„Zabawa w chowanego”

| 1 czerwca 2020
Tomasz Terlikowski (kadr z filmu).
Tomasz Terlikowski (kadr z filmu).

Mija już rok od emisji Tylko nie mów nikomu, filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Tomasza i Marka Sekielskich o skali pedofilii w kościele katolickim w Polsce (na łamach Pracowniczej Demokracji obszernie pisaliśmy o nim w czerwcu 2019 roku).

Zaraz po jego premierze Tomasz Sekielski zapowiadał jego kontynuację. Przez cały czas do braci Sekielskich zgłaszają się kolejne ofiary pedofilii. Mimo rozgłosu, zawdzięczanemu wielkiej popularności Tylko nie mów nikomu, przypadki pedofilii w kościele katolickim są nadal tuszowane zarówno przez hierarchów, jak i władze państwowe.

Nowy dokument zatytułowany właśnie Zabawa w chowanego był więc jak najbardziej potrzebny. Sekielscy skupiają się teraz na głównie na dwóch przypadkach księży, którzy przez lata wykorzystywali seksualnie kilku chłopców.

Podobnie jak w Tylko nie mów nikomu, dobrze ukazany w Zabawie w chowanego jest także kontekst społeczny i klasowy. W latach dziewięćdziesiątych, w trudnych czasach transformacji, to właś- nie dzieci z biednych i wielodzietnych rodzin były na celowniku księży pedofilów.

Jeden z napastowanych chłopców przyznał po latach, że bał się przyznać, co go spotkało ze strony księdza proboszcza tylko dlatego, że jego ojciec mógłby stracić pracę jako organista, jak i mieszkanie na plebani.

Sekielscy pokazują także dokładnie prawny aspekt „walki z pedofilią” w Polsce. Ujawniają, że to właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości nakazuje prokuratorom, aby nie rozpoczynali dochodzeń, które dotyczą pedofilii w kościele katolickim.

Pomimo dobrego materiału dowodowego przedstawionego w filmie, Zabawa w chowanego ma niestety dużą wadę.

W dokumencie zostały zaprezentowane dość długie wypowiedzi dziennikarza Tomasza Terlikowskiego i księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Obaj są znani ze swoich skrajnie prawicowych i homofobicznych opinii.

Homoseksualizm. Grzech odpychający nawet dla szatana – to tylko jeden z licznych homofobicznych artykułów Terlikowskiego publikowanych w mediach. Isakowicz-Zaleski natomiast jest opętany wizją „lobby gejowskiego, które może zniszczyć każdego, kto wejdzie mu w drogę”.

Nie zaprzeczają oni istnieniu problemu pedofilii w Kościele, natomiast łączą go bezpośrednio z homoseksualizmem. Z ust Terlikowskiego i Isakowicza-Zaleskiego możemy usłyszeć o „lawendowej mafii” zdominowanej przez księży-gejów, którzy chronią pedofilów na całym świecie.

Natomiast sam Isakowicz-Zaleski przyznał, że podczas jednego z pobytów w Rzymie dostał dobrą radę, aby uważać na innych księży, którzy mogliby go napastować. Wypowiedzi te nie zostały w jakikolwiek sposób skonfrontowane z dowodami lub opiniami ekspertów. Obaj panowie postawili kropkę w Zabawie w chowanego i widzowi zostaje zaprezentowana jasna konkluzja: homoseksualizm jest odpowiedzialny za pedofilię.

Prawdopodobne jest to, że bracia Sekielscy chcieli „zbalansować” film wypowiedziami osób związanych z Kościołem, jednak wybór Terlikowskiego i Isakowicza-Zaleskiego sprawił, że film stał się platformą szerzącą homofobiczne brednie.

Maciej Bancarzewski

Zabawa w chowanego – film dokumentalny

Reżyseria i scenariusz: Tomasz Sekielski

Produkcja: Marek Sekielski

Dokument dostępny za darmo w serwisie YouTube od 16 maja.

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2020, Gazeta - czerwiec 2020 - cd.

Comments are closed.