Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 stycznia 2021

GK PGE
Przygotowania do strajku

Komitet Protestacyjno ? Strajkowy Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Energetycznej w komunikacie z 11 grudnia oświadczył, że w związku z brakiem postępów w uzgodnieniu porozumienia rozwiązującego wielozakładowy spór zbiorowy, rozpoczyna od 14 grudnia przygotowania do strajku.

Ponadto związkowcy zarzucają władzom spółki rozpętanie medialnej nagonki na związki zawodowe, co jeszcze bardziej utrudni osiągnięcie porozumienia.

Komitet Protestacyjno ? Strajkowy GK PGE poinformuje o terminie i sposobie przeprowadzenia strajku.


PGE Dystrybucja
Nie ma porozumienia, możliwy strajk ostrzegawczy

Związkowcy z PGE Dystrybucja domagają się realizacji porozumień, które zawarli z zarządem PGE w Warszawie, w 2016 roku. Zapewniały one m.in. zwiększenie etatów w firmie oraz podwyżki dla pracowników.

Rokowania prowadzone w grudniu zakończyły się niepowodzeniem ? pracodawca zamiast zobowiązać się do realizacji już zawartych porozumień, przedstawił nowe, mniej korzystne propozycje. Komitet Protestacyjno-Strajkowy rozpoczął przygotowania do strajku ostrzegawczego. Jest on planowany na 4 stycznia.


ZAK S.A. ? Kędzierzyn-Koźle
Protest pod biurowcem dyrekcji

Kilkudziesięciu pracowników zakładów chemicznych Grupy Azoty ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu protestowało 18 grudnia pod biurowcem dyrekcji spółki. Protestujący domagali się wypłacenia załodze świątecznej premii ? tzw. ?karpiowego?.

Firma jest w dobrej sytuacji finansowej, mówili pracownicy, więc nie ma powodu, by rezygnować z tradycyjnej gratyfikacji wypłacanej corocznie z okazji świąt.

W czasie kolejnej tury negocjacji, 28 grudnia, związkowcy i zarząd doszli do porozumienia ? do końca grudnia pracownikom zostanie wypłacone średnio po 1440 zł brutto jako dopłata do zimowego wypoczynku urlopowego.


Zbrojeniówka
Związkowcy zapowiadają protesty

Przed spółkami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej piętrzą się ostatnio problemy. Z przedsiębiorstw wyprowadzane są na różne sposoby pieniądze, co odbija się negatywnie na płacach pracowników. W związku z tym Prezydium Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego OPZZ 15 grudnia ogłosiło rozpoczęcie akcji protestacyjnej, jednocześnie przekształcając się w Komitet Protestacyjny.

W komunikacie przesłanym do Prezydenta oraz Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej związkowcy wyrazili zaniepokojenie sytuacją organizacyjną i ekonomiczną Grupy, przedstawili szereg postulatów i wezwali rząd do podjęcia negocjacji w sprawie ich realizacji. Komitet Protestacyjny zobowiązał wszystkie organizacje członkowskie Sekcji do rozpoczęcia akcji protestacyjnej w przedsiębiorstwach.

Zawsze podkreślamy, że popieramy protestujących pracowników zbrojeniówki, nawet jeśli jesteśmy przeciw wydatkom na zbrojenia. To nie pracownicy odpowiadają za militarystyczną politykę państwa.


Pracownicy handlu
Związkowcy apelują o podpisanie petycji

Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ ?S?, ogłosiła 18 grudnia w ramach ?Tygodnia szacunku dla pracowników handlu?, szereg postulatów poprawiających warunki, w jakich pracują handlowcy, i to zarówno w handlu stac- jonarnym, jak i e-handlu.

Praca w handlu zawsze była ciężka, jednak od wybuchu pandemii COVID-19 jest coraz gorzej. Godziny pracy są wydłużane, dochodzą nowe procedury bezpieczeństwa, a pracowników brakuje choćby z powodu absencji chorobowej. Niedobory kadrowe sprawiają, że ci, którzy pozostali w sklepach, wypełniają dzisiaj obowiązki 2-3 osób ? piszą związkowcy w petycji skierowanej do rządu i pracodawców.

Postulują w niej wprowadzenie jednolitych procedur sanitarnych dla wszystkich placówek, dodatkowych przerw na dezynfekcję, urealnienie norm wydajności pracy w placówkach handlowych i magazynach wysyłkowych, wolne niedziele także dla pracowników e-handlu i ograniczenie dobowego czasu pracy pracowników bez możliwości jego przedłużenia do 12 godzin dziennie.

