Granice UE przyczyną śmierci prawie tysiąca migrantów

| 1 września 2019
Migranci w Morzu Śródziemnym.

Według Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji od stycznia do sierpnia tego roku w Morzu Śródziemnym utonęło ponad 800 uchodźców. Większość z 843 ofiar ? dokładnie 578 ? zginęła w centralnej części akwenu, która rozciąga się pomiędzy Libią a Włochami. To jest najbardziej niebezpieczna trasa dla uchodźców szukających schronienia w Europie.

Kolejne ograniczenia nakładane przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie zamknęły bezpieczniejsze trasy. Szlak włoski może teraz stać się jeszcze bardziej śmiercionośny. Matteo Salvini, skrajnie prawicowy minister spraw wewnętrznych Włoch, przeforsował prawo nakładające ogromne grzywny na okręty wykorzystywane do poszukiwania i ratowania uchodźców. Kapitanowie takich jednostek mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 1 mln euro, jeśli okręt wpłynie bez pozwolenia do włoskiego portu. To odstraszy organizacje pozarządowe, które mogłyby chcieć organizować misje ratunkowe.

Jednocześnie UE wydaje 100 mln euro na szpiegowskie drony, które mają informować libijską straż przybrzeżną o pozycji łodzi z uchodźcami. Straż będzie następnie zabierać uchodźców z powrotem do Afryki Północnej, gdzie grozi im sprzedaż na aukcji niewolników, molestowanie seksualne i tortury.

Uchodźcy uciekają przed wojną, dyktaturami, nędzą i zmianami klimatu ? jedynym rozwiązaniem jest otwarcie przed nimi granic.

Tomáš Tengely-Evans

Tłumaczył Jacek Szymański

Category: Gazeta - wrzesień 2019

Comments are closed.