Morawiecki w czołówce szkodników klimatycznych

| 1 stycznia 2020
Demonstracja klimatyczna w czasie COP25.
Demonstracja klimatyczna w czasie COP25.

Grudniowy szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie nie był jedynym, który zakończył się fiaskiem. W tym samym czasie odbył się szczyt klimatyczny Unii Europejskiej.

Przedstawiono na nim unijny Zielony Ład, mówiący o osiągnięciu neutralności klimatycznej (czyli wyzerowania emisji CO2) do 2050 r.

Mają rację aktywistki i aktywiści, którzy twierdzą, że unijna polityka klimatyczna jest nieadekwatna do powstrzymania katastrofy klimatycznej. Postępowanie tej katastrofy już widzimy, chociażby w dzisiejszych straszliwych pożarach w Australii.

Jak powiedziała, Susann Scherbarth, rzeczniczka organizacji Friends of the Earth Europe:

?Cel do osiągnięcia za 30 lat, w roku 2050, nie stanowi akcji w sytuacji nadzwyczajnej i absolutnie musi być połączony z natychmiastowym działaniem, aby radykalnie zmniejszyć wszędzie emisje klimatyczne.?

?Osoby na ogromnych demonstracjach wzywających do sprawiedliwości klimatycznej wiedzą, że cała Europa musi wycofać wszystkie paliwa kopalne, w tym gaz, w następnej dekadzie ? dzisiejsze ogłoszenie nie zapewni im bezpieczniejszej przyszłości?, dodała Scherbarth.

Jednak nawet to słabe posunięcie Unii to za dużo dla pisowskiego rządu. Polska była jedynym państwem z 27, które nie podpisało się pod celem neutralności klimatycznej. W rozmowach Morawiecki miał nawet lansować pomysł, że czas osiągnięcia celu dla Polski zostanie wydłużony od 2050 r. do roku 2070 ? czyli w sumie do 50 lat!

Kościół i klimat

Sojusz rząd-Kościół mocno działa także w tej sprawie.

Arcybiskup Marek Jędraszewski po raz kolejny pokazał twardogłową prawicową twarz większości hierarchów Kościoła katolickiego, Do groźnych nonsensów o ?tęczowej zarazie? i ?ideologii LGBT? Jędraszewski dodał walkę z ?ekologizmem?. W przedświątecznym wywiadzie dla prawicowej Telewizji Republika Jędraszewski ostrzegał przed uleganiem ruchom ekologicznym, zaatakował słynną szesnastoletnią aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg i straszył ?powrotem do Engelsa? (patrz s. 9).

O tak zwanym ekologizmie powiedział: ?To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii (…) tam jest wyraźnie powiedziane: ?Czyńcie sobie ziemię poddaną??. Wielebny dodał (oczywiście), że pojawiła się ?jakaś nowa forma totalitaryzmu?.

Kolejne COP-y, szczyty europejskie czy oczywiście działania polskiego rządu nie zażegnają załamania klimatu. Tylko masowe, oddolne ruchy mogą to zrobić.

Andrzej Żebrowski

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2020

Comments are closed.