Związkowcy apelują też do pracodawców o przyznanie dodatku za pracę w trakcie pandemii, nieodbieranie premii za nieobecność związaną z zachorowaniem na COVID-19, przebywaniem na kwarantannie lub izolacji domowej i konstruktywny dialog z organizacjami związkowymi w celu poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy.

Związkowa petycja w obronie pracowników sklepów jest udostępniona do podpisania w Internecie. Dużo skuteczniejsze byłoby ogłoszenie akcji protestacyjnej, a nawet strajkowej.


MOPS ? Mikołów
Billboardowy protest

Billboardowy protest

Na billboardzie stojącym przy jednej z tras w Mikołowie pojawiło się hasło: ?Burmistrzu, bądź jak Janosik?. Było to wezwanie do burmistrza, by, tak jak słynny rozbójnik, rozdał pieniądze biednym, czyli pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pracownicy MOPS w Mikołowie domagają się podwyżek wynagrodzeń. Trwa spór zbiorowy, jednak końca konfliktu nie widać.

Zwłaszcza, że burmistrz Mikołowa podczas mediacji zapowiedział, że w przyszłorocznym budżecie nie przewidziano dodatkowych środków na podwyżki.

Co więcej, jak się okazało, wzorem lat ubiegłych część z poczynionych przez MOPS oszczędności zamiast pójść na wynagrodzenia, ma wrócić do lokalnego samorządu. Zapowiada się eskalacja konfliktu.


Oświata ? Kielce
Sprzeciw związkowców wobec zwolnień

Trwa spór między związkami zawodowymi, a władzami Kielc. Chodzi o wydane przez prezydenta miasta Bogdana Wentę zarządzenie określające liczbę etatów dla pracowników obsługi oraz administracji w placówkach oświatowych. Związkowcy obawiają się, że oznacza to po prostu zwolnienia.

Zenon Chaba, przewodniczący Ogólnopolskiego Międzybranżowego Związku Zawodowego RAZEM, stara się doprowadzić do unieważnienia tego zarządzenia, na razie drogą administracyjną. Jeśli to nie poskutkuje, planuje zorganizowanie pikiety pod kieleckim ratuszem mimo pandemii.


Kaufland
Związkowcy chcą dodatku do pensji i zwiększenia zatrudnienia w sklepach

Międzyzakładowa Organizacja Wolnego Związku Zawodowego ?Jedność Pracownicza? uważa, że pracownicy sklepów narażają swoje zdrowie i życie, świadcząc pracę w czasie epidemii.

Związek wystąpił do zarządu sieci Kaufland z postulatem wprowadzenia ?dodatku covidowego? oraz zwiększenia zatrudnienia, informując, że szykuje strajk ostrzegawczy.


ZEW Kogeneracja
Spór zbiorowy

ZEW Kogeneracja poinformował 8 grudnia o wszczęciu sporu zbiorowego z pracodawcą. Spór dotyczy ustalenia wzrostu wynagrodzeń pracowników.


Agora
Nie dla oszczędności kosztem pracowników

NSZZ ?Solidarność? i OZZ Inicjatywa Pracownicza w Agorze wezwali do obniżenia pensji zarządu spółki. To odpowiedź na propozycję zarządu, przedstawioną podczas grudniowych negocjacji w sprawie przedłużenia działania funduszu socjalnego w okrojonej formie.

Inicjatywa Pracownicza podaje, że 4 grudnia zarząd proponował całkowite zawieszenie odpisu na fundusz, a 17 grudnia ? zmniejszenie go o połowę.

Spółka szuka w ten sposób oszczędności. Solidarność stwierdziła, że gotowa jest rozważyć takie propozycje pod warunkiem, że zarząd oszczędności poszuka także u siebie.

Jednak nawet w negocjacjach związek nie powinien zakładać odbierania pracownikom ich praw.

Środki i usługi dostępne w ramach funduszu są ważnym uzupełnieniem skandalicznie niskich zarobków wielu pracowników Agory.

Tymczasem w 2019 roku wynagrodzenia czteroosobowego zarządu wyniosły łącznie 4,7 mln zł.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2021, Gazeta - styczeń 2021 - cd.

Comments are closed.