Grecja – Socjaliści w sądzie oskarżeni przez Złoty Świt

| 1 grudnia 2013
30.11.13 Ateny. Demonstracja antyfaszystowska.

30.11.13 Ateny. Demonstracja antyfaszystowska.

Solidarność Pracownicza – tygodnik Socjalistycznej Partii Pracowniczej (siostrzanej organizacji Pracowniczej Demokracji), został pozwany przed sąd przez nazistowską partię Złoty Świt.

Dziennikarka Katerina Thoidou, wydawca gazety Tasos Anastasiades, a także autor tego tekstu, mają stanąć przed sądem 12 grudnia. Ioannis Andriopoulos – prawnik opłacany przez Złoty Świt -, oskarżył nas o ?zniesławienie?. Naszą ?zbrodnią? jest to, że poparliśmy prawo dzieci imigrantów do greckiego obywatelstwa.

Staliśmy się celem nagonki skrajnej prawicy przeciwko prawu, które przyznało obywatelstwo ograniczonej liczbie imigranckich dzieci. Jesteśmy optymistyczni, że zwyciężymy. Związki zawodowe dziennikarzy, techników i innych pracowników mediów jednoznacznie stanęły po naszej stronie, po stronie wolności wypowiedzi.

Na ich czele stoi związek pracowników państwowego nadawcy ERT, który od pół roku walczy przeciwko likwidacji publicznego radia i telewizji. Wiele innych związków, w tym rady najwyższe dwóch najważniejszych central związkowych GSEE i ADEDY, również podjęły uchwały w obronie Solidarności Pracowniczej.

Kampania solidarności z naszą gazetą jest częścią szerszej kampanii przeciw faszystowskiemu zagrożeniu. Złoty Świt próbuje się przegrupować po uwięzieniu trzech swoich liderów oskarżonych o kierowanie organizacją przestępczą.

Morderstwo antyfaszystowskiego muzyka Pavlosa Fyssasa we wrześniu ujawniło działania faszystowskich band i ich związki z parlamentarną grupą, która kieruje takimi atakami z ukrycia.

Przed sądem najwyższym toczy się postępowanie w tej sprawie, jednak rząd Antonisa Samarasa nadal ochrania nazistów. 30 listopada policja dokonała wielkiej operacji ochraniając demonstrację Złotego Świtu w Atenach.

Antyfaszystowscy kontrdemonstranci znacznie przewyższali liczbą nazistów – kordony policyjnych autobusów zablokowały dwie antyfaszystowskie demonstracje.

Inny ważny proces ma rozpocząć się tydzień po naszym. Dwóch bandytów z faszystowskiej szajki miało przyznać się do zasztyletowania w styczniu tego roku, młodego pakistańskiego pracownika Szehzada Luqmana. W mieszkaniu jednego z nich policja znalazła ulotki Złotego Świtu, lecz nie podążyła tym tropem.

Pakistańczycy w Grecji i antyfaszystowski ruch KEERFA żądają, aby ta sprawa została powiązana z postępowaniem przeciw Złotemu Świtowi w sądzie najwyższym. Planowana jest seria publicznych spotkań i demonstracje przed sądami od początku obu procesów. Doprowadzenie do uniewinnienia ?Trójki z Solidarności Pracowniczej? i ukarania morderców wraz z ich hersztami, będzie wielkim krokiem na drodze walki z faszyzmem w Grecji.

Panos Garganas

Tłumaczył Michał Wysocki

Podpisz deklarację poparcia dla Trójki z Solidarności Pracowniczej tu: bit.ly/1bIX4vG lub wyślij solidarnościowe wsparcie finansowe tu: bit.ly/1iQDEdH

Category: Gazeta - grudzień 2013

Comments are closed.