Globalna walka z rasizmem i faszyzmem

| 1 kwietnia 2021
Ateny
ATENY

W weekend 20-21 marca koalicja Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi uczestniczyła w globalnym dniu protestu z okazji ONZ-owskiego Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem.

W jego ramach odbyły się skoordynowane protesty i różne wydarzenia w ponad 20 krajach, w tym w USA, Anglii, Szkocji i Walii, Irlandii, Francji, Holandii, Państwie Hiszpańskim i Katalonii, Portugalii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Serbii, Grecji, Turcji, Norwegii, Danii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Kanadzie, Portugalii, Belgii, Rosji i Polsce.

Niewielka grupa zebrała się w Niżnym Nowogrodzie, w Rosji. Uczestnicy akcji trzymali antyrasistowskie plakaty.

W Niemczech ludzie gromadzili się na ulicach w licznych miastach. Posłanka z lewicowej partii Die Linke, Christine Buchholz, powiedziała: „Rasiści i faszyści są silni. Jednak możemy stawiać opór. Jesteśmy ze sobą połączeni i nasza solidarność zwycięży ”.

Setki antyrasistów, migrantów i uchodźców zebrało się w Atenach na jednej z licznych demonstracji w Grecji. Grecki ruch antyrasistowski, KEERFA, stwierdził w swoim oświadczeniu: „Twierdza Europa to Europa szefów i bogatych, którzy mogą się swobodnie poruszać, gdy umierają uchodźcy. Międzynarodowa koordynacja walki jest bardzo ważna dla pokonania rasizmu i faszyzmu. Demonstrujemy 20 marca domagając się otwartych granic, azylu, pełnych praw i schronienia dla wszystkich uchodźców. Obalić mury, zamknąć obozy”.

KEERFA wzywała aktywistów do czerpania inspiracji z likwidacji nazistowskiej partii Złoty Świt w Grecji, w zeszłym roku.

Wiedeń
WIEDEŃ

W Austrii, jak donosi Manfred: „Wielki, kolorowy, młody i wściekły marsz protestacyjny przetoczył się ulicami Wiednia. Od czasu protestów Black Lives Matter rok temu nie zaobserwowano tak dużej demonstracji solidarności. Poczuliśmy ulgę i radość, że lewica jest w stanie wywołać duże mobilizacje nawet w czasie pandemii. Jednak to wszystko nie sprawiło, że zapomnieliśmy, że rząd austriacki deportuje dzieci, które tu się urodziły i rodziny, które mają tu swoje życie. Dlatego tym razem uczniowie również odcisnęli swoje piętno na wydarzeniach”.

W Turcji, jak mówi Ozan: „Były małe antyrasistowskie protesty w Stambule i Tekirdag. Połączyliśmy #20M ze strajkami klimatycznymi i działaniami przeciwko seksizmowi. Rząd zadekretował, że wycofuje Turcję z Konwencji Stambulskiej. Jest to traktat przeciwko przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Decyzja rządu stanowi znaczną ofensywę klasy rządzącej przeciwko prawom kobiet. W sobotę [20 marca] odbyły się marsze kobiet w całej Turcji – m.in. ogromny marsz w Kadikoy, gdzie planowaliśmy zorganizować własną imprezę antyrasistowską. Dołączyliśmy do wielkiego wiecu po naszym własnym wydarzeniu”.

Baltimore, USA
BALTIMORE, USA

W Danii, jak donosi Lene: „W trzech największych miastach odbyły się demonstracje zorganizowane przez Zjednoczonych Przeciw Rasizmowi i Dyskryminacji oraz szerokie koalicje lokalne. Zostały one zorganizowane w obronie uchodźców i przeciwko odgórnej rasistowskiej retoryce.”

W Paryżu, we Francji duży marsz skierowany był przeciwko rasizmowi państwowemu, przemocy policyjnej i islamofobii. Domagał się również praw dla nieudokumentowanych migrantów.

Paryż
PARYŻ

Mobilizacja w Katalonii w Państwie Hiszpańskim miała miejsce zaledwie miesiąc po wejściu do katalońskiego parlamentu 11 deputowanych skrajnie prawicowej partii Vox. Koalicja Unitat Contra el Feixisme i el Racisme (UCFR) uświetniła ten dzień ponad 20 wydarzeniami w miastach w całym kraju. Obejmowały one wiece, wydarzenia online i inne akcje. Kilka z nich zostało zorganizowanych przez nowe lokalne grupy, które wyrosły w ostatnich tygodniach w ramach kampanii #StopVOX.

David Karvala, działacz UCFR i członek Marx21.net, mówi: „Te działania są ważnym krokiem w konsolidacji tych grup. Jednym z przykładów jest grupa UCFR w Terrassa, niedaleko Barcelony. Powstała ona w kampanii przeciwko Vox i przeprowadziła kilkusetosobowe protesty przeciwko skrajnie prawicowym wydarzeniom wybor- czym w ich mieście.

Na wiecu w piątek, 19 marca, wieczorem przemawiał Alioune, młody czarnoskóry mieszkaniec, który padł ofiarą instytucjonalnego rasizmu w transporcie publicznym.

Grupa planuje kampanię dotyczącą tego powszechnego problemu w nadchodzących miesiącach. UCFR Catalonia ma dużo do zrobienia. Musi walczyć z Vox, z rasizmem państwowym, a zwłaszcza z islamofobią, która zaraża nawet części lewicy. Jednak wzrost ruchu w ostatnich miesiącach to bardzo dobry znak. Innym trwającym zadaniem jest zachęcanie do tworzenia podobnych ruchów w innych obszarach Państwa Hiszpańskiego. W wielu z nich skrajna prawica jest nawet silniejsza niż tutaj ”.

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2021

Comments are closed.