Lekarze protestują i ostrzegają rząd

| 1 kwietnia 2021
Plakat: Prtoest lekarzy

Od 22 marca przez tydzień trwał protest lekarzy rezydentów zrzeszonych w Porozumieniu Rezydentów. Był to ?tydzień zdrowia?, podczas którego lekarze przebywali na zwolnieniach lekarskich.

Młodzi lekarze kierują w stronę rządu, a w szczególności ministra Niedzielskiego, szereg zarzutów. Poczynając od chronicznego, wieloletniego niedofinansowania polskiego systemu ochrony zdrowia (przypomnieć warto niezrealizowany postulat rezydentów o zwiększeniu nakładów na zdrowie do minimum 6,8% PKB), kompletnego nieprzygotowania do kolejnej fali pandemii, lekceważenia ich środowiska i całego środowiska medyków.

Lekarze krytykują też ministra zdrowia za uparte obstawanie przy przeprowadzeniu ustnego egzaminu specjalizacyjnego (drugiego po pisemnym).

Zamiast pozwolić około 6 tysiącom lekarzy włączyć się w walkę o życie i zdrowie pacjentów, by mogli odciążyć przemęczonych kolegów i koleżanki, woli trzymać ich w gotowości do części ustnej egzaminu specjalizacyjnego (niepraktykowanej zresztą nigdzie indziej w UE).

Akcja protestacyjna została zawieszona po tygodniu, ale rezydenci zapowiedzieli:

?Nie składamy broni, dajemy rządowi czas do końca maja na rozpoczęcie dialogu i reformy polskiej ochrony zdrowia. Inaczej rozpocznie się prawdziwy protest?.

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2021

Comments are closed.