Ruch klimatyczny w Polsce rośnie w siłę

| 1 października 2019
27.09.19 Warszawski Wielki Marsz Klimatyczny.

Ruch klimatyczny rośnie w siłę wszędzie, również w Polsce. Według organizatorek i organizatorów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w piątek, 20 września miało miejsce w Polsce w Polsce 71 demonstracji z okazji globalnego Protestu Tysięcy Miast.

Ruch nie jest na poziomie liczebności niektórych innych krajów (patrz s. 4-5), jednak robi znaczne postępy. Poprzedni największy dzień akcji w sprawie klimatu, który odbył się 13 marca, objął 30 miast. Większość manifestantów stanowili uczniowie i uczennice.

Tydzień później, 27 września, demonstracje klimatyczne miały miejsce m.in. w Białymstoku, Krakowie, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. W stolicy, w obu piątkowych protestach, uczestniczyło wiele tysięcy osób.

Przeciw systemowi

Na warszawskim Wielkim Marszu Klimatycznym skandowano m. in.: „Zmieńmy system, a nie klimat!”, „Najpierw ludzie, potem zyski!” oraz „Solidarni z górnikami, ale nigdy z kopalniami”. Widać, że działając w sprawie klimatu, coraz więcej ludzi zaczyna tracić iluzje co do systemu kapitalistycznego.

Po marszu ponad 100 aktywistek i aktywistów z Extinction Rebellion zablokowało Rondo de Gaulle’a. Wysypali z ciężarówki hałdę żwiru. Ogłosili też kolejny Tydzień Rebelii.

Co dalej dla ruchu? Kryzys klimatyczny nie staje się łagodniejszy. Przeciwnie. Pogoń za zyskiem oznacza, że w Polsce i innych krajach świata sytuacja klimatyczna staje się coraz bardziej niebezpieczna.

20.09.19 Warszawa.

Dlatego musimy podwoić nasze wysiłki, budować jeszcze większy ruch i dotrzeć do miejsc, które dotychczas nie angażowały się w sprawie klimatu. Chodzi tu przede wszystkim o ruch związkowy. Aktywiści muszą wywrzeć nacisk na liderów związkowych, by włączyli się do protestów. Nie tylko na poziomie krajowym, również na poziomie regionalnym i zakładowym. Nawet nieformalne delegacje z miejsc pracy byłyby krokiem naprzód. O to może starać się każdy uczestnik i każda uczestniczka strajków klimatycznych.

Aktywna lewica socjalistyczna ma tu dużą rolę do odegrania. Prawica – od Platformy, po PiS i skrajną prawicę – troszczy się jedynie o budowanie w Polsce konkurencyjnego kapitalizmu. Nie pozwólmy więc tym politykom sprowadzić naszego ruchu na manowce.

Tydzień 20-27 września uświadomił milionom ludzi, że żyjemy w czasach katastrofy klimatycznej. Teraz musimy przekonać dotychczas biernych do działania!

Tags:

Category: Gazeta - październik 2019

Comments are closed.