Nie wojnie! – Oświadczenie socjalistów w Turcji

| 1 lutego 2018

Członkowie DSIP

Oświadczenie socjalistów w Turcji przeciw atakowi tureckich wojsk na Afrin w Syrii.

Ludzie w Turcji i na Bliskim Wschodzie pragną pokoju. Po raz kolejny jednak pragnienie to jest zagrożone przez bombardowania i inwazję. Tureckie siły zbrojne szerzą wojnę i zniszczenie w Afrin – mieście setek tysięcy ludzi. Binali Yıldırım, obecny premier oświadczył: „Nazwa operacji to Gałązka Oliwna. Jej cel to zaprowadzić pokój”.

Wbrew zawartym w tej deklaracji wojennej obietnicom doskonale wiadomo, że historia regionu jest naznaczona śmiercią, konfliktem, nędzą i ubóstwem. A wszystko to spowodowane przez F16, czołgi Leopard i żołnierzy. Prezydent Tayyip Erdoğan, usiłuje przygotować społeczeństwo do długotrwałej wojny, co jest wyraźnie widoczne w jego stwierdzeniu: „Operacja przeciwko Afrin będzie wstępem do operacji przeciwko Manbidż.”

Binali Yıldırım próbuje usprawiedliwiać interwencję wmawiając, że czołgi „wybawią ludzi od ucisku”. Stacje telewizyjne przystępują do propagandowego chóru i dokładają wszelkich starań, aby przekonać ludzi, że interwencja wojskowa jest podejmowana „w celu ochrony integralności terytorialnej Syrii”.

Prawda jest taka, że turecka „narodowa koalicja” ma zamiar uporać się z narastającą nie-stabilnością w kraju i za granicą przy pomocy wojny i konfliktu. W rzeczywistości polityka rządu i jego nacjonalistycznych sojusz-ników, mająca na celu obronę interesów państwa tureckiego, pogłębi jedynie niestabilność i utoruje drogę kolejnym kryzysom.

Wojna przeciwko Afrin doprowadziła to tego, że wszystkie organizacje polityczne, które traktują przetrwanie państwa jako kwestię priorytetową w swych nacjonalistycznych programach, ustawiły się w jednym szeregu za „narodową koalicją” utworzoną głownie przez AKP (rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju) i MHP (Nacjonalistyczną Partię Działania – partię faszystowską, która oficjalnie nie jest u władzy, faktycznie jednak tworzy z AKP ideologiczną spółkę joint venture).

W rzeczywistości, w czasie gdy niedawno robotnik publicznie podpalił się, aby zwrócić uwagę na swoje ubóstwo, problemem dla ludzi jest to, jak związać koniec z końcem, a nie ciągłość władzy państwowej. Potrzebujemy i żądamy nie życia w opresji, lecz w poczuciu bezpieczeństwa, nie wojny, lecz pokoju, życia w którym pracownicy nie muszą wegetować poniżej progu ubóstwa.

Wojna z Afrin musi się zakończyć teraz. Należy natychmiast skończyć z deklaracjami: „Dzisiaj Afrin, jutro Manbidż”. Polityka negocjacji pokojowych, która jeszcze kilka lat temu dawała wszystkim wielkie nadzieje, musi zostać wznowiona. Nie tylko USA i Rosja, ale też wszystkie regionalne mocarstwa muszą zakończyć swoją wojskową obecność w Syrii!

Rewolucyjna Socjalistyczna Partia Pracownicza Turcji (DSIP) – 21.01.2018

Category: Gazeta - luty 2018

Comments are closed.