Protesty w Polsce podczas Europejskiego Dnia Akcji – 14 listopada

| 1 grudnia 2012

Polscy pracownicy przyłączyli się do Europejskiego dnia akcji, który miał miejsce 14 listopada. Europejski Dzień Akcji związków zawodowych i solidarności na rzecz kontraktu socjalnego dla Europy to inicjatywa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC). Chcą one w ten sposób zaprotestować przeciwko polityce zaciskania pasa i ograniczania wydatków na politykę socjalną. Tak jak w całej Europie, w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach związkowcy, pracownicy i zwykli ludzie zebrali się, by zaprotestować przeciwko antyspołecznej polityce rządu, cięciom socjalnym, podniesieniu wieku emerytalnego, zwolnieniom w budżetówce, prywatyzacji ochrony zdrowia. Poruszano temat rosnącego bezrobocia i zatrudniania na umowy śmieciowe.

 

WARSZAWA

W stolicy przed Ministerstwem Pracy protest zorganizowany wspólnie przez OPZZ i Forum Związków Zawodowych zgromadził kilkaset osób. Obecny był WZZ ?Sierpień 80?.Była tam też Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej i członkowie Pracowniczej Demokracji. Skandowano hasła: ?Godnej pracy?, ?Nie chcemy być na zasiłkach?. Domagano się zdecydowanych działań chroniących pracowników i zwykłych ludzi przed skutkami kryzysu gospodarczego.

 

GDAŃSK

W Gdańsku przed UW protestowało ponad stu związkowców z woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Reprezentanci różnych branż, od budowlanej po nauczycielską, domagali się przestrzegania prawa pracy, godziwych pensji, eliminacji umów śmieciowych czy walki z dyskryminacją. Przewodnicząca ZNP w Gdańsku skrytykowała reformy szkolnictwa wprowadzane przez rząd, które nie poprawią jakości kształcenia, tylko skutkują zwiększeniem bezrobocia wśród nauczycieli.

 

KATOWICE

14 listopada - Katowice

Pod UW związkowcy z OPZZ, FZZ, Sierpnia 80 mówili o wspólnym proteście pracowników z różnych krajów i przypominali o przygotowaniach do strajku generalnego zapowiadanego na początek lutego na Śląsku.

 

POZNAŃ

Przed Urzędem Wojewódzkim pikietę zorganizowała Rada OPZZ Województwa Wielkopolskiego. Byli też na niej związkowcy z ?Solidarności? z zakładów Volkswagena Poznań, którzy walczą z zarządem firmy o podwyżki płac. Obecni byli  także przedstawiciele ZNP.

 

WROCŁAW

Wrocław - 14 listopada 2012

 

W dniu Europejskiego Dnia Akcji około 300 związkowców pikietowało przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Zebrali się tam przedstawiciele policji (!), straży pożarnej, służby zdrowia, nauczycieli. Protestujący domagali się podwyższenia płacy minimalnej, skuteczniejszej walki z bezrobociem, wycofania się z podwyższenia wieku emerytalnego, wyższych podatków dla najbogatszych.

Warto podkreślić, że protestach wzięły udział różne związki zawodowe: OPZZ, Forum Związków Zawodowych, WZZ ?Sierpień 80?,  ?Solidarność 80?.  NSZZ ?Solidarność? która formalnie poparła akcje, niestety nie mobilizowała swoich członków do wzięcia udziału w pikietach i skoncentrowała się bardziej na przekazie medialnym.

 

 Joanna Puszwacka

 

 

Category: Gazeta - grudzień 2012

Comments are closed.