26 powodów do protestowania podczas szczytu COP26

| 1 listopada 2021
01.11.21 Glasgow. Morawiecki chwali się węglem na szczycie COP26.
01.11.21 Glasgow. Morawiecki chwali się węglem na szczycie COP26.

Konferencja Klimatyczna ONZ, czyli Cop26, to spotkanie światowych liderów i właścicieli biznesu, którego rzekomym celem jest wypracowanie planu uratowania planety przed katastrofą klimatyczną.

Jednak po zakończonych fiaskiem 25 wcześniejszych konferencjach możemy spodziewać się kolejnych fałszywych obietnic i dalszej bezczynności.

Będzie to miało realne, często tragiczne przełożenie na nasze życie ? już dziś zwykli ludzie płacą cenę za kłamstwa polityków.

W tym roku na całym świecie byliśmy świadkami wielu gwałtownych powodzi, pożarów oraz suszy.

Coraz więcej osób musi opuścić swój dom z powodu zmieniającego się klimatu lub ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Teraz światowi przywódcy mają nadzieję wykorzystać szczyt Cop26 do zakamuflowania swoich niepowodzeń na polu ochrony klimatu. Musimy protestować, domagając się prawdziwej strategii klimatycznej.

Nie uda się osiągnąć sprawiedliwości klimatycznej bez zmiany systemowej.

Podczas szczytu Cop26 światowi przywódcy będą nadal przedkładać zyski koncernów wydobywczych i innych szkodliwych dla środowiska biznesów ponad zdrowie ludzi.

Nie możemy sobie pozwolić na dalsze opóźnienia ? pilnie potrzebujemy systemu, w którym paliwa kopalne pozostaną w ziemi.

Podczas gdy uczestniczący w szczycie Cop26 światowi liderzy będą się naradzać, jak uratować firmy z branży paliw kopalnych, naszym zadaniem jest podjęcie walki o świat, w którym liczą się ludzie, a nie zyski.

1. Szefowie spychają nas na skraj przepaści

Wbrew temu, co mówią media i politycy, to nie nasze indywidualne wybory napędzają katastrofę klimatyczną.

W rzeczywistości to szefowie spychają całą planetę na skraj katastrofy ekologicznej.

Według raportu Carbon Majors Report, dotyczącego głównych źródeł emisji dwutlenku węgla, zaledwie 100 firm odpowiada za 71% globalnej emisji gazów cieplarnianych od 1988 r.

2. Przywódcy siedzą z założonymi rękoma

Nowy raport opublikowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) ostrzega, że bezczynność światowych przywódców nieuchronnie prowadzi do nieodwracalnego chaosu klimatycznego.

W raporcie napisano, że bez natychmiastowej znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych wzrost średnich temperatur na powierzchni Ziemi prawdopodobnie przekroczy próg 1,5 stopnia Celsjusza.

Światowi przywódcy uzgodnili cel 1,5 stopnia prawie sześć lat temu podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 r., ale przez sześć lat prawie nic nie zostało zrobione.

Z najnowszego raportu IPCC wynika, że przy obecnym tempie zmian nie uda się uniknąć przekroczenia tej wartości.

Musimy ograniczyć emisje już teraz albo przyjdzie nam się zmierzyć z ociepleniem rzędu 3,1 stopnia do 2100 r.

3. Szefowie mordują aktywistów na rzecz klimatu

Szefowie i wspierające ich rządy mordują działaczy na rzecz klimatu.

W 2020 r. zginęło 227 obrońców przyrody ? jest to drugi rekordowy rok z rzędu pod względem liczby ofiar.

Według raportu organizacji Global Witness (Globalny Świadek) od dnia podpisania porozumienia paryskiego w 2015 r. co tydzień ginie średnio czterech aktywistów.

4. Warunki uniemożliwiające przeżycie

Według przewidywań australijskiego think tanku Institute for Economics and Peace (Instytut na rzecz Ekonomii i Pokoju) do 2050 r. ponad miliard ludzi może zostać zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu zmian klimatu. Ten masowy exodus już się rozpoczął. W 2020 r. 55 milionów ludzi musiało zmienić miejsce zamieszkania w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Liczba uchodźców klimatycznych przewyższa już liczbę osób migrujących z powodu konfliktów i wojen.

