Pandemia pogłębiła nierówności

| 1 lipca 2021
Gates, Buffett, Bezos, Musk, Zuckerberg
Gates, Buffett, Bezos, Musk, Zuckerberg

Wszyscy chyba pamiętamy ze szkoły motyw tańca śmierci (danse macabre), który przedstawiał równość wszystkich wobec śmierci. Obecny wirus przeorał wszystkie części życia wzdłuż i wszerz, lecz raporty pokazują, że mając odpowiednią liczbę zer na koncie możesz kostuchę przekupić, a nawet zarobić podczas jej grasowania.

Czy kryzys związany z koronawirusem się skończył? Pytanie jest źle postawione ? zależy, dla kogo. W grudniu 2020 r. dziesięciu najbogatszym ludziom świata (m.in. Bezosa, Muska, Gatesa i Zuckerberga) majątek wzrósł od lutego 2019 r. o pół biliona dolarów do liczby 1,12 bln dolarów (raport Oxfam ze stycznia 2021 r.).

?Taki wzrost byłby więcej niż wystarczający, aby zaszczepić wszystkich ludzi na świecie przeciwko COVID-19 i zapewnić, że nikt nie zubożeje w wyniku pandemii.? Raport Oxfam wskazuje również: ?Podczas gdy 1000 najbogatszych osób odzyskało swoje straty w koronakryzysie w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy, najbiedniejszym przezwyciężenie ekonomicznych konsekwencji pandemii zajmie dekadę?.

Czerwcowy raport Credit Suisse pokazuje ogromne zyski kapitalistów. W 2020 r. przybyło ponad 5 milionów nowych dolarowych milionerów, co daje nam 56 milionów, a w 2025 wg prognozy ma być ich 84 miliony. Polska również znalazła swoje ?dumne? miejsce w raporcie. Obecnie mamy 149 000 milionerów, w 2025 mamy ich mieć o 98% więcej, 295 000, w tym wzroście Polska prześciga ogromne gospodarki, jak Chiny, Indie czy USA. Zwiększyły się też wydatki na wojsko o 2,6%. Licząc w dolarach USA według wartości z 2019 r., światowe wydatki na ten cel wyniosły 1981 mld dolarów, czyli niemal dwa biliony.

Można się spytać, czy od tego przybytku milionerów i broni nie zaboli nas głowa, kiedy spojrzymy w portfel.

Słowa Marksa: ?Kapitał rodzi się ociekając krwią i brudem wszystkimi porami, od stóp do głów? brzmią złowieszczo, ale jak nie przyznać im racji? Bogactwo milionerów nie zostało wyprodukowane ich rękami, ale rękami pracowników, którzy codziennie muszą się narażać na wirusa.

W Amazonie warunki pracy są straszne ? wyśrubowane normy, brak czasu na toaletę i atak na związki zawodowe. Czym Bezos chciał się odwdzięczyć? Chciał postawić budki do medytacji?

Koronakrzysys ujawnił prawdziwą twarz kapitalizmu. Frazesy mówiące, że wszyscy cierpimy tak samo, są frazesami. Pracownicy na świecie obawiają się zwolnień, a bogacze jedynie mogą się bać, że zabraknie im ulubionego szampana.

Jaka jest droga wyjścia?

Lewica nie może przyjmować tępackich prawicowych argumentów, dotyczących uchodźców, LGBT+ itd. Zadaniem lewicy, a tym bardziej rewolucyjnych socjalistów, jest pokazanie wroga, jakim jest kapitalizm. Prawica szczuje na innych, by odwrócić uwagę od głównego problemu ? to zagrywka stara jak świat. Jaka jest więc droga?

Wskazują ją nam protesty i strajki na całym świecie. Lewica nie może bezczynnie na nie patrzeć, ale musi w nich uczestniczyć. Ostatnio protestowały m.in. pielęgniarki i położne ? tam musimy być.

Ludzie podczas kryzysu nie dryfują automatycznie w stronę lewicy. Widzimy jak w wielu krajach rośnie ruch faszystowski ? można go jednak powstrzymać masowym oporem. Protesty w innych sprawach także podkopują poparcie dla skrajnej prawicy. Dzięki Strajkom Kobiet Marsz Niepodległości w 2020 roku był najmniejszym od dłuższego czasu.

Trzeba działać, ale ciężko jest samemu. Najlepiej robić to wspólnie w organizacji. Działaj z nami ? wstąp do Pracowniczej Demokracji.

Kontakt: pracdem@go2.pl

Mateusz P.

Tags:

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2021

Comments are closed.