Marxism 2012″ w Londynie ? jak było?

| 16 lipca 2012

Marxism 2012 spotkanie końcowe

W dniach 5-9 lipca odbyła się w Londynie konferencja „Marxism 2012”. Została ona zorganizowana przez Socjalistyczną Partię Pracowniczą (SWP). Ta coroczna impreza jest największą marksistowską konferencją w Europie. W tym roku frekwencja była najwyższa od dekady; uczestniczyło w niej ponad 5 tys. osób.

Jak zwykle uczestnicy mogli wybierać w szerokim wachlarzu tematów spotkań: od sztuki, filozofii i historii po tematy bieżące. W kontekście odbywającego się równolegle w Londynie Euro-pride, osobny blok poświęcony był kwestiom walki o prawa mniejszości seksualnych. Konferencja upływała jednak głównie pod znakiem analizy światowego kryzysu gospodarczego, rządowych ataków i walk społecznych z nimi związanych (zwłaszcza w Grecji i Hiszpanii) oraz procesów rewolucyjnych w państwach arabskich (przede wszystkim w Egipcie).

Ogromne zainteresowanie i entuzjazm budziły spotkania z udziałem przedstawicieli egipskich Rewolucyjnych Socjalistów.

W konferencji brało też udział wielu znanych myślicieli i działaczy lewicy, m. in. Tariq Ali, Samir Amin, Guglielmo Carchedi, Alex Callinicos, Andrew Kliman, Hossam el-Hamalawy, David Harvey i Guy Standing.

Część spotkań dostępna jest już w sewisie YouTube na stronie:

http://www.youtube.com/playlist?list=PL5AE70FB0F5E7C1D9&feature=plcp

Filip Ilkowski 

Category: Uncategorized

Comments are closed.