Weekend Antykapitalizmu 2018 – 25-27 maja w Warszawie

| 1 kwietnia 2018

Weekend Antykapitalizmu 2018

Jak każdej wiosny Pracownicza Demokracja organizuje szereg spotkań w ramach Weekendu Antykapitalizmu. Tegoroczny Weekend odbędzie się w Warszawie od 25 do 27 maja.

Od ostatniego Weekendu, wiosną 2017 roku, miały miejsce wydarzenia, które wpływają na życie każdej i każdego z nas.

W Polsce PiS powtórzył swój atak na prawa kobiet do decydowania o własnej ciąży, co wywołało, w Czarny Piątek, największe demonstracje od 2016 roku. Trwa rasistowska polityka rządzącej partii i promowanie przez nią faszystów, która spotkała się z rosnącą liczbą protestów przeciwników rasizmu i faszyzmu. Morawiecki chce w Polsce tworzyć raj dla wielkiego biznesu i w związku z tym opada socjalna maska rządu. Niebezpieczna militaryzacja Polski postępuje, czego przykładem m.in. wyrzucenie w błoto miliardów na system Patriot. W 100. rocznicę uzyskania niepodległości polityka historyczna PiS-u stara się wymazać z pamięci lewicową tradycję antyrasizmu i buntu pracowniczego. Wiele osób ma dość dominacji konfliktu między PiS a PO ? i szuka autentycznej alternatywy.

Na świecie widzimy całą bezwzględność wielkich mocarstw, które traktują ludność Syrii, jak pionki w ich krwawej grze. Donald Trump macha nuklearną szabelką, obraża biedniejsze kraje i daje nadzieję skrajnej prawicy na całym świecie na zdobycie większych wpływów. W Europie widzimy wyborcze postępy rasistowskiej prawicy, nawet partii faszystowskich.

Z drugiej strony mamy fenomen Jeremy?ego Corbyna w Brytanii ? lewicowego lidera socjaldemokratycznej partii głównego nurtu i ogromną falę strajków we Francji. Pracownicy wciąż potrafią pokazywać swoją potęgę masowymi strajkami od Beninu w Afryce po Francję i Chiny. Miliony kobiet angażuje się w międzynarodową kampanię ruchu #MeToo (#JaTeż) ? i widzimy, że coraz więcej osób chce walczyć z dyskryminacją i poniżaniem kobiet.

Podczas Weekendu Antykapitalizmu odbędą się dyskusje o wszystkich tych sprawach. W 200. rocznicę urodzenia Karola Marksa i 170 lat po wydaniu ?Manifestu komunistycznego? bierzemy pod lupę idee najsłynniejszego antykapitalisty w historii.

Weekend Antykapitalizmu jest dla Ciebie

* Jeśli solidaryzujesz się ze strajkującymi pracownikami

* Jeśli brałaś udział w protestach Czarnego Piątku

* Jeśli przeciwstawiasz się rasizmowi i faszyzmowi

* Jeśli szukasz alternatywy wobec wyzysku i wojny

* Jeśli domagasz się działań ws. zmian klimatycznych

Jedną z kwestii poruszanych na Weekendzie Antykapitalizmu będzie 50. rocznica wydarzeń rewolucyjnego roku 1968. Gościem specjalnym będzie John Rose ? uczestnik wydarzeń 1968 roku w Brytanii, socjalista pochodzenia żydowskiego zaangażowany w kampanię solidarności z Palestyńczykami, autor szeregu publikacji (m. in. książki ?Myths of Zionism?).

W Weekendzie weźmie też udział polski emigrant w Brytanii i działacz socjalistyczny Jacek Szymański. Wśród panelistek obecne będą także przedstawicielki Czarnego Protestu i Strajku Kobiet, działacze i działaczki organizacji lewicowych i związkowych.

Zapraszamy!

Category: Gazeta - kwiecień 2018

Comments are closed.