Egipt: uwolnić Mahienour i Moatesema

| 10 stycznia 2018
Mahienour el-Massry w sądzie

Mahienour el-Massry w sądzie

Prawniczka i aktywistka Mahienour el-Massry oraz czołowy związkowiec Moatasem Medhat zostali skazani przez egipski sąd na 2 lata więzienia. Przebywają w nim od listopada zeszłego roku. Na 13 stycznia zaplanowana została apelacja. Mahienour i Moatasem to tylko dwie z kilkudziesięciu tysięcy osób osadzonych na podstawie sfabrykowanych zarzutów za rządów dyktatury wojskowej Abda al-Fattaha as-Sisiego. Organizacja Amnesty International ujawniła, że w Egipcie dochodzi do masowych aresztowań niewinnych osób, co ma na celu zdławienie sprzeciwu.

Mahienour zdobyła uznanie jako obrończyni aktywistów, związkowców oraz syryjskich uchodźców przed prześladowaniami ze strony władz. Podczas pobytu w więzieniu w 2015 roku za udział w innym proteście otrzymała Międzynarodową Nagrodę Praw Człowieka im. Ludovica Trarieux.

Moatasem Medhat jest członkiem Partii Chleba i Wolności, założycielem związku zawodowego w swoim zakładzie pracy oraz sekretarzem tego związku do czasu zwolnienia go z pracy za działalność związkową. Jest także czołową postacią Stałej Konferencji Pracowników Aleksandryjskich. To regionalna federacja niezależnych związków zawodowych walczących o reformę restrykcyjnych praw pracy i dotyczących działalności związków zawodowych w Egipcie oraz prowadzących kampanię na rzecz utrzymania zatrudnienia w branży tekstylnej.

 

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:https://egyptsolidarityinitiative.org/2018/01/03/solidarity-with-mahienour-and-moatasem-jailed-for-defending-the-right-to-protest-and-strike/

 

Co możesz zrobić:

 

– Polub stronę FreeMahienour na Facebooku, aby otrzymywać aktualności dotyczące kampanii.

– Pobierz ulotkę oraz plakat solidarnościowy na tło w formacie A4, dostępne tutaj:https://egyptsolidarityinitiative.org/2018/01/03/solidarity-with-mahienour-and-moatasem-jailed-for-defending-the-right-to-protest-and-strike/81858-a4_2pp-p/. Zachęcamy do publikowania solidarnościowych zdjęć na profilach FreeMahienour (https://www.facebook.com/freemahienour/) i Egipskiej Inicjatywy Solidarnościowej na Facebooku (https://www.facebook.com/egypt.solidarity.initiative)

– Doprowadź do przegłosowania stanowiska w swojej komisji związkowej w sprawie potępienia represji oraz z żądaniem uwolnienia Mahienour, Moatasema oraz wszystkich innych więźniów politycznych

-Wyślij swój protest do ambasady egipskiej w swoim kraju (dane kontaktowe w Polsce:

Ambasada Egiptu w Polsce

 

Szef misji Ambasador Hossam Kaweish
Adres ul Alzacka18,03-972 Warszawa
Numer telefonu (0048 22) 5906600 ? 5906601- 5906602
Numer faksu (0048 22) 6179058
E-mail embassyofegyptwarsaw@hotmail.com
Jurysdykcja Rzeczpospolita Polska

 

Tłumaczył : Łukasz Wiewiór

Category: Wydarzenia i spotkania

Comments are closed.