5. Znikająca wieczna zmarzlina

Wieczna zmarzlina pokrywa niemal jedną czwartą powierzchni lądowej na półkuli północnej. Znajduje się w niej prawie połowa całego zmagazynowanego w ziemi węgla. Gdy wieczna zmarzlina topnieje, uwalniany z niej węgiel trafia do atmosfery.

Temperatury wiecznej zmarzliny rosną szybciej niż temperatury atmosfery ? temperatura gruntu na obszarze Arktyki wzrosła o około 2 stopnie Celsjusza w ciągu 30 lat.

6. Wojny są zabójcze dla klimatu

Amerykańska machina wojenna jest większym trucicielem niż 100 krajów razem wziętych. Każdego roku wytwarza ona 750 000 ton toksycznych odpadów.

Oprócz tego, że wojny są źródłem zanieczyszczeń, w 2003 r. Stany Zjednoczone najechały Irak w celu przejęcia kontroli nad złożami ropy.

Wywoływanie szkód środowiskowych należy do repertuaru stosowanych środków walki. Mogą one polegać na przykład na bombardowaniu tam czy zanieczyszczaniu wody pitnej.

7. Częstsze pandemie

Wirus wywołujący Covid-19 mógł się przenieść na ludzi w wyniku globalnego ocieplenia i degradacji ekosystemów.

Czynnikami, które otworzyły drogę do rozprzestrzeniania się choroby, były wylesianie oraz zamiana dzikich terenów na uprawy.

Ponadto globalny wzrost temperatur może prowadzić do migracji na nowe obszary zwierząt przenoszących choroby, takich jak komary.

8. Skażone oceany

Oceany i morza są wypełnione ?po brzegi? plastikiem.

Produkcja tworzyw sztucznych gwałtownie wzrosła z 2,3 mln ton w 1950 r. do 448 mln ton w 2015 r. Należy się spodziewać, że obecny poziom produkcji ulegnie podwojeniu do 2050 r.

Materiał ten zanieczyszcza wody i trafia do układu pokarmowego ryb, które spożywamy. Jedna trzecia ryb przeznaczonych do konsumpcji przez ludzi zawiera mikrodrobiny plastiku.

9. Pracownicy potrzebują zatrudnienia przy inwestycjach ratujących klimat

Walce ze zmianami klimatu musi towarzyszyć walka o przekształcenie gospodarki i społeczeństwa pod kątem wyzwań przyszłości.

Należy coraz głośniej wzywać do stworzenia tzw. zielonych miejsc pracy, np. w ramach rozbudowy ekologicznego transportu publicznego czy przechodzenia pracowników z sektorów szkodliwych dla środowiska do branży ekologicznej.

10. Liderzy wiedzieli o kryzysie

Od Szczytu Ziemi, który odbył się w 1992 r., do dziś powstała ponad połowa wszystkich dotychczasowych emisji dwutlenku węgla pochodzących ze spalania paliw kopalnych.

Stało się tak pomimo uzgodnienia przez uczestników konferencji potrzeby zmniejszenia emisji gazów. Jedna czwarta wszystkich emisji dwutlenku węgla powstała od czasu objęcia prezydentury przez Baraka Obamę (z Joe Bidenem jako wiceprezydentem) w styczniu 2009 r.

11. Świat płonie

Latem tego roku ogromne obszary w Europie, Ameryce Północnej i Afryce stanęły w płomieniach. Lipiec był pod tym względem najgorszym miesiącem od 2003 r.

Wraz ze wzrostem temperatur wysychają rośliny i gleba, co sprzyja wybuchom pożarów.

Intensywność upałów spotęgowanych pożarami w Turcji była czterokrotnie wyższa od poprzedniego rekordu w tym kraju.

12. Przyroda cierpi

Życie ludzi jest zależne od zasobów naturalnych dostarczanych przez różnorodne biologicznie ekosystemy, w tym od wody, owadów zapylających czy roślin leczniczych.

Ekosystemy przetrzebione z roślin i zwierząt zagrażają dostępności tych zasobów. Według raportu fundacji World Wildlife Foundation (WWF) w ciągu zaledwie 40 lat odnotowano 60-procentowy spadek światowej populacji dzikich zwierząt.

