Bądźmy po stronie Palestyńczyków ? sprzeciwiajmy się izraelskim aneksjom

| 1 lipca 2020
Netanjahu z mapą planowanej aneksji.
Netanjahu z mapą planowanej aneksji.

Izrael planuje zaanektowanie nawet jednej trzeciej terytorium palestyńskiego Zachodniego Brzegu. Rząd koalicyjny, pod przewodnictwem rasistowskiego podżegacza wojennego Binjamina Netanjahu, chce przechwycić olbrzymie połacie palestyńskiej ziemi.

Na początku lipca plany sporządzone przez gabinet Netanjahu nie zostały jeszcze podane do oficjalnej wiadomości. Opierają się jednak na rzekomym ?porozumieniu pokojowym? sporządzonym przez prezy- denta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Prawdopodobnie obejmują one aneksję całej Doliny Jordanu, jak również osiedli ? ogromnych izraelskich miast ? zbudowanych nielegalnie na palestyńskim terytorium.

Palestyńczykom zostałyby rozproszone skrawki ziemi, otoczone ze wszystkich stron przez Izrael, znajdujące się pod ścisłą kontrolą wojskową i gospodarczą Izraela.

Oznaczałoby to poważne posunięcie w ciągnącej się od dziesięcioleci wojnie Izraela z Palestyń- czykami, podważającej ich prawo do egzystencji.

Około 850 000 Palestyńczyków zostało wyrzuconych ze swoich domów, gdy powstało państwo Izrael w 1948 roku.

Ich wydalenie stanowiło akt czystki etnicznej, która miała zagwarantować to, że Arabowie będą stanowili w nowym państwie mniejszość. Izrael przechwycił pozostałe terytorium Palestyny w trakcie wojny sześciodniowej w 1967 roku, kiedy to dokonał inwazji i przystąpił do okupacji Zachodniego Brzegu, Jerozolimy Wschodniej i Strefy Gazy.

Wojska izraelskie opuściły Strefę Gazy, ale znajduje się ona pod izraelskim oblężeniem. Przy czym Izrael odmówił oddania Zachodniego Brzegu i Jerozolimy Wschodniej oraz buduje olbrzymie osiedla mieszkaniowe bezpośrednio połączone z Izraelem. Obecnie Izrael ma nadzieję wykorzystać osiedla, aby rościć sobie prawa do tych terenów.

Tymczasem Palestyńczycy żyją pod represyjną okupacją wojskową. Wojskowe punkty kontrolne, nękanie i przemoc ze strony żołnierzy izraelskich i osadników to ich codzienność.

Netanjahu przechwala się, że parcie naprzód z realizacją planu aneksji potwierdzi ?suwerenną władzę? Izraela nad terytorium palestyńskim. Jednak wiele zachod- nich rządów sprzeciwia się planom aneksji.

Sprzeciw ten nie wynika z pojmowania okupacji w kategoriach zbrodni przeciw Palestyńczykom, ale z obaw o ?bezpieczeństwo? na Bliskim Wschodzie. Od dziesięcioleci Izrael stanowi fundament dominacji Zachodu na Bliskim Wschodzie.

Imperium Brytyjskie udzielało wsparcia pierwszym żydowskim osadnikom w Palestynie. Z osadnictwem wiązało nadzieje na kontrolę populacji Arabów. Izrael odgrywa także rolę najważniejszego sojusznika wojskowego Stanów Zjednoczonych.

Otrzymał miliardy dolarów w postaci pomocy militarnej, po to, by móc bronić interesów amerykańskich przed zagrażającymi im państwami i ruchami oporu. Obecnie jednak wiele państw zachodnich obawia się, że aneksja Zachodniego Brzegu zniweczy te wysiłki.

Wykorzystują one obietnicę utworzenia państwa palestyńskiego obok Izraela jako sposób na zyskanie poparcia przywódców państw arabskich i powstrzymania palestyńskiego ruchu oporu. Jednak aneksja raz na zawsze uniemożliwiłaby realizację ?scenariusza dwóch państw?.

Zamiast tego oznaczałaby ponowione próby wyrugowania Palestyńczyków z ich terytorium.

Jedyne rozwiązanie to jedno świeckie państwo z równymi, demokratycznymi prawami dla wszystkich jego obywateli. To oznacza sprzeciwianie się próbom wygnania Palestyńczyków ? i wspieranie palestyńskiego ruchu oporu.

Nick Clark
Tłumaczyła Agnieszka Kaleta

Przeciw antysemityzmowi
Nie ma sprzeczności między zwalczaniem izraelskiego apartheidu i przeciwstawianiem się antysemityzmowi. Wręcz przeciwnie, obie kwestie wiąże konsekwentne zwalczanie rasizmu i walka o prawdziwą równość. W ponad 70 lat po wypędzeniu Palestyńczyków niezmiennie jesteśmy im winni pełną solidarność w ich oporze stawianym brutalnemu, opresyjnemu reżimowi.

Tags:

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2020, Gazeta - lipiec-sierpień 2020 - cd.

Comments are closed.