Związkowcy kontra rząd – Protest Solidarności przed MEN podważa relacje z rządem

| 1 października 2018

Demonstracja NSZZ „Solidarność” przed MEN – 15.09.2018

15 września kilka tysięcy pracowników oświaty ? głownie nauczycielek i nauczycieli ? protestowało przed gmachem Ministerstwa Edukacji w proteście zorganizowanym przez NSZZ ?Solidarność?.

Demonstranci, którzy przyjechali z całego kraju, czuli, że rząd ich oszukał. (Ich postulaty znajdziesz poniżej, w reklamie demonstracji). Protest był bardzo głośny. Napisy na transparentach i tabliczkach związkowców to m.in.: ?Dość pozorowanego dialogu?, ?Godna płaca za ciężką pracę? i ?Stop oszczędnościom w oświacie?. Demonstranci pokazali minister Zalewskiej czerwoną kartkę.

To bardzo ważny protest. Po raz pierwszy krajowa sekcja Solidarności wystąpiła tak licznie przeciwko rządowi. Widoczne są wyraźne rysy w relacjach między ?S” a obozem Kaczyńskiego. Miejmy nadzieję, że dojdzie do całkowitego pęknięcia.

Oczywiście ze strony mówców były słowa łagodniejsze i ostrzejsze, ale nie da się ukryć, że pracownicy oświaty ? i to nie tylko członkinie i członkowie ZNP – są rozgoryczeni.

Hasła Pracowniczej Demokracji na demonstracji: ?Zapłacić nauczyciel(k)om? ?Rząd oszukał nauczyciel(k)i?, ?Zalewska musi odejść?, ?Jedność związkowców przeciw rządowi?. Większość osób zgadzało się z nami, gdy mówiliśmy o potrzebie jedności wszystkich central związkowych. Niemal wszyscy zapytani mówili, że konieczny jest strajk. Jedna nauczycielka podkreśliła, że potrzebne są ?drastyczne” działania. (Patrz s. 10)

Andrzej Żebrowski

Tags:

Category: Gazeta - październik 2018, Gazeta - październik 2018 - cd.

Comments are closed.