Międzynarodowe mobilizacje mówią ?nie? rasizmowi i faszyzmowi ? ?Niezależnie od tego, skąd pochodzimy, gdzie się urodziliśmy, nasz kraj nazywa się solidarność?

| 1 kwietnia 2022
19.03.22 Ateny
19.03.22 Ateny

W sobotę, 19 marca 2022 r. Świat Przeciwko Rasizmowi i Faszyzmowi ? międzynarodowa koordynacja ruchów antyrasistowskich ? zebrała się w ONZ-owskim Dniu Przeciwko Rasizmowi, aby w globalnym dniu akcji przeciwstawić się wszelkim formom rasizmu i faszyzmu.

Tysiące ludzi demonstrowało w Atenach i innych miastach Grecji. W Atenach wśród protestujących byli uchodźcy z obozów dla uchodźców ? m. in. z Afganistanu, Konga, Syrii, Iraku, Jemenu, Kamerunu, Bangladeszu i Pakistanu. Dołączyli do nich związkowcy ze szkół i szpitali oraz studenci z uniwersytetów i szkół średnich.

W Wielkiej Brytanii marsze zgromadziły działaczy antyrasistowskich, związkowców i studentów, osoby walczące o prawa uchodźców, jak i wielu samych uchodźców. Organizatorzy Stand Up To Racism (SUTR) powiedzieli ze sceny, że ?do 10 000? przyłączyło się do demonstracji w Londynie, a do 2 000 protestowało w Glasgow . Następnego dnia 700 osób protestowało w walijskim Cardiff.

Tysiące ludzi wyszło na ulice miast w całej Francji. W Paryżu protestujący maszerowali z transparentem potępiającym brutalność policji i zbrodnie państwowe. Na innym napisano: ?Nie- zależnie od tego, skąd pochodzimy, gdzie się urodziliśmy, nasz kraj nazywa się solidarność?.

Krewni ofiar przemocy ze strony policji nosili koszulki z imionami swoich bliskich ? ?Lamine?, ?Sabr?, ?Ibrahima?, ?Cedric?. Organizatorzy poinformowali, że w wiecu wzięło udział ponad 8000 osób. Przemawiając podczas protestu, siostra Lamine?a Dienga powiedziała, że ?zmarł on w 2007 r. przez uduszenie?. ?Skrajna prawica bardzo się rozrasta, dlatego ważne jest, abyśmy pokazali naszą determinację, która pozwoli nam ich pokonać? ? powiedział protestujący student Paul. Protesty odbyły się w co najmniej 11 innych miastach, m.in. w Bordeaux, Tuluzie i Lyonie.

19.03.22 Barcelona
19.03.22 Barcelona

19 marca około 1000 osób przemaszerowało przez centrum Barcelony w Państwie Hiszpańskim. Na ich transparentach widniały hasła: ?Nie dla rasizmu, nie dla wojen? oraz ?Wszyscy uchodźcy mile widziani?.

Protest, zwołany przez katalońską organizację Jedność Przeciwko Faszyzmowi i Rasizmowi (UCFR), został poparty przez 150 organizacji, od związków zawodowych po grupy migrantów i LGBT+. Mimo porannego deszczu protest zakończył się przemówieniami i muzyką.

Około 350 osób protestowało w Wiedniu, w Austrii. Skupiono się na zwalczaniu islamofobii i akcji: ?Wszyscy uchodźcy są mile widziani?. W Dublinie, w Irlandii, odbył się niewielki, ale głośny protest pod ambasadą Grecji, po którym nastąpił przemarsz do irlandzkiego parlamentu. W wiecu uczestniczyli i przemawiali przedstawiciele związków zawodowych, osób ubiegających się o azyl oraz grup antyrasistowskich.

W Turcji odbyła się niewielka demonstracja antyrasistowska, mimo śniegu w Stambule, po której miało miejsce spotkanie z tureckimi i syryjskimi mówcami. W Chemnitz, w Niemczech odbył się niewielki, ale głośny wiec i demonstracja. Mówcy domagali się, by wszyscy uchodźcy byli mile widziani w mieście. Protestujący domagali się również równego traktowania wszystkich uchodźców po tym, jak władze lokalne wyrzuciły afgańskich uchodźców z mieszkań, aby przekazać je uchodźcom z Ukrainy. W Sydney, w Australii, 200 osób wyszło na ulice z transparentem: ?Sprawiedliwość dla uchodźców?.

Category: Gazeta - kwiecień 2022

Comments are closed.