Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 marca 2022

Solaris Bus & Coach ? Bolechowo
Strajkujący wywalczyli podwyżki!

Solidarność z pracownicami i pracownikami Solarisa okazali baskijscy pracownicy spółki CAF, czyli hiszpańskiego właściciela Solarisa z siedzibą w Kraju Basków.

Z ostatniej chwili! Tuż przed drukiem tego numeru ?Pracowniczej Demokracji? ? 2 marca ? załoga Solarisa, wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej, wywalczyła znaczące podwyżki. To ważny przykład dla wszystkich pracowników.

W numerze kwietniowym zamieścimy obszerniejszą relację.

Oto, co napisaliśmy, zanim dowiedzieliśmy się o zakończeniu strajku.

Strajk w zakładach spółki rozpoczął się 24 stycznia. Strajkujący codziennie zjawiajsię w pracy, przebierają się w ubrania robocze, ale nie wykonują pracy. Za czas strajku nie przysługuje im wypłata, pracownicy mają otrzymać rekompensaty z funduszów strajkowych związków zawodowych, w których są zrzeszeni.

Dodatkowo cały czas działa także ta internetowa zrzutka: https://zrzutka.pl/r2uwj9.

Wsparcie z niej ma trafić do strajkujących pracowników bez względu na to, czy należą do OPZZ Konfederacja Pracy, NSZZ ?Solidarność?, czy też są niezrzeszeni.

Z całego kraju i z zagranicy płyną słowa poparcia i solidarności dla walczącej załogi od organizacji związkowych, politycznych i społecznych, artystów, pracowników i zwykłych ludzi.

Solidarność z pracownicami i pracownikami Solarisa okazali baskijscy pracownicy spółki CAF, czyli hiszpańskiego właściciela Solarisa z siedzibą w Kraju Basków, którzy 4 lutego wyszli przed zakład pracy z banerem (patrz zdjęcie).

W Warszawie 24 lutego odbyła się pikieta poparcia dla strajkujących połączona ze zbieraniem podpisów pod obywatelską uchwałą wspierającą strajk.


Polregio
Będzie strajk

Związki zawodowe działające w Polregio (w tym Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych, organizacja członkowska OPZZ) zapowiadają na 2 marca dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Protest jest związany z trwającym od końca zeszłego roku płacowym sporem zbiorowym między związkowcami a zarządem spółki. Związkowcy domagają się od pracodawcy podwyżki wynagrodzeń w wysokości 700 zł. Decyzję o podjęciu strajku poprzedziło referendum przeprowadzone pomiędzy 17 a 28 stycznia. Wzięło w nim udział ponad 70 proc pracowników, z czego ponad 95 proc głosujących było za strajkiem.


Bison-Bial ? Białystok
Koniec strajku ? częściowe zwycięstwo

Pracownicy Grupy Bison-Bial w Białymstoku wywalczyli podwyżkę w wysokości 300 zł dla każdego pracownika. Początkowy postulat to 600 złotych.

Trzy zakładowe związki zawodowe: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Metalowcy (OPZZ), NSZZ Solidarność i Solidarność 80 zawarły 2 lutego porozumienie w tej sprawie z zarządem Grupy. Oprócz podwyżek zarząd zobowiązał się do utrzymania obecnego stanu zatrudnienia i prowadzenia dalszych negocjacji placowych. A także zadeklarował, że nie będzie żadnego szykanowania osób strajkujących i wycofał się z likwidacji dwóch spółek (Bison-Bial i Odlewnia Białystok).

Tym samym zakończona została akcja strajkowa trwająca od 24 stycznia. Był to strajk rotacyjny prowadzony w białostockich zakładach Bison SA, Bison-Bial, Bison Nowe Technologie i Odlewni Białystok. Wzięło w nim udział blisko 400 pracowników.


PLL LOT
Spór zbiorowy

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa i Związek Zawodowy Personelu Pokładowego ogłosiły 14 lutego rozpoczęcie sporu zbiorowego dotyczącego podwyższenia o 60 proc wynagrodzenia zasadniczego wszystkim pracownikom personelu pokładowego PLL LOT. Związkowcy zagrozili, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, to może dojść do strajku.


MOSiR ? Kielce
Pracownicy wywalczyli podwyżkę

Porozumieniem płacowym skończył się spór w kieleckim Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Po trzech tygodniach mediacji ustalono, że wszyscy pracownicy, oprócz dyrekcji, dostaną podwyżki w równej wysokości. Reprezentujący załogę związkowcy z Solidarności domagali się 800 zł brutto na etat, jednak nie mniej niż 500 zł brutto. Porozumienie zakłada niższe podwyżki z tym, że pracownicy dostaną wyrównanie od stycznia 2022. Spór zbiorowy został zawieszony do 1 stycznia 2023.