13. Ignorowane interesy rdzennych mieszkańców

Ziemie zamieszkiwane przez ludność rdzenną stanowią około 22 procent całkowitej powierzchni lądowej. Obszary te odpowiadają za 80 procent światowej bioróżnorodności.

Wiele rdzennych społeczności walczy o ochronę swojej ziemi przed zakusami przedsiębiorstw z branży paliw kopalnych. Jest to walka prowadzona w interesie nas wszystkich.

Tymczasem wielu przedstawicielom tych grup odmówiono miejsca przy stole podczas szczytu Cop26.

Andrea Carmen, współprzewodnicząca Pomocnej Grupy Roboczej na rzecz Platformy Lokalnych Społeczności i Rdzennej Ludności, powiedziała niedawno: ?życie rdzennej ludności znajduje się na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych, ale oba- wiam się, że bardzo niewielu z nas uda się zasiąść do negocjacji w Glasgow?.

14. Powietrze jest toksyczne

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza zabija każdego roku ponad 7 milionów ludzi.

Niemal cała ludzkość oddycha powietrzem, które przekracza normy bezpieczeństwa WHO. Prowadzi to do wzrostu liczby przypadków raka płuc, astmy czy innych schorzeń.

Na przykład połowa dzieci w New Delhi, w Indiach, cierpi na nieodwracalne uszkodzenie płuc.

W 2018 r. ponad 8 milionów ludzi na świecie ? znacznie więcej niż w poprzednich latach ? zmarło z powodu zanieczyszczeń związanych ze spalaniem paliw kopalnych, takich jak węgiel czy ropa. Odpowiadały one za około jedną szóstą wszystkich zgonów!

Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez grupę uniwersytetów, w której znalazł się Uniwersytet Harvarda.

24.09.21 Warszawa. Protest Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
24.09.21 Warszawa. Protest Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

15. Więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych

Kryzys klimatyczny jest przyczyną ekstremalnych zjawisk klimatycznych ? od suszy, przez powodzie i huragany, po tsunami.

Cieplejsze powietrze i wody powodują wzrost częstotliwości i intensywności huraganów, potęgując jednocześnie niedobory wody w okresach suszy.

W zeszłym roku USA w wyniku huraganów zginęło 47 osób. Dla porównania dziesięć lat wcześniej było ?tylko? 11 ofiar.

Susze dotykają każdego roku około 55 milionów ludzi.

Nasila się ich intensywność, co stanowi poważne zagrożenie dla hodowli zwierząt i upraw roślin w niemal każdej części świata.

Niedobory wody dotykają już 40 procent światowej populacji. Do 2030 r. nawet 700 milionów ludzi może opuścić swoje domy z powodu suszy.

16. Destrukcyjny chaos rynku

Banki nadal pożyczają branży paliw kopalnych setki miliardów złotych.

Bogaci dalej się bogacą na niszczeniu planety.

Musimy odrzucić system, w którym pogoń za zyskiem popycha firmy do dalszego poszukiwania i eksploatacji skończonych zasobów paliw, oraz zawalczyć o system, w którym priorytetem są ludzie, a nie zyski.

17. Należy zaprzestać szczelinowania

Firmy z branży paliw kopalnych nie cofną się przed niczym w swoim dążeniu do wydobycia ropy. Szczelinowanie nie tylko zwiększa ilość spalanych paliw kopalnych, ale także jest źródłem zanieczyszczeń wód i gleby oraz powodem trzęsień ziemi.

Dochodzenie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda wykazało, że wydobycie ze szczelinowaniem było przyczyną zanieczyszczenia wody dostępnej dla mieszkańców okolic miejscowości Pavillion w stanie Wyoming, w USA.

18. Węgiel musi pozostać w ziemi

Węgiel jest niezwykle brudnym źródłem energii, ale ekspansja jego wydobycia trwa w najlepsze, ponieważ jest ono uważane za bardziej opłacalne niż korzystanie z energii odnawialnej.

Australia zatwierdziła we wrześniu rozbudowę trzech kopalń węgla, a Chiny budują kolejne elektrownie węglowe.

