Dlaczego mówimy: ?Aborcja na żądanie??

| 1 listopada 2020
Łódź
Łódź

Zupełnie jasne jest, że setki tysięcy ludzi, uczestniczących w niesamowicie ogromnym ruchu, który wybuchł od 22 października, nie zadowolą się powrotem do ?kompromisu? aborcyjnego sprzed skandalicznej decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Hasła na demonstracjach: ?Wara od mojej macicy?, ?Wybór, nie zakaz?, ?Prawo do aborcji, prawem człowieka?, ?Moje ciało, moja sprawa?, ?Myślę, czuję, decyduję? dają jasno do zrozumienia, że nie akceptujemy dyktatu ze strony państwa, PiS, Kaczyńskiego czy Kościoła w żadnej sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży.

Jeśli kobieta nie ma możliwości decydowania o własnej płodności, nie może osiągnąć równości w stosunkach rodzinnych, społecznych i ekonomicznych.

Dlatego też dla prawicowych polityków i hierarchów kościelnych restrykcje i przymus wobec kobiecego ciała są istotne, by scementować tradycyjny model rodziny, który gra ważną rolę ekonomiczną i ideologiczną dla utrzymywania porządku społecznego. Kobiety mają się podporządkować, dostarczając ?narodowi? nowe pokolenie siły roboczej.

Młode kobiety, które dzisiaj wypełniają ulice, ronda i place w dużych i małych miejscowościach, jasno dają do zrozumienia, że nie akceptują takiej roli ?grzecznego? podporządkowania się.

Kiedy krzyczymy: ?Wolność, równość, aborcja na żądanie? chodzi o to, że nikt nie ma prawa kwestionować powodu, dla którego ciężarna kobieta nie chce donosić ciąży. Jest to po prostu jej decyzja, ponieważ dotyczy jej ciała i jej życia.

Zarodek czy płód jest zupełnie zależny od ciała, zdrowia i życia ciężarnej ? nie ma życia poza jej macicą, jest częścią jej ciała. Nie jest on dzieckiem, nie jest człowiekiem ? jest po prostu początkiem czegoś, co może stać się dzieckiem, jeśli kobieta, nosząca zarodek w sobie, zapewnia warunki, w których ten zarodek może się rozwinąć.

Ciąża zawsze wpływa na fizyczne i psychiczne zdrowie kobiety, ciąża i poród zawsze stanowią dla niej pewne ryzyko zdrowotne. Ciąża i urodzenie dziecka mają również konsekwencje dla sytuacji życiowej i społecznej matki ? dla życia osobistego, rodzinnego, zawodowego. Bo nadal odpowiedzialność opieki i wychowania dzieci spoczywa głównie na matce.

Jeśli kobieta musi przejść 9 miesięcy ciąży wbrew własnej woli, a potem rodzić z nakazu biskupów i polityków, jest to rodzaj przemocy. Dzisiejsza ustawa antyaborcyjna (tzw. ?kompromis?) oznacza przymus rodzenia w prawie wszystkich sytuacjach. Jednocześnie nawet w przypadkach, gdy aborcja teoretycznie jest dopuszczalna, w praktyce jest prawie niemożliwa do legalnego zrealizowania.

Aborcje, które dzisiaj są legalne, stanowią mniej niż 1% wszystkich aborcji, których polskie kobiety rzeczywiście dokonują. Bo nigdy nie było tak, że zakaz aborcji powodował, iż kobiety przestawały przerywać ciąże. Niechciana ciąża jest dla kobiety tak trudną sytuacją, że będzie szukać z niej wyjścia w różnego rodzaju ?podziemiu aborcyjnym?. W dzisiejszych czasach, żeby móc decydować o sobie, istnieje możliwość zamówienia tabletek przez Internet, z ryzykiem pozyskania ich z niepewnych źródeł. Czasem jednak kobieta musi wyjechać za granicę lub zapłacić dużą kwotę na prywatny zabieg. Tak czy inaczej dostęp do aborcji nadal zależny jest od zasobów finansowych.

Zabieg przerywania ciąży musi być darmowy, bezpieczny i dostępny na żądanie kobiety, w ramach systemu ochrony zdrowia ? niezależnie od miejsca zamieszkania, bez ?klauzuli sumienia? dla personelu medycznego.

Ogromne masy ludzi wyszły na ulice w reakcji na sadystyczną decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Dynamiczny wzrost ruchu i ogromna wściekłość wobec rządzących wskazują na to, że rzeczywiste prawo do aborcji jest do osiągnięcia.

Tama już pękła ? teraz nie możemy sprawy odpuścić. Wśród protestujących widać ogromną deter- minację. W tym duchu możemy wywalczyć prawo do aborcji na żądanie.

Ellisiv Rognlien

Jeśli potrzebujesz aborcji, pomoc oferuje Aborcja Bez Granic.

Tel: +48 22 29 22 597

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2020

Comments are closed.