Pracownicy samorządowi ? Olsztyn
Mamy dość! ? pikieta

W centrum Olsztyna 22 lutego miała miejsce pikieta pracowników Urzędu Miasta Olsztyna oraz jednostek miejskich. Zebrani domagali się podniesienia wysokości wynagrodzeń i stworzenia przejrzystych zasad awansów pracowniczych.

W proteście wzięli udział reprezentanci urzędników ratusza, miejskich żłobków, Domu Pomocy Społecznej ?Kombatant? i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie. Wspierali ich m.in. pracownicy MPK i przedstawiciele Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych.

Spór zbiorowy o podwyżkę wynagrodzeń z olsztyńskim ratuszem trwa od grudnia 202, kiedy Związek Zawodowy Symetria (organizacja członkowska OPZZ ? jeden z organizatorów protestu), do którego należą miejscy urzędnicy, wystąpił z szeregiem żądań płacowych. Najważniejsze z nich to podniesienie wynagrodzeń o 1500 zł od 2022 r. Miasto odpowiedziało na to propozycją podwyżki pensji średnio o 300 złotych.

Na początku tego roku do sporu zbiorowego z prezydentem Olsztyna przystąpiły kolejne związki zawodowe z jednostek podlegających gminie Olsztyn. Do urzędników ratusza dołączyli pracownicy MOPS-u, domu opieki Kombatant i miejskich żłobków, tj. Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej przy DPS Kombatant w Olsztynie oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników MOPS w Olsztynie i zespołu żłobków miejskich. Tym razem żądanie było mniejsze: 700 zł podwyżki, jednak odpowiedź ze strony miasta była ta sama ? zaledwie 300 zł.

Pracownicy miejscy są wściekli. Z jednej strony dostają głodowe pensje. Np. w DPS Kombatant ponad 90 proc. pracowników otrzymuje najniższą krajową niezależnie od tego, jaką pracę wykonuje. Z drugiej strony koszty życia rosną. Słyszą, że na ich pensje nie ma pieniędzy ? a w tym samym czasie pensja prezydenta Olsztyna wzrosła do ok. 20 000 zł.


Prima Sosnowiec
Spór zbiorowy

Pracownicy dwóch spółek z Sosnowca, które wchodzą w skład koncernu Prima, producenta plastikowych części podzespołów samochodowych, od początku listopada negocjują podwyżki wynagrodzeń. Niedawno weszli w spór zbiorowy. Związek ?Solidarność? w Prima Sosnowiec Complex Plastic Systems oraz Prima Sosnowiec Advanced Plastic Technologies chce, by stawki godzinowe pracowników wzrosły o 3, 5zł brutto, co daje 538 złotych miesięcznie, a najniższe stawki jeszcze dodatkowo o 63 grosze brutto. Związek nie zgadza się na uzależnienie podwyżek wynagrodzeń od obniżenia absencji. Związkowcy zarzucają też szefostwu przeciąganie negocjacji i brak konstruktywnych propozycji dotyczących wzrostu płac. W rezultacie, w lutym została podjęta decyzja o rozpoczęciu sporu zbiorowego.


Instytucje kultury ? Bielsko-Biała
Możliwy strajk ostrzegawczy

W instytucjach kultury w Bielsku-Białej trwa spór płacowy. Pracownicy domagają się podwyżek, w zależności od stanowiska, między 500 a 1100 zł brutto. Teatr Lalek Banialuka, Teatr Polski i Książnica Beskidzka to trzy instytucje, które wspólnie zawiązały sztab protestacyjno-strajkowy. W skład sztabu weszli przedstawiciele Komisji Zakładowych NSZZ ?Solidarność? wszystkich trzech placówek oraz przedstawiciele Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ ?Solidarność?. Obecnie zakończyły się negocjacje i podpisany został protokół rozbieżności.

Kolejnym krokiem, który planują podjąć związkowcy jest zwrócenie się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o wyznaczenie mediatora. Jeśli i to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, sztab nie wyklucza zorganizowania dwugodzinnego strajku ostrzegawczego.


Kraft Heinz ? Pudliszki
Żądania płacowe

Pracownicy HJ Heinz Polska sp. z.o.o zrzeszeni w trzech związkach zawodowych ? OPZZ Konfederacja Pracy, NSZZ Solidarność oraz w Związku Zawodowym Pracowników Przemysłu Mięsnego i Spożywczego w Polsce ? weszli w spór zbiorowy z kierownictwem zakładu w Pudliszkach. Związkowcy żądają podwyżki w wysokości 400 zł brutto. Postulat ten popiera 80 proc. załogi.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - marzec 2022, Gazeta - marzec 2022 - cd.

Comments are closed.