W miarę jak zasoby węgla maleją, musimy walczyć o czystą alternatywę dla coraz bardziej destrukcyjnych sposobów jego wydobycia.

19. Poziom CO2 poza kontrolą

Zawartość dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze osiągnęła rekordowy poziom 417 części na milion (ppm) w okresie od lutego do marca tego roku. Średnie stężenie CO2 w powietrzu w okresie przedprzemysłowym wynosiło około 278 ppm.

Wykorzystanie paliw kopalnych jest głównym źródłem emisji CO2.

Od 1760 r. w wyniku działalności człowieka stężenie CO2 w atmosferze wzrosło o 48%.

20. Cierpienie globalnego Południa

W wielu regionach świata kryzys klimatyczny już trwa. Największą cenę zapłacą mieszkańcy globalnego Południa, którzy mają najmniejszy udział w emisjach.

Ekstremalne zjawiska pogodowe i zmiany klimatyczne doprowadziły już do śmierci i migracji milionów osób.

System globalnej konkurencji zmusza kraje tych regionów do zaniechania inwestycji w niezbędną infrastrukturę obrony przed zmianami klimatu.

21. Jeszcze bardziej upalne lata

W tym roku w dużych miastach temperatury sięgnęły nawet 54 stopnie Celsjusza. Dotyczyło to nie tylko rejonów równika.

W Kanadzie temperatura osiągnęła rekordowy poziom 49,6 stopnia Celsjusza, co doprowadziło do 486 zgonów.

Jeśli emisje dwutlenku węgla podwoją się do 2050 r., temperatury wzrosną średnio o 2,4 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, co będzie przyczyną fal jeszcze bardziej ekstremalnych upałów.

22. Przegrzanie planety

Kapitalizm spowodował już ocieplenie o 1,07 stopnia Celsjusza od 1850 r. Lata 2016?2020 były najgorętszym pięcioleciem w historii pomiarów, a więc co najmniej od 1850 r.

Już teraz zbyt wysokie temperatury doprowadziły do stopnienia 5000 gigaton pokrywy lodowej. Szacuje się, że około 85 procent wszystkich udokumentowanych klęsk żywiołowych ma związek z rosnącymi temperaturami.

23. Światowa rzeź lasów

Według Banku Światowego w latach 1990?2016 świat stracił 1 300 000 kilometrów kwadratowych lasów.

Około 46 procent drzew zniknęło w wyniku wylesiania ? prowadzonego głównie przez firmy trudniące się wyrębem na masową skalę.

W ciągu zaledwie 50 lat zniszczeniu uległo około 17 procent lasów deszczowych Amazonii.

24. Poziom mórz będzie się podnosił

W całym XX w. poziom mórz podnosił się szybciej niż w jakimkolwiek innym stuleciu.

Minister klimatu i środowiska Grenady, Simon Stiell, powiedział, że szczyt klimatyczny Cop26 będzie kluczowy dla ?przetrwania? wielu krajów wyspiarskich.

Gdyby udało się zatrzymać ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, średni poziom mórz i tak podniesie się o około 2?3 metry.

25. Topnieją ogromne obszary lodu

Utrata pokrywy lodowej w wyniku rosnących temperatur spowoduje znaczący wzrost poziomu mórz. Jednocześnie topniejący lód przyspiesza ocieplenie.

Pokrywa lodowa odbija promienie słoneczne z powrotem na zewnątrz ziemskiej atmosfery.

Jeśli przekroczony zostanie próg 2 stopni Celsjusza ocieplenia, do 2060 r. na Antarktydzie lód może zniknąć całkowicie.

26. Musimy wysadzić

ten system z torów

Jedyną szansą na ocalenie w obliczu katastrofy klimatycznej jest rozmontowanie systemu podporządkowanego interesom szefów.

Potrzebujemy lepszego, demokratycznie zorganizowanego sposobu zarządzania światem, w którym władza znajduje się w rękach klasy pracowniczej. Po co nam kolejne bezużyteczne konferencje? Nasz protest przeciwko szczytowi klimatycznemu powinien być protestem przeciwko zgniłemu systemowi kapitalistycznemu.

Tłumaczył Łukasz Wiewiór

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2021

Comments are closed.