Jesteśmy z ludem Armenii!

| 1 lipca 2015

protest.przeciw.podwyzkom.cen.pradu.Armenia

26 czerwca 2015

Turecka Rewolucyjna Socjalistyczna Partia Pracownicza (DS?P) opublikowała oświadczenie prasowe na temat protestów przeciwko podwyżkom cen za prąd w Armenii.

Żyjemy w okresie pełnym oporu i walk, w którym wszędzie na świecie widać wybuchy protestów, a niemal każdego miesiąca jakiś kraj zostaje wywrócony do góry nogami przez ruchy masowe. Armeńczycy przyłączyli się do tej fali walk.

Armeńczycy powstali przeciwko swojemu rządowi, tak jak ludzie w stolicach Bliskiego Wschodu, jak Turcy na placu Gezi w Stambule, jak podczas protestów w Brazylii, na placach Hiszpanii, jak w przypadku ruchu Occupy Wall Street w Ameryce, podczas rewolucji żółtych parasolek w Hong Kongu, protestów w sprawie edukacji w Chile, protestów klimatycznych w Nowym Jorku, podczas powtarzających się pracowniczych strajków w Grecji.

W stolicy Armenii, w ramach protestów przeciwko podwyżce cen elektryczności, tysiące ludzi wypełniły place otaczające pałac prezydencki. Policja zaatakowała demonstrantów, wiele osób odniosło rany. Setkę z nich aresztowano.

Oddajemy cześć Armeńczykom, którzy powstali na rzecz wolności i deklarujemy naszą solidarność i poparcie dla demonstracji wypełniających Plan Wolności w Erywaniu.

Żądamy, by turecki rząd otworzył przejścia graniczne i zniósł embargo gospodarcze nałożone na Armenię.

Wiemy, że dla tych, którzy chcą, by ludobójstwo Ormian w Turcji uznać za fakt historyczny, najlepszą formą okazania solidarności z Armenią jest walka o powrót Obozu Armeńskiego, stawiającego tutaj czoła rzeczywistości 1915 roku, a także walka o pociągnięcie do odpowiedzialności osób stojących za zamordowaniem Hranta Dinka i o powstrzymanie rasistów, którzy grożą ?polowaniami na Ormian?.

Powtarzamy jeszcze raz: Wszyscy jesteśmy Ormianami!

Niech żyje braterstwo ludów!

Meltem Oral i Şenol Karakaş

Rzecznicy DS?P

 Tłumaczył Bartłomiej Zindulski

 

DS?P jest siostrzaną organizacją Pracowniczej Demokracji w Turcji.

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2015

Comments are closed.