Największy światowy kryzys humanitarny od czasu II wojny światowej

| 1 grudnia 2018
Każdy amerykański bombowiec B-2 kosztuje ok. 2,4 mld dolarów.
Każdy amerykański bombowiec B-2 kosztuje ok. 2,4 mld dolarów.

Świat stoi w obliczu największego kryzysu humanitarnego od czasu zakończenia II wojny światowej. Wysoki urzędnik Narodów Zjednoczonych (ONZ) ostrzegł w listopadzie, że 20 milionom ludzi w czterech krajach grozi śmierć z głodu.

Alarmowa sytuacja w Jemenie, Sudanie Południowym, Somalii i Nigrze była główną wiadomością przez 24 godziny – potem wszystko ucichło. Głównym powodem tego jest to, że klęski głodu niemal całkowicie są rezultatem polityki, prowadzonej przez rządy. Głównymi winowajcami w tym wypadku są USA i Brytania.

Najbardziej cierpi w tej chwili Jemen. Wojna domowa trwa tam od ponad 3 lat. Siły wojskowe Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innych monarchii regionu kontrolują porty, blokując dostawy żywności do regionów, nad którymi nie panują. Zamiast potępić te praktyki, USA i Brytania obsypują Arabię Saudyjską dostawami broni, zaś okręty marynarki wojennej USA pomagają w utrzymaniu blokady. Miliony ludzi stoją na skraju śmierci – nie z powodu suszy, ale z powodu imperializmu.

Tymczasem ONZ żebrze o 4 miliardy dolarów na pomoc żywnościową, by powstrzymać umieranie. Do tej pory rządy obiecały tylko 6% tej sumy.

Czy 4 miliardy dolarów to dużo? To tyle, ile USA wydają na zbrojenia w ciągu zaledwie 72 godzin.

Tłumaczył Jacek Szymański

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2018, Gazeta - grudzień 2018 - cd.

Comments are closed.