Dzień globalnych protestów – Klimat na zmiany

| 1 października 2014
21.09.14 Nowy Jork

21.09.14 Nowy Jork

21 września z okazji globalnego dnia protestów przeciw zmianom klimatu, na świecie manifestowało ok. 570 tys. ludzi w 161 krajach. Największa demonstracja, w Nowym Jorku, liczyła ponad 300 tys. osób.

Prawie 50 000 uczestników przemaszerowało przez Londyn w kolumnie, która miała ponad milę długości.

Marsz zwołało wiele różnych organizacji, w tym dobroczynnych. Na kończącym go wiecu Alice Hooker Stroud, naukowczyni z Centre for Alternative Technology, oświadczyła: ?Nawet jeśli zostaną zrealizowane aktualnie wytyczone cele dotyczące emisji, musimy się liczyć z ociepleniem o 3-4 stopnie, albo i więcej. Nie chcę w ogóle myśleć o takim świecie, a co dopiero w nim żyć?.

?Musimy osiągnąć zero emisji dwutlenku węgla. Dowiedliśmy, że przy istniejącej technologii jest to możliwe. Nie potrzebujemy szczelinowania, nie potrzebujemy atomu, nie ma powodu, żeby nie zacząć od zaraz?.

Uczestnicy marszu byli poprzebierani za pęcherzyki dwutlenku węgla, panele słoneczne, roztapiające się czapy lodowe, a także niedźwiedzie polarne i inne zagrożone gatunki. Był sprzęt nagłaśniający, zespoły grające sambę, śpiew.

Było też mnóstwo transparentów z gniewnymi hasłami, piętnującymi polityków, zysk i kapitalizm.

Około 10 tysięcy osób demonstrowało w Edynburgu, a tysiąc w Manchesterze, gdzie odbywa się doroczna konferencja Partii Pracy. Protesty odbyły się i w innych miastach, m.in. w Sheffield i Cardiff.

Demonstracje zostały zorganizowane tuż przed szczytem klimatycznym ONZ, odbywającym się w Nowym Jorku. Manifestacja w Nowym Jorku była największym protestem w sprawie klimatu w historii Stanów Zjednoczonych.

Zmiana systemowa

Wielu ludzi odczuwa głęboki zawód z powodu braku postępów na międzynarodowych konferencjach na szczycie.

Na ostatniej z nich dało o sobie znać poczucie rozczarowania z powodu niemal permanentnego zastoju w negocjacjach dotyczących klimatu. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Moon, odnosząc się tych odczuć, powiedział, że sam weźmie udział w nowojorskiej demonstracji. Ale on oraz jemu podobni stanowią część problemu, a nie rozwiązanie.

Studentka Meera, uczestniczka protestu w Londynie, stwierdziła, że od lat śledzi negocjacje w sprawie klimatu.

?Widziałam osobę z transparentem: ?Zmiana systemu, nie zmiana klimatu?. I oto właśnie chodzi, niezbędna jest zmiana systemowa.?

Dave Sewell

Tłumaczyła Hanna Jankowska

Category: Gazeta - październik 2014

Comments are closed.