). W wyniku tego Thor tkwi w kryzysie egzystencjalnym jako mitologiczny bóg i jako superbohater.

?Kolejna wielka przygoda Thora?, triumfalnie obwieszcza Thor, zupełnie nie zwracając uwagi na to, że jego poprzednie próby pomocy obcej planecie zostawiły za sobą jedynie zniszczenie. Thor dowiaduje się o Gorrze Rzeźniku Bogów (Christian Bale) ? seryjnym zabójcy, który chce pozbawić życia wszystkie bóstwa w kosmosie.

Jego próby powstrzymania Gorra łączą go ponownie z Jane, która przemienia się w inną wersję Thora poprzez jego młot, Mjolnir.

I tak oba Thory używają młotów, które zachowują się jak byli partnerzy. Jane posiada moce, ale ciągle pracuje nad swoimi superbohaterskimi powiedzonkami.

Czy dwa Thory, Walkiria (Tessa Thompson), gladiator Korg (Waititi) i dwa olbrzymie kosmiczne kozły będą w stanie powstrzymać Gorra? Ten film to niesamowicie śmieszna mieszanka sacrum i profanum.

Thor: Miłość i grom jest oparty na serii komiksów stworzonych przez Jasona Aarona i rysownika Russella Dautermana z 2014 roku. Oburzyła ona seksistów, dlatego że jej autorzy przemienili wszechmogącego Thora w kobietę.

Hemsworth jest utalentowanym aktorem komediowym, który dodaje postaci pozornie niezwyciężonego Thora elementy braku pewności i wrażliwości. Film psuje trochę Russell Crowe, który gra Zeusa z beznadziejnym greckim akcentem.

Legenda głosi, że Waititi chciał też opcji Zeusa z brytyjskim akcentem, więc wszystkie sceny kręcone były w dwóch wersjach. Zeus występuje na zgromadzeniu bogów pochodzących z różnych panteonów, zupełnie tak jakby był nieudolnym clownem na przyjęciu dla dzieci.

?Kolejna wielka przygoda Thora??

Z pewnością!

Sasha Simic
Tłumaczył Maciej Bancarzewski

Thor: Miłość i grom
Reżyseria: Taika Waititi
Scenariusz: Taika Waititi /Jennifer Kaytin Robinson
Produkcja: USA (2022)
Czas trwania filmu: dwie godziny.
Thor jest nadal grany w polskich kinach.
Od 8 września film będzie dostępny także na platformie Disney+.

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2022, Gazeta - wrzesień 2022 - cd.

Comments are closed.