Strajk i protesty przeciwko greckim nazistom

| 1 października 2016
Antyfaszyści w Keratsini.

Antyfaszyści w Keratsini.

17 września tysiące ludzi w całej Grecji wzięły udział w demonstracjach przeciwko faszyzmowi, w tym również w dzielnicy Pireusu, Keratsini, niedaleko Aten. W ten sposób uczczono trzecią rocznicę zamordowania w tej dzielnicy antyfaszystowskiego rapera Pavla Fyssasa przez członków nazistowskiej partii Złoty Świt.

Protesty były pełne związkowców ? nauczycieli, pracowników szpitali, stoczniowców, dokerów i wielu innych ? jak również studentów. Dołączyły również grupy imigrantów z Pakistanu i Afryki, zaś Albańczycy protestowali przeciwko ostatniemu przypadkowi śmierci w policyjnym areszcie.

Proces

Zabójstwo Pavlosa jest jednym z trzech przypadków, które są podstawą procesu wytoczonego Złotemu Świtowi z oskarżenia o kierowanie organizacją przestępczą. Akt oskarżenia obejmuje również atak na związkowców z Partii Komunistycznej w tym samym tygodniu, w którym zginął Fyssas, oraz atak na egipskich rybaków w czerwcu 2012 r.

Na początku września sąd zakończył zapoznawanie się z dowodami w sprawie zabójstwa Pavlosa. Teraz przyszedł czas na materiały związane z atakiem na egipskich rybaków. Egipcjanie zostali zaatakowani w nocy. Ich mieszkania zostały zdemolowane, zaś oni sami dotkliwie pobici ? jeden z nich o mało nie umarł. Do ataku doszło wkrótce po wiecu wyborczym Złotego Świtu w tej samej okolicy, podczas którego poseł ? chcąc zyskać poparcie rybaków i właścicieli kutrów rybackich ? obiecywał położyć kres rzekomym kradzieżom, dokonywanym jakoby przez pracowników-imigrantów.

Po sobotniej demonstracji rybacy przyszli na czuwanie przy świecach, zorganizowane przez rodzinę i przyjaciół Pavlosa. W ten sposób zademonstrowali swoją jedność przeciwko faszystom.

Wielu młodych ludzi przyszło na koncert hip-hopowy w niedzielę 18 września. Związek zawodowy sektora publicznego ADEDY wezwał do przerwy w pracy, tak by pracownicy mogli przyjść na protest przeciwko Złotemu Świtowi przed budynkiem sądu.

W Patras w zachodniej Grecji faszyści pozwali do sądu burmistrza z Partii Komunistycznej, który słusznie odmówił im udostępnienia sali publicznej naotwarte spotkanie.

Antyrasistowski i antyfaszystowski ruch Keerfa zaprotestował 26 września przed siedzibą publicznego nadawcy ERT, przeciwko telewizyjnym relacjom z wiecu Złotego Świtu.

Zarówno Złoty Świt, jak i konserwatywna partia Nowa Demokracja (ND), próbowały organizować protesty w miejscach, gdzie uchodźcy są zamykani w obozach. Dotyczy to szczególnie wysp, na których uchodźcy są zatrzymywani w punktach kontrolnych Unii Europejskiej.

Ta polityka zaczęła wydawać swe zatrute owoce ? czasami wybuchają bójki między zrozpaczonymi i często głodnymi internowanymi, przetrzymywanymi w przeludnionych obozach. Takie przypadki natychmiast są podchwytywane i rozdmuchiwane przez media.

Burmistrzowie z ND lub grupy ze Złotego Świtu wydają oświadczenia, mówiące że ludzie nie chcą uchodźców na swoim terenie. Na początku września burmistrz dzielnicy Salonik Oreokastro na północy Grecji oraz stowarzyszenie rodziców wystąpili przeciwko przyjmowaniu do szkół dzieci uchodźców. Związek zawodowy nauczycieli w Oreokastro opublikował oświadczenie, mówiące że uchodźcy są mile widziani ? w przeciwieństwie do rasistów i faszystów.

Giorgos Pittas
Tłumaczył Jacek Szymański

 Aby dowiedzieć się więcej na temat procesu Złotego Świtu polecamy odwiedziny strony: jailgoldendawn.wordpress.com/international

Category: Gazeta ? październik 2016

Comments are closed.