Globalne tąpnięcie

| 1 kwietnia 2020
Kryzys ekonomiczny

Nie jest prawdą, że problemy ekonomiczne wynikają wyłącznie z kryzysu koronawirusowego. Przed wybuchem epidemii gospodarka światowa była w stagnacji. Ostatnia dekada to okres tanich pożyczek od banków centralnych dla wielkiego biznesu. Stąd ogromny wzrost cen akcji na giełdach światowych, nie wzrost gospodarczy wynikający z inwestycji zwiększających produkcję.

Jak pisze w magazynie International Socialism Joseph Choonara: ?Finansowe pakiety ratunkowe nie tylko podsyciły spekulacje ? i nawiasem mówiąc, zawyżały cenę aktywów bogatych ? ale także odroczyły wszelkie rozwiązania problemu kryzysu.?

W trzecim kwartale 2019 r. całkowity globalny dług (państw, firm i gospodarstw domowych) osiągnął rekordowy poziom 322 procent światowego PKB, blisko 253 bilionów dolarów. Wielkie korporacje posiadają znaczną część tego długu. Nie mogło to trwać w nieskończoność, jednak teraz problemy są jeszcze poważniejsze. Możemy się spodziewać wielkiego tąpnięcia gospodarczego ? i prób obarczania niezamożnych ludzi jego kosztami.

Andrzej Żebrowski

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2020

Comments are closed.