Pokazali, jak walczyć – zwycięstwo pracowników Paroc Polska

| 1 września 2021
Zwycięzcy pracownicy
Zwycięzcy pracownicy

11 sierpnia zakończył się strajk załogi firmy Paroc Polska w Trzemesznie produkującej izolację z wełny mineralnej. Zakończył się sukcesem. Po wielogodzinnych negocjacjach, w środku nocy przedstawiciele Zakładowego Związku Zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy i pracodawca podpisali porozumienie gwarantujące realizację żądań strajkujących pracowników.

Po pierwsze stopniowe odchodzenie od umów śmieciowych, Już w sierpniu ma być 58 umów na czas nieokreślony dla pracowników, a od 2022 wprowadzone systemowe rozwiązania.

Ma być druga w tym roku waloryzacja płac, która obejmie 600 osób z 800, a także pakiet waloryzacyjny na lata 2022-2023, łączna wartość wynegocjowanej waloryzacji to nie mniej niż 850 zł.

Wywalczono też to, na czym pracownikom zależało najbardziej – radykalny wzrost dodatku stażowego. Jego najwyższy wymiar wyniesie 18 proc. płacy minimalnej i ma być waloryzowany co roku. Pracodawca zobowiązał się też do przeznaczenia 300.000 zł na świadczenia dla pracowników za okres strajku.

To zwycięstwo to ogromny sukces załogi, która pokazała prawdziwą determinację i wolę walki.

Zakład stanął podczas nocnej zmiany z 4 na 5 sierpnia. Zatrzymano produkcję, wygaszono piece.

Kolejne brygady przyłączały się do protestu, żądając spełnienia postu- latów, które załoga wysuwała od roku. Przez wiele miesięcy pracodawca ignorował te żądania, pozorował negocjacje, roz- sierdziło to załogę do tego stopnia, że w czerwcu podczas referendum strajkowego ponad 97,5 proc. głosujących było za strajkiem.

W czasie protestu pracownicy przychodzili na swoje zmiany, przebierali się, ale nie przystępowali do pracy. Początkowo mimo dotkliwych strat finansowych zarząd firmy nie był skłonny do ustępstw, za to straszono strajkujących, że nikt im za strajk nie zapłaci, a przecież mają rodziny na utrzymaniu. Nie odniosło to żadnego skutku.

Grzegorz Ilnicki, związkowiec i pełnomocnik prawny reprezentujący strajkujących, powiedział, że należy się uczyć od pracowników z Trzemeszna konsekwencji, uporu i współpracy. Natomiast OPZZ Konfederacja Pracy uruchomiła zbiórkę na fundusz solidarnościowy, zebrano prawie 130 tys. zł. Strajkujących wspierali też na miejscu posłowie Lewicy.

Strajk w Paroc Polska to ogromny sukces zorganizowanych pracowników. Pokazali oni innym pracownikom, jak można walczyć o swoje i wygrać. Pokazali, że warto się organizować i działać wspólnie, solidarnie.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2021, Gazeta - wrzesień 2021 - cd.

Comments are closed.