Francja: strajkujący wracają na ulice, partia Macrona w kryzysie

| 1 marca 2020
14.02.20 Strajkujący pracownicy.
14.02.20 Strajkujący pracownicy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron znalazł się w politycznych tarapatach.

Odejścia z jego partii LREM spowodowały to, że w parlamencie zachowała ona tylko niewielką większość i wszystko wskazuje także na to, że w wyborach lokalnych w marcu osiągnie marny wynik.

Ponadto Benjamin Griveaux, kandydat Macrona na burmistrza Paryża, w lutym wycofał się z kandydowania w związku z wyciekiem seks-taśm.

Nadal trwają strajki i demonstracje przeciwko prezydenckim kontrowersyjnym propozycjom emerytalnym ? sondaże wciąż pokazują, że większość popiera strajki.

17 lutego część pracowników francuskich kolei i Paryskiego transportu publicznego RATP przeprowadziło strajk. Było to następstwem przedłożenia parlamentowi projektu ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. Lewicowi posłowie zgłosili do niego 20 000 poprawek. Tego dnia miały miejsce pewne uciążliwości,było ich jednak znacznie mniej niż podczas poprzednich strajków.

Alain, strajkujący pracownik transportu w Nanterre z zachodnich przedmieść Paryża, powiedział: ?Byliśmy tam silną grupą. Blokowaliśmy wejście przez cztery godziny. Nastrój jest nadal bardzo bojowy. Nie jest jednak łatwo zachęcić ludzi do strajków, które się przerywa, a potem wznawia, a zdarzenia te dzieli długi okres.?

Działania zakończyłyby się o wiele większym sukcesem, gdyby poparła je CGT, często postrzegana jako najbardziej wojownicza federacja związkowa.

Zamiast tego CGT oświadczyła, że strajk odwracał uwagę od ogólnokrajowego dnia strajkowego, który został zaplanowany na 20 lutego.

W przeddzień strajków z 17 lutego niektóre sekcje szeregowych pracowników ogłosiły następujący wspólny apel.

?Zapraszamy was na ogólnokrajowe spotkanie, które odbędzie się na początku marca. Połączy ono pracowników ze wszystkich związków zawodowych, jak i tych niezrzeszonych, tak aby wspólnie opracować plan działań prowadzących do prawdziwego strajku generalnego. Musimy opracować ten plan, jeśli chcemy uniknąć bycia zmuszonym do prowadzenia jedynie sporadycznych działań oraz aby uniknąć izolacji naszych działań w różnych obszarach. Nadal możemy wygrać ? pod warunkiem, że weźmiemy swoje sprawy w swoje ręce i ucieleśnimy perspektywę wspólnej walki przeciwko Macronowi i jego reformie.?

Charlie Kimber

Tłumaczył Piotr Wiśniewski

Tags:

Category: Gazeta - marzec 2020

Comments are closed.