JEMEN: 85 tys. dzieci zabitych w wojnie prowadzonej przez Arabię Saudyjską

| 1 grudnia 2018

Organizacja pozarządowa “Save the Children” ocenia na podstawie danych ONZ, że 84 701 dzieci poniżej piątego roku życia zmarło z głodu w Jemenie od czasu, gdy koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej rozpoczęła wojnę w tym kraju, w 2015 r. Była to reakcja na powstanie, które obaliło przyjazny Zachodowi reżim.

Rzeczywista liczba zmarłych dzieci może być wyższa. Pracownicy organizacji pomocowych mówią, że wiele zgonów nie jest rejestrowanych, gdyż jedynie połowa placówek zdrowia w kraju funkcjonuje, a wielu ludzi jest zbyt biednych, by skorzystać z opieki w tych, które jeszcze działają.

ONZ twierdzi, że 1,3 mln dzieci jest dotkniętych skrajnym wygłodzeniem, zaś 14 mln ludzi żyje na skraju głodu. Kryzys jest spowodowany głównie prowadzoną przez Saudyjczyków blokadą Al-Hudajdy – strategicznego miasta portowego, zajmowanego przez jemeńskich rebeliantów, znanych jako Huti.

Amerykański prezydent Donald Trump przyrzekł 20 listopada, że pozostanie “wiernym partnerem” Arabii Saudyjskiej – kluczowego sojusznika Zachodu na Bliskim Wschodzie.

Tekst z Socialist Worker

Tłumaczył Jacek Szymański

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2018, Gazeta - grudzień 2018 - cd.

Comments are closed.