101 egipskich aktywistów uwięzionych na 5 lat za protest – oświadczenie solidarnościowe

| 23 maja 2016
Haitham Mohamedain

Haitham Mohamedain

[Uzupełnienie: 14 maja – 101 skazanych na wyroki 5 lat więzienia, a 51 na 2 lata więzienia w sprawach dotyczących protestów z 25 kwietnia]

Odpowiedź egipskich sił bezpieczeństwa na powrót ludowych protestów na ulice Egiptu ukazuje bankructwo polityki europejskiej wobec reżimu Abdelfattaha al-Sisiego. W czasie przygotowań do demonstracji zaplanowanej na 25 kwietnia widzieliśmy fale aresztowań i wtargnięć do mieszkań aktywistów, włączając w to znanego pracowniczego prawnika Haithama Mohamedaina. Ponad 1000 osób zostało zatrzymanych w ostatnich akcjach, a ponad 100 otrzymało 5-letnie wyroki więzienia. Dołączają oni do dziesiątek tysięcy innych aresztowanych i setek „zaginionych” w wyniku działań władz egipskich w ostatnich latach.

Tymczasem ataki na społeczeństwo obywatelskie się nasilają. Personelowi egipskich NGO grozi 25 lat więzienia za domniemane otrzymywanie zagranicznych funduszy, gdy reżim próbuje uciszyć garstkę lokalnych głosów występujących przeciw łamaniu praw człowieka. Nie ulega wątpliwości, że niezależne związki zawodowe są następne na liście celów władz: egipskie ministerstwo solidarności społecznej doniosło w zeszłym tygodniu o wszczęciu śledztwa w sprawie ich funduszy.

Pomimo tych zatrważających okoliczności walka Egipcjan w obronie własnych praw demokratycznych i społecznych wciąż jest bardzo żywa. Strajki zwielokrotniły się w ostatnich tygodniach wraz z uczestnictwem pielęgniarek i hutników wśród biorących udział w akcjach o płace i warunki pracy. Decyzja al-Sisiego, by przekazać kontrolę nad wyspami Tiran i Sanafir Arabii Saudyjskiej, zmobilizowała szeroką koalicję grup protestujących pod hasłem: „Egipt nie jest na sprzedaż”. W celu stłumienia zaplanowanych na 25 kwietnia protestów rozmieszczono żołnierzy i czołgi.

Jednak przywódcy Europy wciąż nasilają współpracę z reżimem egipskim poprzez eksport broni, współpracę w zakresie bezpieczeństwa i dążenie do promocji inwestycji. Współpraca ta nie tylko zagraża Egipcjanom, ale również stawia obywateli europejskich przed ryzykiem, jak jasno pokazuje systematyczna obstrukcja ze strony egipskiego ministerstwa spraw wewnętrznych prowadzonego przez Włochy śledztwa w sprawie morderstwa i tortur doktoranta z Cambridge, Giulio Regeniego.

Oświadczamy dziś, że gdy nasze rządy milczą w sprawie przemocy państwa egipskiego, będziemy o niej otwarcie mówić. Będziemy prowadzić kampanię poprzez nasze parlamenty, nasze związki zawodowe, nasze uniwersytety i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, by sprzeciwiać się sprzedaży broni i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z reżimem, który dopuszcza się poważnych naruszeń praw człowieka. Będziemy wciąż mobilizować ludzi w Europie, by żądać prawdy o Giulio Regenim, sprawiedliwości dla egipskich zaginionych oraz uwolnienia Haithama Mohamedaina i innych więźniów politycznych.

————————————————- ——

Skontaktuj się z nami jeśli chcesz się podpisać pod tym oświadczeniem i jeśli jest to możliwe, skontaktuj się proszę z działaczami związków zawodowych i ludźmi świata naukowego  ? tam gdzie jest to stosowne podaj tytuł (np. dr, profesor) i/lub zajmowane stanowisko (np. radny/a, prezes fundacji, przewodnicząca odpowiedniego szczebla związku zawodowego).

Chcesz podpisać oświadczenie? Kontakt: efs@wp.pl

 

Tłumaczył Filip Ilkowski

Category: Gazeta - czerwiec 2016

Comments are closed.