Po wyroku na Weinsteina ? walczmy z seksizmem wszędzie!

| 1 marca 2020
Kobiety protestują przeciwko Weinsteinowi przed sądem w Nowym Jorku.
Kobiety protestują przeciwko Weinsteinowi przed sądem w Nowym Jorku.

Uznanie Harveya Weinsteina winnym gwałtu i molestowania seksualnego powinno stać się bodźcem do wojny przeciwko seksizmowi na całym świecie. Po siedmiotygodniowym procesie i latach oskarżeń Weinsteinowi grozi do 25 lat więzienia i kolejne zarzuty napaści na dwie kobiety w Los Angeles. Jego oskarżenie jest świadectwem odwagi kobiet, które podniosły zarzuty.

Do skazania doszło po tym, jak ofiary zostały zmuszone znosić okropne traktowanie ze strony prawników Weinsteina. Podczas przesłuchań pokrzywdzonych kobiet i świadków sugerowali oni, że to ofiary odpowiadają za zachowania Weinsteina. Przypomniało to o tym, że system prawny nie wspiera ofiar w trakcie ciężkiego procesu. Weinstein został zakuty w kajdanki i miał zostać zabrany do więzienia na Rikers Island, ale został skierowany do szpitala po tym, jak stwierdził, że cierpi na kołatanie serca.

Proces ten stanowi przełomowy moment dla ruchu #MeToo, który wybuchł w 2017 roku. Działaczka na rzecz praw obywatelskich i założycielka #MeToo, Tarana Burke, powiedziała: ?Implikacje sięgają daleko poza Hollywood, odbijając się na codziennym życiu każdej z nas?.

Po ponad 80 zarzutach przeciwko Weinsteinowi miliony kobiet zwróciły się ku mediom społecznościowym, aby żądać przerwania milczenia wokół przemocy seksualnej. Masowa presja społeczna ze strony ruchu #MeToo stworzyła klimat, w którym można pociągnąć do odpowiedzialności potężnych ludzi.

Cyrus Vance, prokurator okręgowy Manhattanu, chwalił wystąpienia poszkodowanych: ?To nowy krajobraz dla osób, które przeżyły napaść seksualną w Ameryce i jest to nowy dzień? ? powiedział. Panuje poczucie, że nadszedł czas na przestępców seksualnych. To korzystne, że nastąpiła zmiana postaw społecznych, ale seksizm nie zniknie stopniowo. Choć tak odrażający, Weinstein nie jest przypadkiem odosobnionym. Jego zachowanie ? które zdaniem wielu stanowiło tajemnicę poliszynela w branży

[filmowej]

? było ignorowane przez wielu, którzy o nim wiedzieli.

Weinstein za kratkami ? co teraz?

Choć orzeczenie sądu jest ważne, walka z opresją w sferze seksualnej musi być kontynuowana na ulicach, w związkach zawodowych, w pokojach nauczycielskich ? wszędzie! Każdy seksista musi czuć się niepewnie. Polega to na stawianiu czoła każdemu indywidualnemu przejawowi opresjonującego języka lub zachowania. Lecz oznacza to także jednoczenie się ? mężczyzn i kobiet ? w celu silniejszego przeciwstawienia się uciskowi kobiet.

Marsze Kobiet i protesty przeciwko gwałtowi w Chile stanowią ważne, zbiorowe reakcje na molestowanie seksualne. Lecz walka w sferze idei ciągle trwa. Jest prawdopodobne, że wyrok zachęci tych samych prawicowych komentatorów, którzy dwa lata temu potępiali #MeToo, by pisać kolumny atakujące ruch. Skazanie Weinsteina ma znaczenie, lecz przemoc seksualna wypływa z naszego brutalnego społeczeństwa klasowego, w którym kobiety są traktowane jak przedmioty seksualne.

Tak więc walka musi się nadal toczyć przeciwko molestowaniu seksualnemu i być połączona z walką o równe płace, odpowiednią opiekę nad dziećmi i prawa reprodukcyjne.

Cele ruchu #MeToo są tak aktualne, jak nigdy dotąd i należy o nie walczyć tak samo, jak o wolny od wszelkiej opresji świat dla wszystkich.

Możliwe jest życie w wolnym od ucisku socjalistycznym świecie, w którym gwałt i przemoc seksualna nie są normą. Ucisk kobiet jest wbudowany w strukturę kapitalizmu i społeczeństwa klasowego, więc walkę należy toczyć także w celu rewolucyjnej transformacji.

Tłumaczył Michał Wysocki

Tags:

Category: Gazeta - marzec 2020, Gazeta - marzec 2020 - cd.

Comments are closed.