Sprawa Rafalali – Stop fali hejtu wobec osób LGBT+

| 1 maja 2018

 

Rafalala

Rafalala

Proszę państwa – jesteśmy bezpieczni! Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji czuwa! ?Poleciłem Komendantowi Głównemu Policji @PolskaPolicja analizę tego materiału i podjęciu wszelkich działań prawnych dotyczących tego agresywnego osobnika [pisownia orygi- nalna]? – ogłosił na swym Twitterze Brudziński.

O cóż takiego mogłoby tu chodzić? Może o jakiegoś terrorystę (?islam-skiego? zapewne) który postanowił zagrozić bezpieczeństwu naszej Rze-czypospolitej Polskiej, życiu, wolności czy mieniu jej obywateli? Może rząd postanowił nareszcie zająć się na serio narastającą falą rasizmu i ksenofobii? Nie. Chodzi o to, że transseksualna celebrytka Rafalala umieściła w inter-necie filmik, na którym można zobaczyć, jak w mało wybrednych słowach łaja i oblewa kawą nastolatkę, która miała rzekomo się z niej ?naśmiewać?.

Takie oto, doniosłe wydarzenie, wymagało osobistej interwencji przed-stawiciela najwyższych władz państ- wowych. ?Trwają czynności @Polska-Policja w tej sprawie. Fakt, że ktoś jest hołubionym przez celebrytów i niektóre media wulgarnym i agresywnym transwestytą nie immunizuje go przed konsekwencjach prawnymi jeżeli łamie prawo [znów pisownia oryginalna]? – pluł jadem Brudziński.

?Jego krótka wypowiedź jest pełna manipulacji i półprawd. Minister suge-ruje, że transwestyci (Rafalala jest kobietą transpłciową, a nie transwestytą) stoją ponad prawem i chro-nieni są jakimś bliżej nieokreślonym immuni-tetem. Tymczasem osoby transpłciowe w Polsce znajdują się w beznadziejnej sytuacji. Należą do grupy, która dyskryminowana jest zarówno przez „normal-sów”, jak i przez osoby LGB. Do ich cierpienia przyłożył się także PiS oraz prezydent Duda, którzy lekką ręką zablokowali wejście w życie ustawy o ustaleniu płci? (queer.pl, 16.04.2018).

Nienawistnemu atakowi ministra wtórowała rządowa telewizja i cala reszta prawicowych – mniej lub bardziej śmieciowych – mediów. W ?Wiado-mościach? TVPiS ukazał się wyjątkowo plugawy (nawet jak na standardy tego programu i tej stacji) materiał, w którym transseksualna kobieta jest określana mianem: ?To dziwa-dło?, czy jako ?męż- czyzna przebrany za kobietę [który] atakował dzieci na ulicach Warszawy?.

Tak jak nie zaskakuje zbytnio postawa PiS-u i reszty prawicy, tak zaskakuje postawa drugiej ? naszej – strony. Po ?incydencie z Rafalalą? szereg organizacji i aktywistów wydało oświadczenia, w których na wyścigi potępiają zachowanie Rafalali, odcinają się od niej, zapewniając solennie, że przecież ?nie jest ono reprezentatywne dla spo-łeczności LGBT+?. Za szczyt politycznego (i nie tylko) kretynizmu, należy uznać działania Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Kseno-fobicznych, który wysłał zawiadomienie do prokura-tury o… ?podejrzeniu popeł- nienia przestępstwa przez Rafalalę?!

Ci wszyscy ?odżegnujący się?, wszyscy ?potępiający?, tańczą dokładnie tak jak im PiS zagra., dzieląc i osłabiając środowiska LGBT+ i wszelkie pozostałe środowiska wolnościowe. Zastanówmy się: czy Brudzińskiemu udałoby się ukrę-cić z tego, w gruncie rzeczy banalnego incydentu, sprawę o znaczeniu politycz-nym, gdyby na miejscu osoby trans- seksualnej był biały, heteroseksualny, cis-mężczyzna, polskiego pochodzenia i rzymskokatolickiego wyznania?

W ogóle – czy jak taki biały cis-mężczyzna (czyli identyfikujący się z płcią biologiczną przypisaną mu po urodzeniu), nie to, że na kogoś na-krzyczy i obleje kawą, ale kogoś zabije, dokona wymuszenia rozbójniczego czy gwałtu, czy ktoś wtedy oczekiwałby, że pozostali cis-mężczyźni będą się odżegnywać od takiego postępowania, czy znalazłby się ktoś, kto by głosił, że czyny tej konkretnej osoby godzą w wizerunek całej cis-wspólnoty.

Nie – byłoby to w oczywisty sposób absurdalne. Osoby LGBT+ są takimi samymi ludźmi jak tzw. ?normalni? i nie muszą spełniać jakichś specjalnych, wyższych niż oni standardów moral-nych, by mieć prawo do życia i sza- cunku. Rafalali – jako przedstawicielce poddanej opresji mniejszości – należy się solidarność, a nie jakiś nędzny donos!

Całkowitą rację ma Radek Oliwa: ?Hejt, który się na nią wylał, to nie tylko reakcja na jej konkretne działanie. To także hejt, który leje się potężnym strumieniem na całą społeczność LGBT. Nie dajcie się zmanipulować i nie wzmacniajcie tej fali. Pan Kaczyński czy pani Pawłowicz nie nabiorą przez to do Was szacunku, bo nawet jeśli „robicie to w domu, po kryjomu”, jesteście/jesteśmy dla nich w tej samej grupie ludzi, co Rafalala – ludzi, którymi obecna władza głęboko gardzi? (tamże).

Michał Wysocki

Category: Gazeta - maj 2018

Comments are closed.